შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი უცხოელ ექსპერტებს ქრისტოფ გიროდისა და პოლ ემანოვსკის შეხვდა, რომლებიც საქართველოს 1990-იანი წლებისა და 2008 წლის შეარაღებული კონფლიქტების შედეგად უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა მოძიების პროცესის გასაცნობად ესტუმრნენ.
სახელმწიფო მინისტრმა სტუმრებს ორმხრივი საკოორდინაციო მექანიზმის საქმიანობა გააცნო, რომელიც 1992-1993 წლების შეიარაღებული კონფლიქტის შედეგად და მის შემდგომ პერიოდში უგზო-უკვლოდ დაკარგული 2,200-ზე მეტი პირის ბედისა და ადგილსამყოფელის გარკვევას და მათი ოჯახის წევრების სათანადოდ ინფორმირებას ითვალისწინებს. მისი საქმიანობა მკაცრად განსაზღვრული, მხოლოდ ჰუმანიტარული ხასიათისაა. შეხვედრაზე მექანიზმის მუშაობის სპეციფიკა განიხილეს.
საუბარი სამარხების მოძიებასა და ნეშტების ექსჰუმაციაში მიღწეულ პროგრესსაც შეეხო. მხარეებმა ამ მიმართულებით დაგეგმილი სამომავლო ღონისძიებებიც მიმოიხილეს.
თავის მხრივ, ექსპერტებმა სახელმწიფო მინისტრს სხვა ქვეყნების გამოცდილება გაუზიარეს, რაც შესაძლოა ქართული მხარის მიერ სამომავლო საქმიანობაში იქნას გათვალისწინებული.
შეხვედრის დასასრულს ხაზი გაესვა წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის მნიშვნელოვან როლს უგზო-უკვლოდ დაკარგული პირების ბედისა და ადგილსამყოფლის გარკვევაში.

State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili met with foreign experts Christophe Girod and Paul Emanovsky, who visited Georgia in order to get acquainted with the process of finding the missing persons (in the 1990s and 2008 armed conflicts).
The State Minister introduced to the guests the activities of the bilateral coordination mechanism, which aims to identify the fate and whereabouts of more than 2,200 missing persons as a result of the 1992-1993 armed conflict and its aftermath and to properly inform their family members. Its activities are strictly defined - humanitarian only. The specifics of the working of this mechanism were discussed at the meeting.
Discussions also focused on the progress made in finding tombs and exhumation of the remains. The sides also discussed future events planned in this direction.
Experts shared with the State Minister the experience of other countries, which may be taken into account by the Georgian side in future work.
At the end of the meeting, the important role of the International Committee of the Red Cross in determining the fate and whereabouts of missing persons was emphasized.