შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი ლატვიაში ოფიციალური ვიზიტით იმყოფება. ვიზიტის პირველ დღეს სახელმწიფო მინისტრმა პარლამენტის მეგობართა ჯგუფის წევრებთან შეხვედრა გამართა.
შეხვედრაზე ქეთევან ციხელაშვილმა საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებულ მდგომარეობასა და ქვეყნის სამშვიდობო პოლიტიკაზე ისაუბრა. დეტალურად მიმოიხილა სამშვიდობო ინიციატივა „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“, რომელიც აქტიური იმპლემენტაციის პროცესშია.
“შედგა ძალიან საინტერესო შეხვედრა ლატვიის სეიმის წევრებთან, საქართველოს მეგობრობის ჯგუფთან. გავუზიარეთ ის ინფორმაცია, რაც უკავშირდება მიმდინარე ოკუპაციისა და გადაუჭრელი კონფლიქტის პირობებში არსებულ უსაფრთხოებასა და ჰუმანიტარულ გამოწვევებს. ძალიან დიდი დაინტერესებაა, რა თქმა უნდა, რადგან ლატვია არის ჩვენი ძალიან ახლო მეგობარი, მტკიცე მხარდამჭერი. ლატვია ძალიან გვგულშემატკივრობს და გვეხმარება, რომ დავძლიოთ ეს პრობლემები. განსაკუთრებით ყურადღება გავამახვილე ჰუმანიტარულ საკითხებზე, ადამიანის უფლებების დარღვევებზე. ვისაუბრეთ ასევე სამოქალაქო ინტეგრაციის პოლიტიკაზე და საბოლოო ჯამში მთავარი გზავნილი ის გახლავთ, რომ ლატვია მომავალშიც აუცილებლად გააგრძელებს საქართველოს ძალიან მყარ მხარდაჭერას. აქ ამ ქვეყანაში და ამ რეგიონში ყველაზე კარგად ესმით რუსული საფრთხის ქვეშ ცხოვრება იმიტომ, რომ ჩვენ საერთო გვაქვს ისტორიის ის სამწუხარო ფურცლები, რომლებიც საბჭოთა წარსულს უკავშირდება. ეს არ არის ჩვენი ქვეყნების ხანგრძლივი ისტორიისთვის ყველაზე კარგი პერიოდი, მოგეხსენებათ. მათ კარგად ესმით ჩვენი წუხილი, მათ კარგად ესმით იმ ადამიანების წუხილი, რომლებიც კონფლიქტს ყოველდღე განიცდიან და ჩვენთვის ძალიან მნიშვნელოვანია, რა თქმა უნდა მათი მხარდაჭერა. როგორც პოლიტიკური და ასევე სხვა პრაქტიკული თვალსაზრისით“ - აღნიშნა ქეთევან ციხელაშვილმა.
შეხვედრაზე პარლამენტის მეგობართა ჯგუფის წევრებმა კიდევ ერთხელ დაადასტურეს ლატვიის რესპუბლიკის ურყევი პოზიცია საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისა და სუვერენიტეტის მიმართ. აგრეთვე, გამოთქვეს მზადყოფნა მხარი დაუჭირონ საქართველოს შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკისა და სამშვიდობო ინიციატივების შეუფერხებლად განხორციელებას.
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი ლატვიაში ვიზიტის ფარგლებში ხვალ რიგის კონფერენციას დაესწრება და სიტყვით გამოვა.

State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili is paying an official visit to Latvia. Today she held a meeting with the members of the Parliamentary Friendship Group.
During the meeting the State Minister talked about the situation on the occupied territories and the Georgian Government’s peace policy. She spoke in detail about the initiative “A Step to a Better Future” which is being actively implemented.
“It was a very interesting meeting with the members of the Latvian Seimas, the Georgia Friendship Group. We have shared information related to security and humanitarian challenges in the current occupation and unresolved conflict. It is of great interest, of course, as Latvia is our very close friend and supporter. Latvia helps us to overcome these problems. I particularly focused on humanitarian issues, human rights violations. We also talked about the policy of civil integration and in the end the main message is that Latvia will continue to support Georgia very much in the future. In this country, in this region it is better comprehended how it is to live under the Russia threat, because we have common sad pages of history related to the Soviet past. This is not the best time for the long history of our countries, as you know. They understand our worries well, they understand the worries of the people who are experiencing conflict every day and their support is very important to us”, - noted Ketevan Tsikhelashvili.
Members of the Parliamentary Group reaffirmed the firm position of the Republic of Latvia towards Georgia's territorial integrity and sovereignty. They also expressed their readiness to support the smooth implementation of Georgia's reconciliation and engagement policies and peace initiatives.
Tomorrow the State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili will attend conference in Latvia and deliver a speech.