ვაჟა გაფრინდაშვილის უკანონოდ დაკავების საკითხზე და ე.წ. გადასასვლელი პუნქტის ჩაკეტვით წარმოქმნილ გამოწვევებზე შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა შვეიცარიის კონფედერაციის საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩთან, პატრიკ ფრანცენთან ისაუბრა.
შეხვედრაზე სახელმწიფო მინისტრმა სტუმარს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებული მძიმე სიტუაციის შესახებ მიაწოდა ინფორმაცია. დეტალურად მიმოიხილა ცხინვალის რეგიონში და განსაკუთრებით, ახალგორის რაიონში მცხოვრები მოსახლეობის პრობლემები, რომელთაც მათ გადაადგილების შეზღუდვა უქმნით. განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილა რეგიონში ამ ნაბიჯით გამოწვეულ ჰუმანიტარულ კრიზისზე.
საუბარი აგრეთვე შეეხო სამშვიდობო ინიციატივას „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ და მისი განხორციელების პროცესს. სახელმწიფო მინისტრმა აღნიშნა სარგებელი, რომელსაც ოკუპირებულ ტერიტორიებსა და გამყოფი ხაზების გასწვრივ მცხოვრები მოსახლეობა ინიციატივის სრულად ამოქმედების შემდეგ მიიღებს. ხაზი გაუსვა ინიციატივის ფარგლებში გამოცხადებული პროექტებისადმი გამოხატულ ინტერესს.
შეხვედრის ბოლოს მხარეებმა ურთიერთთანამშრომლობის გაღრმავების მზადყოფნა გამოთქვეს. დაისახა სამომავლო გეგმები.
შეხვედრას აგრეთვე დაესწრო შვეიცარიის თანამშრომლობის ოფისის სამხრეთ კავკასიის რეგიონული დირექტორი დანიელ მიული.

Illegal detention of Vazha Gaprindashvili and the challenges posed by the closure of the so-called checkpoint were discussed on the meeting of the State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili and Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Swiss Confederation Patrick Francen.
The conversation also touched upon the peace initiative "A Step to a Better Future" and the process of its implementation. The State Minister noted the benefits that residents of the occupied territories and along the dividing lines will receive after the initiative is fully implemented.
At the end of the meeting the sides expressed their readiness to deepen cooperation. Future plans were outlined.
The meeting was also attended by Daniel Mull, the Regional Director of the Swiss Cooperation Office in South Caucasus.