შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე ლია გიგაური ექიმ ვაჟა გაფრინდაშვილის უკანონო პატიმრობაში დატოვებასთან დაკავშირებით განცხადებას აკეთებს:
“დღევანდელი ფაქტი კიდევ ერთხელ ნათლად წარმოაჩენს ოკუპაციის რეალურ სახეს და იგი ცალსახად მიმართულია დაძაბულობის ესკალაციისკენ.
“ვაჟა გაფრინდაშვილის დაკავების პირველივე წუთებიდან, სახელმწიფო მინისტრის აპარატი, სხვა შესაბამის უწყებებთან ერთად, მაქსიმალურად ჩართულია და ყველა შესაძლო არხს, მექანიზმსა და ტრიბუნას იყენებს, რათა საბოლოო შედეგს - ვაჟა გაფრინდაშვილის უკანონო პატიმრობიდან უპირობო გათავისუფლებას მივაღწიოთ.
“რა თქმა უნდა, ძალისხმევა არც ერთი წუთით არ მოდუნდება. სახელმწიფო კვლავაც მაქსიმუმს გააკეთებს და რათა ეს შედეგი რაც შეიძლება მალე დადგეს”, - განაცხადა ლია გიგაურმა.

Лия Гигаури, заместитель государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия, сделала заявление о незаконном содержании под стражу врача Важи Гаприндашвили:
«Сегодняшнее событие еще раз ясно демонстрирует реальное лицо оккупации и явно направлено на эскалацию напряженности.
С самых первых минут задержания Важи Гаприндашвили Аппарат государственного министра наряду с другими соответствующими органами максимально работает и использует все возможные каналы, механизмы и трибуны для достижения конечного результата - безоговорочного освобождения Важи Гаприндашвили.
Конечно, усилия не уменьшатся ни на минуту. Государство будет и впредь делать все возможное, чтобы этот результат был достигнут как можно скорее»-заявила Лия Гигаури.