შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე ლია გიგაური პანკისის ხეობის სოფლების - წინუბნის, ჯოყოლოს, ომალოსა და ზემო, ქვემო და შუა ხალაწნების მოსახლეობას შეხვდა.
შეხვედრებზე, სოფლის მოსახლეობამ არსებულ გამოწვევებზე ისაუბრა. დეტალურად მიმოიხილეს საჭიროებები და სტუმრებს პრობლემების გადაჭრის მათეული ხედვაც შესათავაზეს. მოსახლეობას მათ სოფლებსა და ზოგადად, რეგიონში დაგეგმილი პროექტების შესახებაც მიეწოდა ინფორმაცია. ცენტრალური და ადგილობრივი ხელისუფლების, აგრეთვე, საკანონმდებლო ორგანოს წარმომადგენლებმა თითოეულ კითხვას ამომწურავად უპასუხეს.
„მოსახლეობასთან შეხვდრები გრძელდება. ამჯერად პანკისის ხეობაში ვიმყოფებით და მათი პრობლემების შესახებ მოვისმინეთ. განსაკუთრებულად საინტერესო იყო ის საკითხები, რომლებიც გრძელვადიან გადაწყვეტილებებს მოითხოვს და ასევე მიმდინარე პრობლემები, რომელთაც ოპერატიული გადაწყვეტა, მოსახლეობის მოსაზრებები და მათი მხრიდან შემოთავაზებული გზები სჭირდება.
„ყველა სოფელს თავისი, ინდივიდუალური ხასიათის საჭიროება აქვს, თუმცა გამოიკვეთა საერთო პრობლემებიც - სოფლის შიდა გზების მოწყობა და სასმელი წყალი, რომელიც თითოეული მოსახლისათვის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია. ვისაუბრეთ იმაზე თუ როგორ და რა გზებით შეიძლება ეს საკითხები გადაიჭრას. როგორც მოსახლეობა, ისე ჩვენ ერთმანეთს იმ განწყობით ვცილდებით, რომ ადამიანებთან უშუალო შევედრები, გადაწყვეტილების მიღების პროცესში მათი ჩართულობა განსაკუთრებულად მნიშვნელოვანია, რათა მომავალი წლის ბიუჯეტი და პროექტები სწორედ მოსახლეობის საჭიროებების გათვალისწინებით დაიგეგმოს“,-განაცხადა ლია გიგაურმა.
შეხვედრებს აგრეთვე ესწრებოდნენ სახელმწიფო რწმუნებული კახეთის რეგიონში ირაკლი ქადაგიშვილი, პარლამენტის წევრები - ენძელა მაჭავარიანი და გელა სამხარაული და ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლები.

Deputy State Minister for Reconciliation and Civic Equality Lia Gigauri met with the population of Pankisi Gorge villages - Tsinubani, Jokolo, Omalo and Zemo, Kvemo and Shua Khalatsnebi.
At the meetings, the villagers talked about the existing challenges. Needs and problems were thoroughly reviewed and the ways of their solving were also offered. The population was also informed about the planned projects in their villages and in the region. Representatives of central and local government, as well as the legislature, answered each question thoroughly.
“We continue the meetings with the population. This time we are in Pankisi Gorge and have heard about their problems. Particularly interesting were the issues that require long-term solutions, as well as the ongoing problems that require an operational solution, the opinions of the population.
“Every village has its own, special needs, but there are also common problems - the internal roads of the village and drinking water, which is vital for locals. We discussed how and in what ways these issues can be resolved. We all think that the involvement of the population in decision-making is particularly important so that next year's budget and projects can be tailored to their needs”, - said Lia Gigauri.
The meetings were also attended by Irakli Kadagishvili, State Representative in Kakheti, MPs Endzela Machavariani and Gela Samkharauli and representatives of local self-government.