შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი სან-ტომე და პრინსიპის ეროვნული ასამბლეის პრეზიდენტს დელფიმ სანტიაგო დას ნევეს  და ასამბლეის დეპუტატებს შეხვდა.
შეხვედრაზე სახელმწიფო მინისტრმა სტუმრებს  ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებული სიტუაცია გააცნო. დეტალურად მიმოიხილა იქ მცხოვრები მოსახლეობის სირთულეები, რომლებიც მათ რუსეთის ოკუპაციის გამო ექმნებათ.
განიხილეს ჰუმანიტარული თვალსაზრისით არსებული გამოწვევები. მათ შორის  ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ადამიანის უფლებების დარღვევის ფაქტები, გადაადგილების თავისუფლების შეზღუდვით გამოწვეული პრობლემები, მშობლიურ ენაზე განათლების უფლების შეზღუდვის შედეგები და ა.შ. აღინიშნა ჰუმანიტარული ასპექტების მიმართ საერთაშორისო საზოგადოების ერთიანობის მნიშვნელობა. მხარეებმა ცალსახად განაცხადეს, რომ აუცილებელია ჰუმანიტარული საკითხების მოგვარება პოლიტიკური კონტექსტის გარეშე.
ქეთევან ციხელაშვილმა სტუმრებს საქართველოს სამშვიდობო პოლიტიკა და შერიგებისა და ჩართულობის მიზნით გადადგმული და დაგეგმილი ნაბიჯებიც გააცნო. ისაუბრა სამშვიდობო ინიციატივაზე „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“, რომელიც იმპლემენტაციის პროცესშია. მხარეები ჟენევის საერთაშორისიო დისკუსიების მიმდინარეობასაც შეეხნენ.
შეხვედრის ბოლოს სახელმწიფო მინისტრმა სტუმრებს  საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისა და სუვერენიტეტის მხარდაჭერისათვის მადლობა გადაუხადა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили встретилась с Президентом Национального собрания Дельфи Сантьяго Дас Невес и депутатами Ассамблеи Сан-Томе и Принсипи.
На встрече Государственный министр Грузии ознакомила гостей с существующей на оккупированных территориях ситуацией. Кетеван Цихелашвили детально рассказала о трудностях, с которыми сталкивается местное население из-за российской оккупации.
Также обсудили существующие гуманитарные вызовы. В том числе нарушения прав человека на оккупированных территориях, проблемы, вызванные ограничением свободы передвижения, последствия ограничения права на получение образования на родном языке и т. д. Была подчеркнута важность единства международного сообщества в гуманитарных аспектах. Стороны однозначно заявили, что необходимо решать гуманитарные вопросы без политического контекста.
Кетеван Цихелашвили ознакомила гостей с мирной политикой правительства Грузии, предпринятыми и запланированными шагами в рамках политики примирения и вовлечения. Государственный министр Грузии говорила о мирной инициативе ,,Шаг к лучшему будущему,, которая находится в процессе реализации. Стороны также обсудили Женевские международные дискуссии. В конце встречи Кетеван Цихелашвили поблагодарила гостей за поддержку территориальной целостности и суверенитета Грузии.