შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე ლია გიგაური თანასწორობის კვირეულის გახსნის ცერემონიალს დაესწრო. ღონისძიება ევროპის საბჭოსა და მისი პარტნიორი უწყებების მიერაა ორგანიზებული, რომელიც 15-დან 22 ნოემბრამდე გაგრძელდება.
კვირეული ტარდება ცნობიერების ამაღლების კამპანიის - „მე ვირჩევ თანასწორობას - ფარგლებში და ტოლერანტობის საერთაშორისო დღეს ეხმაურება.
„ჩვენმა სახელმწიფომ აირჩია თანასწორობა, რაზეც მეტყველებს ის, რომ თანასწორობა არის კონსტიტუციურად გარანტირებული. ჩვენ მივეკუთვნებით იმ იშვიათ სახელმწიფოების რიგს, რომელსაც სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგია და სამოქმედო გეგმა გააჩნია, რაც განპირობებულია იმით, რომ ჩვენს ქვეყანაში მოსახლეობის მრავალეთნიკური წარმომადგენლობა გვაქვს.
სახელმწიფო გარანტირებულად უზრუნველყოფს მათ თანასწორობას და თანაბარ უფლებას ნებისმიერი მიმართულებით, იქნება ეს საზოგადოებრივი ცხოვრება, გადაწყვეტილების მიღების პროცესში ჩართულობის უზრუნველყოფა, მათი კულტურული იდენტობის დაცვა და რაც მთავარია, სახელმწიფო ენის ცოდნის ამაღლებაში დახმარება, მათი მშობლიური ენის შენარჩუნების პარალელურად, ასევე, ქალების ეთნიკური უმცირესობების ქალთა წარმომადგენლების გაძლიერება და მათი საზოგადოებრივ თუ პოლიტიკურ ეკონომიკურ ცხოვრებაში გააქტიურება, რაც დღეს გამოწვევაა.
დღეს ჩვენ განვაცხადეთ კიდევ ერთი ახალი კამპანიის დაწყება, რომ ეს ქალბატონები მეტად იყვნენ ჩართულნი სამეწარმეო საქმიანობაში რათა მათ შეეძლოთ საკუთარი უფლებების დაცვა და საკუთარ მომავალზე ზრუნვა და განვითარება“ - აღნიშნა ლია გიგაურმა.
თანასწორობის კვირეული მრავალფეროვნებისა და თანასწორობის მნიშვნელობაზე ცნობიერების ამაღლების გზით საქართველოში ტოლერანტობის გაზრდას ისახავს მიზნად.

LIA GIGAURI ATTENDED THE COUNCIL OF EUROPE EVENT
Deputy State Minister for Reconciliation and Civic Equality Lia Gigauri attended the opening ceremony of Equality Week. The event is organized by the Council of Europe and its partner agencies, which will last from November 15 to 22.
The week is being held as part of an awareness campaign called "I Choose for Equality" and responds to the International Day for Tolerance.
“Our state has chosen equality. In Georgia equality is constitutionally guaranteed. We belong to a number of rare states that have a state strategy and action plan for civil equality and integration, due to the multi-ethnic population in our country.
The State guarantees their equality and equal rights in every way, be it public life, involvement in decision-making, protection of their cultural identity. Most importantly, help them to improve their state language skills while maintaining their mother tongue. It is also a challenge to strengthen women's representation of women of ethnic minorities and to engage them in social or political economic life.
Today we announced the launch of another new campaign to engage these women in entrepreneurship so that they can defend their rights and take care of their future”, - said Lia Gigauri.
Equality Week aims to increase tolerance in Georgia by raising awareness of the importance of diversity and equality.