სახელმწიფო მინისტრის აპარატის კოორდინირებით უწყებათშორისი კომისიის სხდომა გაიმართა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის კოორდინირებით უწყებათშორისი კომისიის სხდომა ჩატარდა, სადაც ,,სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიისა და 2015-2020 წლების სამოქმედო გეგმის“ შუალედური შეფასების დოკუმენტის სამუშაო ვერსიის პრეზენტაცია გაიმართა.
დოკუმენტში, რომელზეც  დამოუკიდებელმა ექსპერტებმა იმუშავეს, სამოქმედო გეგმის შეფასება და რეკომენდაციებია წარმოდგენილი.
სხდომა შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე ლია გიგაურმა და საქართველოს გაეროს ასოციაციის PITA-ს პროგრამის ხელმძღვანელმა ლაშა ჯუღელმა გახსნეს. მასზე ინტეგრაციის პოლიტიკა და მის ფარგლებში დაგეგმილი და გადადგმული ნაბიჯები მიმოიხილეს. აგრეთვე, ეთნიკური უმცირესობის წარმომადგენელთათვის თანაბარი სოციალური და ეკონომიკური პირობებისა და შესაძლებლობების შექმნა; მათი მხრიდან მედიასა და ინფორმაციაზე ხელმისაწვდომობა; ხარისხიანი განათლების ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფა და სახელმწიფო ენის ცოდნის გაუმჯობესება; ეთნიკურ უმცირესობათა კულტურის შენარჩუნება და ტოლერანტული გარემოს წახალისება.
განიხილეს ეროვნულ უმცირესობათა დაცვის შესახებ ჩარჩო კონვენციის (FCNM) ფარგლებში მრჩეველთა კომიტეტის მიერ საქართველოს შესახებ მომზადებული მესამე დასკვნა. საუბრის თემა იყო აგრეთვე  საჯარო მმართველობის რეფორმა: სტრატეგიული დოკუმენტების შემუშავების ახალი მეთოდოლოგია და პროცედურები. შეხვედრის ბოლოს გაიმართა დისკუსია.
სახელმწიფო უწყებათაშორისი კომისია შექმნილია „სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიისა და 2015-2020 წლების სამოქმედო გეგმის“ ეფექტურად განხორციელების მიზნით. მასში ჩართულია სხვადასხვა სახელმწიფო უწყება -  განათლებისა და მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის,  ეკონომიკისა და მდგრადი სამინისტროები, ცენტრალური საარჩევნო კომისია და ა.შ. კომისიის მუშაობას კი კოორდინირებას შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატი უწევს.

СОСТОЯЛОСЬ ЗАСЕДАНИЕ МЕЖВЕДОМСТВЕННОЙ КОМИССИИ ПРИ КООРДИНАЦИИ АППАРАТА ГОСУДАРСТВЕННОГО МИНИСТРА
При координации Аппарата государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия состоялось заседание межведомственной комиссии, где была представлена рабочая версия документа – промежуточная оценка “Государственной стратегии гражданского равноправия и интеграции и План действий на 2015-2020 гг”.
В документе, над которым работали независимые эксперты, содержится оценка плана действий и рекомендации. Заседание открыли Заместитель государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Лия Гигаури и руководитель Программы PITA Ассоциации ООН Грузии Лаша Джугели. На заседании обсудили политику в направлении гражданской интеграции, а также запланированные и предпринятые шаги.
Были рассмотрены равные социальные и экономические условия и возможности для представителей этнических меньшинств; доступ к медии и информации, доступность качественного образования и повышение уровня знания государственного языка; сохранение культуры этнических меньшинств и поощрение толерантной среды. На встрече также обсудили третий доклад по Грузии, подготовленный Консультативным комитетом по Рамочной конвенции о защите национальных меньшинств (FCNM). Темой обсуждения также была реформа государственного управления: новая методология и процедуры разработки стратегических документов.
В конце встречи состоялась дискуссия. Государственная межведомственная комиссия создана для эффективной реализации “Государственной стратегии гражданского равноправия и интеграции и План действий на 2015-2020 гг”. В комиссию входят разные государственные ведомства - Министерство образования и науки, культуры и спорта Грузии, Министерство экономики и устойчивого развития Грузии, Центральная избирательная комиссия и т. д. Работу комиссии координирует Аппарат государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия.