შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი შვედეთში, ქალაქ ლუნდში, ეროვნული უმცირესობების საკითხებში ეუთოს უმაღლესი კომისრის, ლამბერტო ზანიერის ინიციატივით გამართულ კონფერენციაზე სიტყვით გამოვიდა.
კონფერენციაზე, რომელიც საზოგადოებრივ ცხოვრებაში ეროვნულ უმცირესობათა ეფექტური მონაწილეობის შესახებ ეუთოს უმაღლესი კომისრის ლუნდის რეკომენდაციების 20 წლის იუბილეს მიეძღვნა, ქეთევან ციხელაშვილმა ადამიანის უფლებებსა და საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებულ პრობლემებზე, ასევე სამოქალაქო ინტეგრაციის პოლიტიკაზე ისაუბრა.
სახელმწიფო მინისტრმა საკუთარ გამოსვლაში აუდიტორიას საქართველოში სამოქალაქო ინტეგრაციის კუთხით სახელმწიფო პოლიტიკის ფარგლებში განხორციელებული საქმიანობა გაუზიარა. ხაზი გაუსვა იმ მიღწევებს, რომლებიც ქვეყანას ამ მიმართულებით აქვს. აგრეთვე ისაუბრა ჯერ კიდევ არსებულ გამოწვევებსა და მათი გადაჭრის გზებზე.
მან კონფერენციას, რომელში მონაწილეობასაც ეუთოს ინსტიტუტების ხელმძღვანელები და სხვადასხვა ქვეყნიდან ჩასული ოფიციალური პირები იღებდნენ, მნიშვნელოვანი უწოდა და განაცხადა, რომ ნებისმიერ ფორმატში, სადაც ადამიანის უფლებები განიხილება, გარდაუვალია იმ უმთავრესი და უმწვავესი პრობლემის ხსენება, რაც საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებულ მდგომარეობას უკავშირდება.
„დღეს მე დეტალურად ვისაუბრე აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში ადამიანების ჰუმანიტარული მდგომარეობის თაობაზე. განსაკუთრებით, ქართველების მიმართ განხორციელებულ ეთნიკური დისკრიმინაციის პოლიტიკაზე. ასევე, ყველაზე მწვავე და სასწრაფოდ გადასაჭრელ პრობლემაზე, რაც ცხინვალის რეგიონის იზოლირებას, ჩაკეტვას და ახალგორის მოსახლეობის ჰუმანიტარული კრიზისის პირას ყოფნას უკავშირდება.
„ვისაუბრე დაკავებული მოქალაქის გათავისუფლების აუცილებლობაზე, რისკენაც სახელწიფოს თითოეული უწყების ძალისხმევაა მიმართული. მე მათ ვუთხარი, რომ ყველა შესაბამისმა ინსტიტუციამ, იქნება ეს ეუთოს უმაღლესი კომისარი უმცირესობების საკითხებში თუ საპარლამენტო ასამბლეის გენერალური მდივანი, რომელიც ამ სესიაზე ასევე იმყოფებოდა, თავიანთი უფლებამოსილების ფარგლებში, ამ პრობლემის სწრაფად გადასაჭრელად ნაბიჯები აუცილებლად უნდა გადადგან. მითუფრო სამშვიდობო პროცესსა და ჟენევის დისკუსიებში ეუთოს განსაკუთრებული როლის გათვალისწინებით. ასევე, იმის გათვალისწინებით, რომ რუსეთი, ეფექტური კონტროლის განმახორციელებელ ძალა, რეალურად ეუთოს წევრი სახელმწიფოა.
„ჩემს გამოსვლაში აგრეთვე ვისაუბრე იმაზე, რომ დღეს საქართველოს აქვს ძალიან წარმატებული სამოქალაქო ინტეგრაციის პოლიტიკა და ყველა იმ გამოწვევის გადასაჭრელად, რაც ძირითადად ეთიკური უმცირესობების საჯარო სივრცეში ჩართვას უკავშირდება, ჩვენ ეფექტური პოლიტიკა გვაქვს შერჩეული - სახელმწიფო ენის ცოდნის დონის გაუმჯობესებიდან დაწყებული, სპეციალური საგანმანათლებლო პროგრამებით დასრულებული, როგორიც „1+4“ პროგრამაა. ასევე ისეთი შესაძლებლობები, რაც მათთვის სახელმწიფო უწყებებში სტაჟირებას და პროფესიულ კარიერაში პირველი ნაბიჯების გადადგმაში ხელშეწყობას გულისხმობს. ეუთომ საქართველოზე სპეციალური ფილმი გადაიღო და ის წარმოაჩინა, როგორც წარმატებული მოდელი იმისა, თუ როგორ მუშაობს სახელმწიფო ეთნიკური უმცირესობების ხელშეწყობისა და საჯარო სივრცეში მათი ჩართულობისათვის,“ - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili delivered a speech at the conference initiated by OSCE High Commissioner on National Minorities Lamberto Zannieri in Lund, Sweden.
At the conference Ketevan Tsikhelashvili spoke about human rights and problems in Georgia's occupied territories, as well as civil integration policy.
The State Minister in her speech talked about the activities carried out within the framework of state policy on civil integration in Georgia. She underlined the achievements of the country in this direction. She also discussed the challenges that still exist and ways to solve them.
She called the conference, which was attended by heads of OSCE institutions and officials from different countries, very important and added that in any format where human rights are discussed, it is inevitable to mention the major and most pressing problems related to the situation on Georgia's occupied territories.
“Today I spoke in detail about the humanitarian situation in Abkhazia and the Tskhinvali region. Especially on the policy of ethnic discrimination against Georgians. Also about the most pressing and urgent problem - isolation, closure of the Tskhinvali region and the humanitarian crisis in Akhalgori.
“I talked about the necessity of releasing a detained citizen, which is what every state agency is trying to do. I told them that all relevant institutions, be it the OSCE High Commissioner on Minorities or the Secretary General of the Parliamentary Assembly, who also attended this session, should take steps within their powers to resolve this problem. Especially if we remind the particular role of the OSCE in the peace process and the Geneva discussions. Also, Russia, the force that exercising effective control on these territories, is actually an OSCE member state.
“In my speech I also talked about Georgia's very successful civil integration policy today. Starting with improving the state language proficiency, ending with special education programs like the "1 + 4 Program”. There are also opportunities to assist them in internships with the state agencies and to take the first steps in their professional careers. The OSCE has made a special film on Georgia and has shown it as a successful model of how the state works to promote ethnic minorities and their involvement in the public sphere”, - said Ketevan Tsikhelashvili.