სახელმწიფო მინისტრი ბრიუსელში ნატო-საქართველოს კომისიის სხდომაზე სიტყვით გამოვიდა. ქეთევან ციხელაშვილის განცხადებით, სხდომაზე აღინიშნა, რომ საქართველო არის გამორჩეული ქვეყანა რეგიონში და მას აქვს ძალიან მკაფიო, დემოკრატიული დღის წესრიგი.
სხდომაზე ყურადღება გამახვილდა ოკუპირებულ ტერიტორიებსა და მის მიმდებარედ შექმნილ მძიმე ვითარებასა და ჰუმანიტარულ კრიზისზე.
"ჩვენ გვქონდა ნატო-საქართველოს კომისიის ფარგლებში შეხვედრა, სადაც ნატოს ქვეყნების მუდმივი წარმომადგენლები არიან. ამ შეხვედრაზე ძალიან ფართოდ ვისაუბრეთ. პირველ რიგში, მიმდინარე რუსულ ოკუპაციასა და ადგილზე შექმნილ ვითარებაზე, ბორდერიზაციის ბოლო და ძალიან შემაშფოთებელ ეპიზოდებზე, ადამიანების უკანონო დაკავებაზე, ადამიანის უფლებების დარღვევის სხვა პრაქტიკაზე, იმ ძალიან მძიმე შემთხვევებზე, რომელსაც 4 ახალგაზრდის სიცოცხლე შეეწირა და დამნაშავეები კვლავ დაუსჯელნი დადიან ოკუპირებულ ტერიტორიაზე.
ვისაუბრე განსაკუთრებით მწვავედ ახალგორში შექმნილ ჰუმანიტარულ კრიზისზე. რა თქმა უნდა ჩვენ პარტნიორებს ვთხოვეთ დახმარება, მათ შორის რუსეთთან კომუნიკაციის ფარგლებში, იმ საკითხში, რომ დაუყოვნებლივ და წინაპირობების გარეშე აღდგეს მიმოსვლა. ძალიან დიდი დრო დაეთმო ასევე საქართველოს სამშვიდობო პოლიტიკის, კერძოდ კი „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ ინიციატივის განხილვას, იმ მაღალი ინტერესის თაობაზე, კონკრეტული მონაცემების გაზიარებას, რაც გამოხატა როგორც აფხაზეთის, ისე ცხინვალის რეგიონის მოსახლეობამ, საზოგადოებამ, ყველა ეთნიკურმა ჯგუფმა, მათ შორის აფხაზებმა და ოსებმა.
ძალიან მიხარია, რომ ჩვენი პარტნიორების მხრიდან გვაქვს ძალიან ერთსულოვანი და მყარი მხარდაჭერა, რაც დღეს ფაქტობრივად ყველა წარმომადგენელმა კიდევ ერთხელ დაადასტურა. ეს ჩვენთვის არის ძალიან მყარი საფუძველი იმისა, რომ განვაგრძოთ მუშაობა, მიუხედავად იმ რთული გარემოსი, რომლიც განპირობებულია რუსეთის მხრიდან ბარიკადების მშენებლობით, გადაადგილების ხელოვნური შეზღუდვით და ფაქტობრივად იმ ადამიანებზე ზეწოლით, რომლებსაც სჭორდებათ, უნდათ და გამოხატავენ კიდეც ინტერესს დანარჩენ საქართველკოსთან კომუნიკაციის. ეს არის ერთადერთი გზა, ეს არის მშვიდობიანი გზა ეს არის კონსტურქციული გზა, ეს არის ადამიანების კეთილდღეობაზე გათვლილი გზა და ასევე აუცილებელი იმისთვის, რომ ჩვენ გამოვნახოთ გამოსავალი. ჩვენ აუცილებლად გავაგრძელებთ ამ ინიციატივის განხორციელებას, იმედი გვაქვს ჩვენი პარტნიორების მხარდაჭერის.
ვისაუბრეთ კონკრეტულ ინსტრუმენტებზეც, როგორიც არის მშვიდობის ფონდი და მე მაქვს განცდა იმისი, რომ ჩვენი პარტნიორები მომავალშიც იქნებიან ძალიან ჩართულნი, იმიტომ რომ საქართველო, როგორც მათ აღნიშნეს, არის გამორჩეული ქვეყანა რეგიონში, მას აქვს ძალიან მკაფიო, დემოკრატიული დღის წესრიგი. რა თქმა უნდა ჩვენი წარმატება ევროპული და ევროატლანტიკური ევროინტეგრაციის მიმართულებით, როგორც მთლიანად ქვეყნის პროგრესის, ასევე კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარებისთვის არის აუცილებელი წინაპირობა“- განაცხადა მინისტრმა.
სხდომის მონაწილეებს ასევე სიტყვით მიმართა საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის პირველმა მოადგილმ ვახტანგ მახარობლიშვილმა.

Государственный министр Кетевана Цихелашвили выступила на заседании Комиссии НАТО-Грузия в Брюсселе. По словам Кетевана Цихелашвили, на встрече было отмечено, что Грузия является особой страной в регионе и имеет очень четкую, демократическую повестку дня.
Заседание было посвящено возникшему гуманитарному кризису и сложившейся сложной ситуации на оккупированных территориях и в прилегающих районах.
«У нас была встреча в рамках комиссии НАТО-Грузия, где присутствовали постоянные представители стран НАТО. Мы говорили прежде всего о российской оккупации и ситуации на месте, о недавних и наиболее тревожных эпизодах бордеризации, незаконном задержании людей, других нарушениях прав человека, были отмечены те инциденты, в результате которых погибли четыре молодых человека, а преступники по-прежнему остаются безнаказанными.
Мы говорили о гуманитарном кризисе в Ахалгори. Разумеется, мы обратились к нашим партнерам за помощью, по вопросам коммуникации с Россией немедленного восстановления сообщения без предварительных условий. Много времени было уделено обсуждению мирной политики Грузии. В частности, проявленному большому интересу к инициативе «Шаг к лучшему будущему», который был выражен как со стороны населения, общества Абхазии и Цхинвальского региона, так и другими этническими группами.
Я рада, что мы имеем единодушную и твердую поддержку наших партнеров, что было подтверждено всеми представителями сегодня. Это очень прочная основа для того, чтобы мы продолжали работать несмотря на сложную обстановку, вызванную строительством российских баррикад, искусственным ограничением передвижения и давлением на тех, кто хочет и нуждается в общении с остальной частью Грузии. Это - единственный путь, мирный путь, конструктивный путь, путь к человеческому благополучию. Мы будем продолжать реализовывать эту инициативу и надеемся на поддержку наших партнеров.
Мы также говорили о конкретных инструментах, таких как Фонд мира, и я надеюсь, что наши партнеры будут вовлечены в процесс и в будущем, так как Грузия, по их словам, является особой страной в регионе и у нее очень четкая, демократическая повестка дня. Конечно, наш успех на пути европейской и евроатлантической интеграции является предпосылкой общего прогресса страны и мирного разрешения конфликта»-заявила Кетеван Цихелашвили.
К участникам заседания также обратился Вахтанг Махароблишвили, первый заместитель министра иностранных дел Грузии.