ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ადამიანის უფლებების დარღვევის ფაქტები, ახალგორის მიმართულებით ე.წ. გამშვებ პუნქტზე არსებული ვითარება და ადგილობრივების მძიმე ჰუმანიტარული მდგომარეობა იყო საუბრის მთავარი თემა სახელმწიფო მინისტრისა და ჟენევის მოლაპარაკებებში გაეროს წარმომადგენლის ჯიჰან სულთანოღლუს შეხვედრისას.
ქეთევან ციხელაშვილმა გაეროს წარმომადგენელს ოკუპირებულ რეგიონებში არსებული ვითარება, საოკუპაციო რეჟიმის მიერ დაწესებული შეზღუდვები და ის საკითხები გააცნო, რომლებიც მნიშვნელოვანია აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონებში უსაფრთხოებისა და ჰუმანიტარული თვალსაზრისით. ხაზი გაესვა ზოგადად გადაადგილების თავისუფლების შეზღუდვას, რითაც საოკუპაციო ხაზის მიმდებარედ თუ ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრები ათასობით ადამიანი ზარალდება, განურჩევლად ეთნიკური წარმომავლობისა.
შეხვედრის ბოლოს მხარეებმა სამშვიდობო ინიციატივის „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ მიმდინარეობა განიხილეს. სახელმწიფო მინისტრმა სტუმარს განხორციელებული სამუშაო და დაგეგმილი ნაბიჯები გააცნო

Кетеван Цихелашвили встретилась с Джихан Султаноглу, представителем ООН в Женевских дискуссиях
Нарушения прав человека на оккупированных территориях, ситуация на контрольно-пропускном пункте в Ахалгори и тяжёлое гуманитарное положение местных жителей были главными темами обсуждения на встрече Государственного министра с представителем ООН в Женевских дискуссиях  Джиханом Султаноглу.
Кетеван Цихелашвили ознакомила представителя ООН с ситуацией в оккупированных регионах, в частности с ограничениями, которые введены оккупационным режимом. Обсуждались гуманитарные вопросы, а также вопросы безопасности. Министр особое внимание уделила вопросу ограничения свободы передвижения, от чего тысячи людей страдают, проживающих на оккупированных территориях и вдоль линии оккупации независимо от этнической принадлежности.
В конце встречи стороны обсудили вопрос реализации мирной инициативы Грузии «Шаг к лучшему будущему». Госминистр проинформировала гостя о проделанной работе и планах на будущее.