შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი ევროპის საბჭოს პოლიტიკურ საკითხთა დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილეს დანიილ ხოშაბოს, ევროსაბჭოს პოლიტიკურ საკითხთა დეპარტამენტის მრჩეველს მარსელ კაპისა და საქართველოში ევროპის საბჭოს ოფისის ხელმძღვანელს კრისტიან ურსეს შეხვდა.
შეხვედრის მიზანს ევროპის საბჭოს გენერალური მდივნის მე-20 კონსოლიდირებული ანგარიშისთვის საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებულ ვითარებასთან დაკავშირებით ინფორმაციის მიღება წარმოადგენდა.
სახელმწიფო მინისტრმა დეტალურად მიმოიხილა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებული სიტუაცია - სოციალურ-ეკონომიკური, ჰუმანიტარული და უსაფრთხოების თვალსაზრისით არსებული მძიმე გამოწვევები. ყურადღება გაამახვილა ადამიანის უფლებების დარღვევის ფაქტებზე.
ქეთევან ციხელაშვილმა ხაზი გაუსვა გადაადგილების თავისუფლების შეზღუდვით გამოწვეულ პრობლემებს. მათ შორის, ისაუბრა ამჟამად ახალგორის მიმართულებით ე.წ. გადასასვლელის ჩაკეტვასთან დაკავშირებით. სახელმწიფო მინისტრმა სტუმრებს ბოლო ექვს თვეში მომხდარი ინციდენტებიც გააცნო.
საუბარი აგრეთვე შეეხო საქართველოს სამშვიდობო პოლიტიკასა და ამ კუთხით გადადგმულ ნაბიჯებს. მიმოიხილეს ჩართულობის პოლიტიკის ძირითადი მიმართულებები და სამომავლო გეგმები. ამ კუთხით ყურადღება გამახვილდა სამშვიდობო ინიციატივაზე „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ და მისი იმპლემენტაციის პროცესზე.
შეხვედრის დასარულს, სახელმწიფო მინისტრმა ევროსაბჭოს წარმომადგენლებს  გაწეული ძალისხმევისთვის მადლობა გადაუხადა. ქეთევან ციხელაშვილის თქმით, ევროპის საბჭოს გენერალური მდივნის კონსოლიდირებული ანგარიშები უმნიშვნელოვანესია, ვინაიდან ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებულ მდგომარეობას ასახავს.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили встретилась с заместителем директора Департамента по политическим вопросам Совета Европы Даниэлем Хошабо, советником Департамента по политическим вопросам Совета Европы Марселем Кэпом и главой представительства Совета Европы в Грузии Кристианом Урсе.
Целью встречи было получение информации о ситуации на оккупированных территориях Грузии для подготовки 20-го консолидированного отчета Генерального секретаря Совета Европы.
Госминистр детально рассказала о ситуации на оккупированных территориях - социально-экономических и гуманитарных вызовах, а также проблемам безопасности. Основное внимание уделила нарушениям прав человека.
Кетеван Цихелашвили подчеркнула проблемы, вызванные ограничением свободы передвижения. Среди них - закрытие так называемого контрольно-пропускного пункта в Ахалгорском направлении. Госминистр также проинформировала гостей об инцидентах, имевших место за последние шесть месяцев.
Разговор коснулся и мирной политики Грузии, шагов, предпринятых в этом направлении. Обсуждались основные направления политики взаимодействия и планы на будущее. В этой связи, основное внимание было уделено мирной инициативе «Шаг к лучшему будущему» и процессу ее реализации.
В конце встречи госминистр поблагодарила представителей Совета Европы за их усилия. По словам Кетеван Цихелашвили, консолидированные отчеты Генерального секретаря Совета Европы важны, поскольку они отражают ситуацию на оккупированных территориях.