თელავში ეთნიკური უმცირესობების საზოგადოებრივი საკონსულტაციო საბჭოს სხდომა გაიმართა, რომელიც შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე ლია გიგაურმა და სახელმწიფო რწმუნებულმა კახეთის რეგიონში, ირაკლი ქადაგიშვილმა გახსნეს.
საბჭოს მიზანია ეთნიკური უმცირესობების ჩართულობის გაუმჯობესება საზოგადოებრივ - პოლიტიკურ ცხოვრებაში. აღნიშნული ფორმატის ფარგლებში, ეთნიკური უმცირესობები და მათი ინტეგრაციის საკითხით დაინტერესებული სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლები, აქტიურად არიან ჩართულნი სხვადასხვა საკითხის განხილვაში.
სხდომაზე, ადგილობრივი თვითმმართველობების წარმომადგენლებმა, ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ პუნქტებში განხორციელებული სხვადასხვა სოციალურ - ეკონომიკური პროექტის შესახებ ანგარიში წარადგინეს. იმსჯელეს 2019 წელს გადადგმულ ნაბიჯებსა და 2020 წლისათვის დასახულ ამოცანებზე, საჭიროებებსა და მათი გადაჭრის გზებზე. გაიმართა დისკუსია.
„ჩვენს სახელმწიფოს სამოქალაქო თანასწორობისა და ეთნიკური უმცირესობების ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგია გააჩნია. სწორედ ამ სტრატეგიის ფარგლებში ფუნქციონირებს ეთნიკური უმცირესობების საზოგადოებრივი საკონსულტაციო საბჭოები, რომლებიც რეგიონალურ მმართველობასთანაა დაკავშირებული. კახეთის საკონსულტაციო საბჭო აქტიურად მუშაობს. ასეთი საბჭოს სხდომაც უკვე არაერთხელ გაიმართა.
„მნიშვნელოვანია, რომ საბჭო წარმოდგენილია ეთნიკური უმცირესობებით, რომლებიც დასახლებულები არიან კახეთის რეგიონის სხვადასხვა მუნიციპალიტეტში. ამ სხდომის ფარგლებში მათ საშუალება აქვთ დააფიქსირონ პოზიციები და მოსაზრებები პოლიტიკურ მონაწილეობასა თუ საზოგადოებრივ საკითხებთან დაკავშირებით. ასევე, გამოთქვან საკუთარი ხედვა გადაწყვეტის გზებსა და პერსპექტივებზე. ჩართულნი იყვნენ როგორც სხვადასხვა საკითხის მოგვარებაში, ისე ახალი გეგმების დასახვის პროცესში.
„მნიშვნელოვანია, რომ ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებს, მიუხედავად მათი ეთნიკური და რელიგიური კუთვნილებისა, გეოგრაფული საცხოვრებელი ადგილისა, ჰქონდეთ განცდა, რომ ისინი ქვეყანაში თანასწორი და თანაბარუფლებიანები არიან და ყველა ის შესაძლებლობა და სიკეთე, რასაც სახელმწიფო სთავაზობს ჩვენი ქვეყნის მოქალაქეებს, მათთვის ხელმისაწვდომია“, - განაცხადა ლია გიგაურმა.
სხდომაში მონაწილეობას აგრეთვე იღებდნენ განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს წარმომადგენლები, ადგილობრივი ხელისუფლების ხელმძღვანელი პირები, ეთნიკური უმცირესობების საბჭოს წევრები და არასამთავრობო ორგანიზაციები.

В Телави состоялось заседание Общественного консультативного совета с участием представителей этнических меньшинств, которое открыли заместитель государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия Лиа Гигаури и государственный представитель в Кахетии Ираклий Кадагишвили.
Цель совета улучшить вовлеченность этнических меньшинств в общественную и политическую жизнь. В этих рамках представители этнических меньшинств и заинтересованного в их интеграции гражданского общества принимают активное участие в обсуждении различных вопросов.
На встрече представители местного самоуправления представили отчёт о различных социально-экономических проектах, реализованных в местах проживания этнических меньшинств. Они обсудили шаги, предпринятые в 2019 году, а также задачи, потребности и пути их решения на 2020 год. Состоялась дискуссия.
«У нашего государства есть стратегия по гражданскому равноправию и интеграции. Именно в рамках этой стратегии действуют общественные консультативные советы с участием представителей этнических меньшинств, которые связаны с региональным управлением. Консультативный совет в Кахети активно работает и заседания подобного рода проводятся регулярно.
Важно, что в совете представлены этнические меньшинства, которые проживают в разных муниципалитетах Кахетинского региона. В рамках этого заседания у них есть возможность выразить свои взгляды и мнения относительно участия в политической жизни или общественных делах. Они также могут высказать свое мнение о путях решения проблем и будущих перспективах, участвовать как в решении различных вопросов, так и в разработке новых планов.
Важно, чтобы этнические меньшинства, независимо от их этнической и религиозной принадлежности, географического места жительства, ощущали что у всех равные права и что все возможности, которые государство предлагает гражданам нашей страны, доступны для всех»- заявила Лиа Гигаури.
В заседании также приняли участие представители Министерства образования, науки, культуры и спорта Грузии, руководители местных органов власти, члены Совета этнических меньшинств и неправительственные организации.