შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი, კავკასიურ სახლში, პანკისელი ახალგაზრდების ფორუმზე სიტყვით გამოვიდა.
ღონისძიებაზე ახალგაზრდებმა პანკისის ხეობის, ქისტი ხალხის კულტურისა და წეს-ჩვეულებების შესახებ პრეზენტაცია გამართეს. მოეწყო ხელნაკეთი ნივთების გამოფენა-გაყიდვა. სახელმწიფო მინისტრმა მსგავსი ღონისძიებების მნიშვნელობაზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ სახელმწიფოს მიზანი თითოეული მოქალაქისათვის საკუთარი  შესაძლებლობების წარმოსაჩენად სათანადო პირობების შექმნაა.
„დღეს პანკისელმა ბავშვებმა ადგილობრივი კულტურა, ფოლკლორი, სამზარეულო წარმოადგინეს. რაც მთავარია, ის სამოქალაქო აქტივობები, რომელთაც ისინი კახეთის რეგიონალური განვითარების ფონდის მეშვეობით და სხვა დონორების მხარდაჭერით ახორციელებენ. ძალიან მიხარია, რომ პანკისის ხეობაში ჩვენი ქისტი და ასევე, ქართველი მოსახლეობა მსგავს პროექტებში  ერთად ერთვებიან. ახლა ეს ბავშვები მეგობრები არიან და დარწმუნებული ვარ, მომავალში უკვე თანამოაზრეები და ჩვენი ძალიან ღირსეული მოქალაქეები იქნებიან.
„ასეთი აქტივობები ხელს უწყობს იმას, რომ ისინი მაქსიმალურად ჩაერთონ ჩვენი ქვეყნის ცხოვრებაში, განვითარებაში. სწორედ ესაა ჩვენი სამოქალაქო ინტეგრაციის ამოცანა -ერთის მხრივ პატივი ვცეთ, გავიცნოთ ერთმანეთის კულტურა, ის მრავალფეროვნება, რომელიც ჩვენს ქვეყანას  გამოარჩევს და მეორეს მხრივ, შეკავშირებული საზოგადოება ვიყოთ, რადგან ამ ქვეყნისთვის თითოეული ჩვენგანის შესაძლებლობა მნიშვნელოვანია. ჩვენი ხელისუფლების ამოცანა ის გახლავთ, რომ მათ თვითრეალიზაციის პირობები მაქსიმალურად შევუქმნათ“, - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა.

The State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili delivered a speech at the Pankisi Youth Forum in the Caucasus House.
At the event, the youth held a presentation on the culture and customs of the Pankisi Gorge and Kisti people. Exhibition - sale of handmade items was organized. The State Minister spoke about the importance of such events and noted that the goal of the State is to create appropriate conditions for each citizen to present their abilities.
“Today, Pankisi children presented local culture, folklore and cuisine. Most importantly, the civic activities they carry out through the Kakheti Regional Development Fund and with the support of other donors. I am very glad that our Kisti people and Georgian population in Pankisi Gorge are engaged in similar projects together. Now these children are friends and I am sure they will be like-minded and very worthy citizens in the future.
“Such activities help them to participate in our country's life and development. That is the task of our civil integration - on the one hand to respect, get to acquainted with one another's culture, diversity that distinguishes our country, and on the other, to be a connected society, because the opportunity for each of us is important to this country. The aim of our Government is to create the conditions for their self-realization as much as possible”, - said the State Minister said.