შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი შვედეთში, ქალაქ ლუნდში, ეროვნული უმცირესობების საკითხებში ეუთოს უმაღლესი კომისრის, ლამბერტო ზანიერის ინიციატივით გამართულ კონფერენციაზე სიტყვით გამოვიდა.
კონფერენციაზე, რომელიც საზოგადოებრივ ცხოვრებაში ეროვნულ უმცირესობათა ეფექტური მონაწილეობის შესახებ ეუთოს უმაღლესი კომისრის ლუნდის რეკომენდაციების 20 წლის იუბილეს მიეძღვნა, ქეთევან ციხელაშვილმა ადამიანის უფლებებსა და საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებულ პრობლემებზე, ასევე სამოქალაქო ინტეგრაციის პოლიტიკაზე ისაუბრა.
სახელმწიფო მინისტრმა საკუთარ გამოსვლაში აუდიტორიას საქართველოში სამოქალაქო ინტეგრაციის კუთხით სახელმწიფო პოლიტიკის ფარგლებში განხორციელებული საქმიანობა გაუზიარა. ხაზი გაუსვა იმ მიღწევებს, რომლებიც ქვეყანას ამ მიმართულებით აქვს. აგრეთვე ისაუბრა ჯერ კიდევ არსებულ გამოწვევებსა და მათი გადაჭრის გზებზე.
მან კონფერენციას, რომელში მონაწილეობასაც ეუთოს ინსტიტუტების ხელმძღვანელები და სხვადასხვა ქვეყნიდან ჩასული ოფიციალური პირები იღებდნენ, მნიშვნელოვანი უწოდა და განაცხადა, რომ ნებისმიერ ფორმატში, სადაც ადამიანის უფლებები განიხილება, გარდაუვალია იმ უმთავრესი და უმწვავესი პრობლემის ხსენება, რაც საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებულ მდგომარეობას უკავშირდება.
„დღეს მე დეტალურად ვისაუბრე აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში ადამიანების ჰუმანიტარული მდგომარეობის თაობაზე. განსაკუთრებით, ქართველების მიმართ განხორციელებულ ეთნიკური დისკრიმინაციის პოლიტიკაზე. ასევე, ყველაზე მწვავე და სასწრაფოდ გადასაჭრელ პრობლემაზე, რაც ცხინვალის რეგიონის იზოლირებას, ჩაკეტვას და ახალგორის მოსახლეობის ჰუმანიტარული კრიზისის პირას ყოფნას უკავშირდება.
„ვისაუბრე დაკავებული მოქალაქის გათავისუფლების აუცილებლობაზე, რისკენაც სახელწიფოს თითოეული უწყების ძალისხმევაა მიმართული. მე მათ ვუთხარი, რომ ყველა შესაბამისმა ინსტიტუციამ, იქნება ეს ეუთოს უმაღლესი კომისარი უმცირესობების საკითხებში თუ საპარლამენტო ასამბლეის გენერალური მდივანი, რომელიც ამ სესიაზე ასევე იმყოფებოდა, თავიანთი უფლებამოსილების ფარგლებში, ამ პრობლემის სწრაფად გადასაჭრელად ნაბიჯები აუცილებლად უნდა გადადგან. მითუფრო სამშვიდობო პროცესსა და ჟენევის დისკუსიებში ეუთოს განსაკუთრებული როლის გათვალისწინებით. ასევე, იმის გათვალისწინებით, რომ რუსეთი, ეფექტური კონტროლის განმახორციელებელ ძალა, რეალურად ეუთოს წევრი სახელმწიფოა.
„ჩემს გამოსვლაში აგრეთვე ვისაუბრე იმაზე, რომ დღეს საქართველოს აქვს ძალიან წარმატებული სამოქალაქო ინტეგრაციის პოლიტიკა და ყველა იმ გამოწვევის გადასაჭრელად, რაც ძირითადად ეთიკური უმცირესობების საჯარო სივრცეში ჩართვას უკავშირდება, ჩვენ ეფექტური პოლიტიკა გვაქვს შერჩეული - სახელმწიფო ენის ცოდნის დონის გაუმჯობესებიდან დაწყებული, სპეციალური საგანმანათლებლო პროგრამებით დასრულებული, როგორიც „1+4“ პროგრამაა. ასევე ისეთი შესაძლებლობები, რაც მათთვის სახელმწიფო უწყებებში სტაჟირებას და პროფესიულ კარიერაში პირველი ნაბიჯების გადადგმაში ხელშეწყობას გულისხმობს. ეუთომ საქართველოზე სპეციალური ფილმი გადაიღო და ის წარმოაჩინა, როგორც წარმატებული მოდელი იმისა, თუ როგორ მუშაობს სახელმწიფო ეთნიკური უმცირესობების ხელშეწყობისა და საჯარო სივრცეში მათი ჩართულობისათვის,“ - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили выступила на конференции, которая состоялась по инициативе Верховного комиссара ОБСЕ по делам национальных меньшинств Ламберто Заньер в Лунде, Швеция.
На конференции, посвященной обеспечению эффективного участия национальных меньшинств в общественной жизни, 20-летию Лундских рекомендаций Верховного комиссара ОБСЕ, Кетеван Цихелашвили говорила о правах человека и проблемах существующих на оккупированных территориях Грузии, а также о политике гражданской интеграции. В своем выступлении Государственный министр поделилась с аудиторией теми мероприятиями, которые осуществляются в рамках государственной политики в сфере гражданской интеграции в Грузии.
Кетеван Цихелашвили подчеркнула достигнутые положительные результаты и прогресс страны в этом направлении, а также говорила о все еще существующих вызовах и путях их решения. Государственный министр Грузии оценила конференцию, в которой приняли участие руководители институтов ОБСЕ и официальные лица из разных стран, как важной и заявила что в любом формате, где обсуждаются права человека неизбежно отметить основные и наиболее острые проблемы, связанные с существующей на оккупированных территориях Грузии ситуацией.
«Сегодня я детально обсудила гуманитарную ситуацию в Абхазии и Цхинвальском регионе, особенно политику этнической дискриминации в отношении этнических грузин, а также о самой острой и неотложной проблеме - изоляции, закрытия Цхинвальского региона и тяжелого положения, в котором находится население на грани гуманитарного кризиса в Ахалгори. Я говорила о необходимости освобождения задержанного врача. Я сказала им, что все соответствующие институты, будь то Верховный комиссар ОБСЕ по делам национальных меньшинств или Генеральный секретарь Парламентской Ассамблеи, который также присутствовал на этой сессии, должны предпринять шаги в рамках своих полномочий для быстрого решения этой проблемы, тем более, учитывая, особую роль ОБСЕ в мирном процессе, Женевских международных дискуссиях, а также учитывая, что Россия, которая осуществляет эффективный контроль, является членом ОБСЕ.
В своем выступлении я также говорила, что в Грузии успешно реализуется политика по гражданской интеграции. Мы выбрали эффективную политику - начиная с повышения уровня владения государственным языком и заканчивая специальными образовательными программами, такими как программа по высшему образованию «1 + 4». А также возможность, которая предусматривает пройти стажировку в государственных ведомствах и сделать первые шаги в профессиональной карьере. На мероприятии состоялся просмотр фильма, который был подготовлен офисом ОБСЕ, в котором было отражено содействие и меры предпринимаемые государством в сфере вовлечения представителей этнических меньшинств в общественную жизнь страны», - заявила Кетеван Цихелашвили.