ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ადამიანის უფლებების დარღვევის ფაქტები, ახალგორის მიმართულებით ე.წ. გამშვებ პუნქტზე არსებული ვითარება და ადგილობრივების მძიმე ჰუმანიტარული მდგომარეობა იყო საუბრის მთავარი თემა სახელმწიფო მინისტრისა და ჟენევის მოლაპარაკებებში გაეროს წარმომადგენლის ჯიჰან სულთანოღლუს შეხვედრისას.
ქეთევან ციხელაშვილმა გაეროს წარმომადგენელს ოკუპირებულ რეგიონებში არსებული ვითარება, საოკუპაციო რეჟიმის მიერ დაწესებული შეზღუდვები და ის საკითხები გააცნო, რომლებიც მნიშვნელოვანია აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონებში უსაფრთხოებისა და ჰუმანიტარული თვალსაზრისით. ხაზი გაესვა ზოგადად გადაადგილების თავისუფლების შეზღუდვას, რითაც საოკუპაციო ხაზის მიმდებარედ თუ ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრები ათასობით ადამიანი ზარალდება, განურჩევლად ეთნიკური წარმომავლობისა.
შეხვედრის ბოლოს მხარეებმა სამშვიდობო ინიციატივის „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ მიმდინარეობა განიხილეს. სახელმწიფო მინისტრმა სტუმარს განხორციელებული სამუშაო და დაგეგმილი ნაბიჯები გააცნო

Human rights violations in the occupied territories and the grave humanitarian situation in Akhalgori were the main topics of discussion at the meeting of the State Minister and UN Representative to Geneva Discussions Cihan Sultanoğlu.
Ketevan Tsikhelashvili briefed the UN representative on the situation in the occupied regions, the restrictions imposed by the occupation regime and issues that are important for the security and humanitarian situation in the regions of Abkhazia and Tskhinvali.
The emphasis was on restricting freedom of movement in general, causing thousands of casualties near the occupation line or on the occupied territory, regardless of ethnicity.
At the end of the meeting the sides discussed the progress of the peace initiative "A Step to a Better Future". The State Minister briefed the guest on the implemented work and planned steps.