შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი რომის საერთაშორისო სკოლაში სტუდენტებს შეხვდა და იტალიაში საქართველოს საელჩოს მიერ ორგანიზებული გამოფენა "ოკუპაციის მივიწყებული მსხვერპლი საქართველოში" დაათვალიერა.
გამოფენაზე 90-იანი წლებიდან დღემდე, სხვადასხვა პერიოდში გადაღებული ქართველი და უცხოელი ფოტორეპორტერების ნამუშევრები იყო წარმოდგენილი. ფოტოები აფხაზეთიდან და ცხინვალის რეგიონიდან დევნილი მოსახლეობის ტრაგედიასა და მათ ამჟამინდელ მდგომარეობას ასახავდა.
სახელმწფო მინისტრმა სტუდენტებთან საქართველოს სამშვიდობო პოლიტიკის შესახებ ლექცია წაიკითხა. ვრცლად ისაუბრა საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებულ სიტუაციაზე, ადამიანის უფლებების უხეში დარღვევის ფაქტებზე, მშობლიურ ენაზე განათლების მიღებისა და გადაადგილების შეზღუდვასა და ამით გამოწვეულ მძიმე შედეგებზე.
განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილა უკანონო დაკავებებსა და გამყოფ ხაზს მიღმა მცხოვრები ეთნიკურად ქართველი მოსახლეობის განსაკუთრებულად დისკრიმინაციულ მდგომარეობაზე.
ქეთევან ციხელაშვილმა სტუდენტებთან გამყოფი ხაზების გასწვრივ მცხოვრები მოსახლეობის სირთულეებზეც ისაუბრა, რომელთაც მათ მავლთულხლართების პირისპირ ყოფნა უქმნის. სტუდენტები დაინტერესდნენ საქართველოს სამშვიდობო პოლიტიკითა და კონკრეტული ინიციატივებით. დასვეს კითხვები, რომლებზეც სახელმწიფო მინისტრმა ამომწურავად უპასუხა.
შეხვედრის ბოლოს ქეთევან ციხელაშვილმა დამსწრე აუდიტორიასა და საქართველოს საელჩოს იტალიაში აღნიშნული თემებით დაინტერესებისათვის მადლობა გადაუხადა.

Государственный министр по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили встретилась со студентами в Международной школе Рима и посетила выставку «Забытые жертвы оккупации в Грузии», организованную Посольством Грузии в Италии.
На выставке были представлены работы грузинских и зарубежных фотожурналистов, снятые с 90-х годов и до наших дней. На фотографиях изображена трагедия беженцев из Абхазии и Цхинвальского региона и их сегодняшнее положение.
Государственный министр прочитала студентам лекцию о мирной политике Грузии. Она подробно рассказала о ситуации на оккупированных территориях Грузии, фактах грубых нарушений прав человека, ограничениях передвижения и доступа к образованию на родном языке и вызванных этим тяжелых последствиях.
Особое внимание было уделено незаконным арестам и крайне дискриминационному положению этнически грузинского населения, проживающего за пределами разделительной линии
Кетеван Цихелашвили также рассказала о трудностях населения, живущего вдоль разделительных линий, которые им создаёт проживание лицом к лицу с колючей проволокой. Студенты заинтересовались мирной политикой Грузии и конкретными инициативами и задали вопросы, на которые государственный министр ответила исчерпывающе.
В конце встречи Кетеван Цихелашвили поблагодарила аудиторию и Посольство Грузии в Италии за интерес к вышеупомянутым темам.