შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი საზოგადოებას 27 ოქტომბერს - აფხაზური ენის დღეს ულოცავს.
"აფხაზურ ენას საქართველოს კონსტიტუცია იცავს და ეს ამ ენის მნიშვნელობაზე მეტყველებს მთელი ჩვენი საზოგადოებისათვის. მას დღეს განსაკუთრებულად სჭირდება შენარჩუნება, დაცვა და განვითარება, იმ ვითარების გამო, რაც ოკუპირებულ ტერიტორიაზეა. სწორედ ამიტომ, სახელმწიფო შესაბამის ნაბიჯებს დგამს, მათ შორის, 2017 წელს აფხაზურ ენასთან დაკავშირებით მიღებული სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში.
"მიხარია, რომ ამ უნიკალური ენის შესწავლით სულ უფრო და უფრო მეტი ახალგაზრდა ინტერესდება. ქართულ და აფხაზურ საზოგადოებებს იმაზე მეტი რამ აერთიანებს, ვიდრე აშორებს. მშობლოური ენა მნიშვნელოვანია იდენტობისთვის და მისი შენარჩუნებისა და განვითარებისთვის ჩვენი ძალისხმევა ერთიანი უნდა იყოს. ამ სულისკვეთებით უნდა შევძლოთ წარსულის მძიმე და ტკივილიანი გამოცდილების, დღეს უკვე მავთულხლართებით დაშორიშორების დაძლევა, თანამშრომლობისა და შერიგების გზით, ჩვენი შვილების უკეთესი მომავლისთვის“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili congratulates the society on October 27 - Abkhaz language day.
"The Abkhaz language is protected by the Constitution of Georgia and this speaks to the importance of this language for all of our society. It is in urgent need of preservation, protection and development today because of the situation on the occupied territory. That is why the state is taking appropriate steps, including in the framework of the 2017 State Program on the Abkhaz Language.
"I am glad that more and more young people are interested in learning this unique language. Georgian and Abkhazian societies have a lot of things in common. Mother tongue is important for identity and our efforts to maintain and develop it must be united. We should be able to overcome the painful experiences of the past, overcome barbed wire fence through cooperation and reconciliation, for the better future of our children”, - said Ketevan Tsikhelashvili.