შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი რომის საერთაშორისო სკოლაში სტუდენტებს შეხვდა და იტალიაში საქართველოს საელჩოს მიერ ორგანიზებული გამოფენა "ოკუპაციის მივიწყებული მსხვერპლი საქართველოში" დაათვალიერა.
გამოფენაზე 90-იანი წლებიდან დღემდე, სხვადასხვა პერიოდში გადაღებული ქართველი და უცხოელი ფოტორეპორტერების ნამუშევრები იყო წარმოდგენილი. ფოტოები აფხაზეთიდან და ცხინვალის რეგიონიდან დევნილი მოსახლეობის ტრაგედიასა და მათ ამჟამინდელ მდგომარეობას ასახავდა.
სახელმწფო მინისტრმა სტუდენტებთან საქართველოს სამშვიდობო პოლიტიკის შესახებ ლექცია წაიკითხა. ვრცლად ისაუბრა საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებულ სიტუაციაზე, ადამიანის უფლებების უხეში დარღვევის ფაქტებზე, მშობლიურ ენაზე განათლების მიღებისა და გადაადგილების შეზღუდვასა და ამით გამოწვეულ მძიმე შედეგებზე.
განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილა უკანონო დაკავებებსა და გამყოფ ხაზს მიღმა მცხოვრები ეთნიკურად ქართველი მოსახლეობის განსაკუთრებულად დისკრიმინაციულ მდგომარეობაზე.
ქეთევან ციხელაშვილმა სტუდენტებთან გამყოფი ხაზების გასწვრივ მცხოვრები მოსახლეობის სირთულეებზეც ისაუბრა, რომელთაც მათ მავლთულხლართების პირისპირ ყოფნა უქმნის. სტუდენტები დაინტერესდნენ საქართველოს სამშვიდობო პოლიტიკითა და კონკრეტული ინიციატივებით. დასვეს კითხვები, რომლებზეც სახელმწიფო მინისტრმა ამომწურავად უპასუხა.
შეხვედრის ბოლოს ქეთევან ციხელაშვილმა დამსწრე აუდიტორიასა და საქართველოს საელჩოს იტალიაში აღნიშნული თემებით დაინტერესებისათვის მადლობა გადაუხადა.

KETEVAN TSKHIELASHVILI DELIVERED A LECTURE TO THE STUDENTS OF THE INTERNATIONAL SCHOOL OF ROME
State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili met with students at the International School of Rome and visited the exhibition "Forgotten Victims of Occupation in Georgia" organized by the Embassy of Georgia in Italy.
The works of Georgian and foreign photojournalists filmed from different periods of the 90s and nowadays were presented on the exhibition. The photos depict the tragedy of the IDPs from Abkhazia and the Tskhinvali region and their current situation.
The State Minister delivered a lecture on Georgia’s peace policy with students. She spoke extensively about the situation in the occupied territories of Georgia, the gross violations of human rights, the restriction of education and movement.
Special attention was paid to the particularly discriminatory situation of the ethnically Georgian population living on the occupation territories.
Ketevan Tsikhelashvili also spoke about the difficulties of the population living along the dividing lines. The students were interested in Georgia's peace policy and concrete initiatives. The questions were answered by the State Minister in a comprehensive manner.
At the end of the meeting, Ketevan Tsikhelashvili thanked the audience and the Embassy of Georgia in Italy for their interest in these topics.