შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე ლია გიგაური თანასწორობის კვირეულის გახსნის ცერემონიალს დაესწრო. ღონისძიება ევროპის საბჭოსა და მისი პარტნიორი უწყებების მიერაა ორგანიზებული, რომელიც 15-დან 22 ნოემბრამდე გაგრძელდება.
კვირეული ტარდება ცნობიერების ამაღლების კამპანიის - „მე ვირჩევ თანასწორობას - ფარგლებში და ტოლერანტობის საერთაშორისო დღეს ეხმაურება.
„ჩვენმა სახელმწიფომ აირჩია თანასწორობა, რაზეც მეტყველებს ის, რომ თანასწორობა არის კონსტიტუციურად გარანტირებული. ჩვენ მივეკუთვნებით იმ იშვიათ სახელმწიფოების რიგს, რომელსაც სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგია და სამოქმედო გეგმა გააჩნია, რაც განპირობებულია იმით, რომ ჩვენს ქვეყანაში მოსახლეობის მრავალეთნიკური წარმომადგენლობა გვაქვს.
სახელმწიფო გარანტირებულად უზრუნველყოფს მათ თანასწორობას და თანაბარ უფლებას ნებისმიერი მიმართულებით, იქნება ეს საზოგადოებრივი ცხოვრება, გადაწყვეტილების მიღების პროცესში ჩართულობის უზრუნველყოფა, მათი კულტურული იდენტობის დაცვა და რაც მთავარია, სახელმწიფო ენის ცოდნის ამაღლებაში დახმარება, მათი მშობლიური ენის შენარჩუნების პარალელურად, ასევე, ქალების ეთნიკური უმცირესობების ქალთა წარმომადგენლების გაძლიერება და მათი საზოგადოებრივ თუ პოლიტიკურ ეკონომიკურ ცხოვრებაში გააქტიურება, რაც დღეს გამოწვევაა.
დღეს ჩვენ განვაცხადეთ კიდევ ერთი ახალი კამპანიის დაწყება, რომ ეს ქალბატონები მეტად იყვნენ ჩართულნი სამეწარმეო საქმიანობაში რათა მათ შეეძლოთ საკუთარი უფლებების დაცვა და საკუთარ მომავალზე ზრუნვა და განვითარება“ - აღნიშნა ლია გიგაურმა.
თანასწორობის კვირეული მრავალფეროვნებისა და თანასწორობის მნიშვნელობაზე ცნობიერების ამაღლების გზით საქართველოში ტოლერანტობის გაზრდას ისახავს მიზნად.

Заместитель государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Лия Гигаури приняла участие в церемонии открытия Недели равноправия. Мероприятие организовано Советом Европы и его партнерскими ведомствами, которое продлится с 15 по 22 ноября. Неделя проводится в рамках информационной кампании «Я выбираю равноправие» и приурочено Международному дню толерантности.
«Наше государство выбрало равноправие, о чем свидетельствует, сама Конституция. Мы принадлежим к ряду редких государств, в которой существует «Государственная стратегия гражданского равноправия и интеграции и план действий», что обусловлено многонациональным представительством населения в нашей стране.
Государство обеспечивает их равноправие во всех сферах, будь то участие в процессе принятие решений, сохранение их культурной самобытности и, самое главное, помощь в совершенствовании государственного языка параллельно с сохранением их родного языка, а также усиление женщин представителей этнических меньшинств и их вовлечение в социальную, политическую или экономическую жизнь», - отметила Лия Гигаури.
Неделя равноправия направлена на повышение толерантности в Грузии путем повышения осведомленности о важности многообразия и равноправия.