ქეთევან ციხელაშვილმა წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის მიერ ორგანიზებულ კონფერენციაში მიიღო მონაწილეობა
17 ოქტომბერი 2019
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა კვიპროსზე ქალაქ ნიქოზიაში წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის მიერ ორგანიზებულ კონფერენციაში მიიღო მონაწილეობა.
სახელმწიფო მინისტრმა კონფერენციის მონაწილეებს საქართველოს გამოცდილება გაუზიარა და 1990-იანი წლებისა და 2008 წლის შეარაღებული კონფლიქტების შედეგად უგზო-უკვლოდ დაკარგულ პირთა მოძიების პროცესი, ასევე წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის ეგიდით მოქმედი საკოორდინაციო მექანიზმების საქმიანობა გააცნო.
ნიქოზიაში გამართული კონფერენციის თემას "უგზო-უკვლოდ დაკარგულ პირებთან დაკავშირებული მექანიზმები-დაკარგულთა ბედის გარკვევა და მათი ოჯახების მხარდაჭერა" წარმოადგენდა. აღსანიშნავია, რომ 2010 წლიდან წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის ეგიდით, შეიარაღებული კონფლიქტების შედეგად უგზო-უკვლოდ დაკარგულ პირებთან დაკავშირებული ორი საკოორდინაციო მექანიზმი ფუნქციონირებს, რომელთა ფარგლებში აქტიურად მიმდინარეობს ნეშტების მოძიების, იდენტიფიცირების და ოჯახებისთვის გადაცემა.
სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში სახელმწიფო მინისტრი ორმხრივი შეხვედრის ფორმატში კვიპროსის პრეზიდენტის კომისარს ჰუმნიტარულ და დიასპორის საკითხებში ფოტის ფოტიუს და გაეროს გენერალური მდივნის სპეციალურ წარმომადგენელს, კვიპროსში განთავსებულ გაერო-ს სამშვიდობო მისიის ხელმძღვანელს ელიზაბეტ სპეჰარს შეხვდა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили приняла участие в конференции, организованной Международным комитетом Красного Креста в г. Никосия, на Кипре.
Государственный министр поделилась с участниками конференции с опытом Грузии и ознакомила их с процессом поиска лиц пропавших без вести в вооруженных конфликтах 1990-х и 2008 годов, а также с деятельностью координационного механизма, действующего под эгидой Международного комитета Красного Креста.
Конференция в г. Никосия проходила на тему «Механизмы в отношении пропавших без вести лиц - поиск пропавших без вести лиц и поддержка их семей». Следует отметить, что с 2010 года под эгидой Международного комитета Красного Креста функционируют два координационных механизма в отношении лиц пропавших без вести в вооруженных конфликтах, в рамках которых активно проводится поиск, идентификация и передачи останков семьям. В рамках рабочего визита Государственный министр провела двусторонние встречи с Фотиу Фотисом Комиссаром Президента Кипра по гуманитарным вопросам и диаспоре и Специальным представителем Генерального секретаря ООН, главой Миссии ООН по поддержанию мира на Кипре Элизабет Спехар.