შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი უცხოელ ექსპერტებს ქრისტოფ გიროდისა და პოლ ემანოვსკის შეხვდა, რომლებიც საქართველოს 1990-იანი წლებისა და 2008 წლის შეარაღებული კონფლიქტების შედეგად უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა მოძიების პროცესის გასაცნობად ესტუმრნენ.
სახელმწიფო მინისტრმა სტუმრებს ორმხრივი საკოორდინაციო მექანიზმის საქმიანობა გააცნო, რომელიც 1992-1993 წლების შეიარაღებული კონფლიქტის შედეგად და მის შემდგომ პერიოდში უგზო-უკვლოდ დაკარგული 2,200-ზე მეტი პირის ბედისა და ადგილსამყოფელის გარკვევას და მათი ოჯახის წევრების სათანადოდ ინფორმირებას ითვალისწინებს. მისი საქმიანობა მკაცრად განსაზღვრული, მხოლოდ ჰუმანიტარული ხასიათისაა. შეხვედრაზე მექანიზმის მუშაობის სპეციფიკა განიხილეს.
საუბარი სამარხების მოძიებასა და ნეშტების ექსჰუმაციაში მიღწეულ პროგრესსაც შეეხო. მხარეებმა ამ მიმართულებით დაგეგმილი სამომავლო ღონისძიებებიც მიმოიხილეს.
თავის მხრივ, ექსპერტებმა სახელმწიფო მინისტრს სხვა ქვეყნების გამოცდილება გაუზიარეს, რაც შესაძლოა ქართული მხარის მიერ სამომავლო საქმიანობაში იქნას გათვალისწინებული.
შეხვედრის დასასრულს ხაზი გაესვა წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის მნიშვნელოვან როლს უგზო-უკვლოდ დაკარგული პირების ბედისა და ადგილსამყოფლის გარკვევაში.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили встретилась с иностранными экспертами Кристофом Гиродом и Полом Эмановским. Целью встречи было ознакомление с процессом поиска без вести пропавших лиц в результате вооруженных конфликтов 1990-х и 2008 годов в Грузии.
Государственный министр ознакомила гостей с деятельностью двустороннего координационного механизма, целью которого является выяснение судьбы и местонахождения более 2200 пропавших без вести лиц в результате вооруженного конфликта 1992-1993 годов и после, а также надлежащее информирование членов их семей.
Деятельность координационного механизма строго определена, только гуманитарная. На встрече обсудили специфику работы механизма. Также говорили о прогрессе, достигнутом в поисках захоронений и эксгумации останков. Стороны также обсудили мероприятия, запланированные в этом направлении в будущем.
В свою очередь, эксперты поделились опытом других стран с Государственным министром, что может быть учтено грузинской стороной в дальнейшей работе. В конце встречи была подчеркнута важная роль Международного комитета Красного Креста в определении судьбы и местонахождения пропавших без вести лиц.