ახალგორის მიმართულებით ე.წ. გამშვები პუნქტის ჩაკეტვა და ამით გამოწვეული პრობლემები იყო საუბრის მთავარი თემა შეხვედრაზე, რომელიც შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა სამხრეთ კავკასიასა და საქართველოში კრიზისის საკითხებში ევროკავშირის სპეციალურ წარმომადგენელთან, ტოივო კლაართან გამართა.
სახელმწიფო მინისტრის თქმით, შეხვედრაზე არაერთი საკითხი დაისვა, რომელიც მნიშვნელოვანია აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში როგორც უსაფრთხოების, ისე ჰუმანიტარული თვალსაზრისით.
„ყველაზე მწვავე საკითხი, რა თქმა უნდა, ახალგორის მიმართულებით ე.წ. გადასასვლელის ჩაკეტვა გახლდათ, რაც ახალგორელებისათვის და არა მხოლოდ მათთვის, ძალიან მძიმე ყოველდღიური გამოწვევაა, რადგან მათთვის გადაადგილება სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვან საჭიროებებს უკავშირდება. არაერთი ადამიანი ელოდება, რომ მიმოსვლა დაუყოვნებლივ გაიხსნას.
„ასევე, რა თქმა უნდა, ვისაუბრეთ შეზღუდვებზე ენგურის მიმართულებით ე.წ. გადასასვლელი პუნქტის გავლით და ზოგადად, გადაადგილების თავისუფლების შეზღუდვაზე, რითაც საოკუპაციო ხაზის მიმდებარედ თუ ოკუპირებული ტერიტორიაზე მცხოვრები ათასობით ადამიანი ზარალდება, განურჩევლად ეთნიკური წარმომავლობისა.
„ვისაუბრეთ პროვოკაციების მთელ იმ კასკადზე, რომელსაც ადგილი ჰქონდა განსაკუთრებით ბოლო პერიოდის განმავლობაში როგორც გუგუტიანთკარში ისე ჩორჩანას მიმდებარედ და ასევე, ჩვენი თანამოქალაქეების დაკავებასთან დაკავშირებით. საერთო ინტერესი გახლავთ ის, რომ არავითარი ესკალაცია არ მოხდეს და როგორც ჰუმანიტარული მდგომარეობა, ისე უსაფრთხოების კუთხით არსებული სიტუაცია გაუმჯობესდეს“, - აღნიშნა ქეთევან ციხელაშვილმა.
მისივე თქმით, პარტნიორებს ამასთან დაკავშირებით ძალიან მკაფიო პოზიცია აქვთ.
„რა თქმა უნდა, იმედი გვაქვს, რომ საერთო რეაქციებით შევძლებთ, პირველ რიგში, მოსახლეობისათვის აქტუალური საკითხები მოგვარდეს, ახალგორის მიმართულებით მიმოსვლა გაიხსნას, მოიხსნას შეზღუდვები ენგურზე და ზოგადად, გადაადგილების თავისუფლების მაღალ ხარისხზე ვისაუბროთ, რაც ყველასთვის მნიშვნელოვანია. ასევე, რა თქმა უნდა, არ იქნას დაშვებული არანაირი ესკალაცია ჩორჩანას მიმდებარედ და საოკუპაციო რეჟიმის მხრიდან უკანონო ქმედებები შეკავებული იქნას,“ - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

The closure of the so called crossing point in Akhalgori direction and the problems it caused were the main topic of conversation at a meeting held by the State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili with the EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia, Toivo Claar.
According to the State Minister, a lot of issues were raised at the meeting, which were important for Abkhazia and Tskhinvali region both in terms of security and humanitarian.
“The most pressing issue, of course, is the closure of the so-called crossing point in Akhalgori direction. Locking the “checkpoint” has become a very difficult daily challenge for Akhalgori residents and not only for them, as their movement is linked to vital needs. Many people expect traffic to open immediately.
“Also, of course, we talked about the restrictions on Enguri. This restriction of movement affects thousands of people living on or near the occupation line, regardless of ethnicity.
“We talked about the whole cascade of provocations that took place especially in Gugutiantkari and near Chorchana in recent period and about the detention of our fellow citizens. It is in the common interest to prevent the escalation and to improve both the humanitarian and the security situation”, - said Ketevan Tsikhelashvili.
According to her, the partners have a very clear position in this regard.
"Of course, we hope that with common reactions we will be able first of all to resolve the issues that are urgent for the population. The movement on Akhalgori direction should be opened, the restrictions on Enguri should be lift in order to talk about the high degree of freedom of movement that is important to everyone. Also, of course, there should be no escalation near Chorchana and illegal actions from the occupation regime should be stopped”, - said Ketevan Tsikhelashvili.