ქეთევან ციხელაშვილი უკრაინის პრეზიდენტის სპეციალურ წარმომადგენელს ყირიმის ავტონომიურ რესპუბლიკაში ანტონ კორინევიჩს შეხვდა
19 თებერვალი 2020
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი უკრაინის პრეზიდენტის სპეციალურ წარმომადგენელს ყირიმის ავტონომიურ რესპუბლიკაში ანტონ კორინევიჩს შეხვდა.
„კიდევ ერთხელ დავუდასტურეთ საქართველოს მხარდაჭერა უკრაინას, იმ უსამართლო ბრძოლაში თავისუფლებისთვის, რომელიც მას ბოლო წლების განმავლობაში აქვს. აბსოლუტურად მიუღებელია რუსეთის მხრიდან სამხედრო ესკალაცია, რაც კიდევ უფრო მეტ რისკს ქმნის რეგიონში სტაბილურობისა და უსაფრთხოებისათვის. ხაზი გაესვა, რომ აუცილებელია პროცესის მშვიდობიან ჩარჩოში წარმართვა. სამწუხაროდ ჩვენ გვაერთიანებს საერთო გამოწვევა, გვაერთიანებს საერთო მშვიდობიანი მიდგომაც, საინტერესო იყო მათი ხედვების მოსმენა. კიდევ ერთხელ, ის პრობლემები, რომლებიც ჩვენ სახელმწიფოებს აწუხებს, ეს არ არის საუბედუროდ შემთხვევითი, რუსეთი არის საერთო აქტორი, ეს არის ჩვენი საერთო უსაფრთხოების გამოწვევა და რა თქმა უნდა მნიშვნელოვანია ჩვენ ევროპელ და ამერიკელ პარტნიორებთან და მთელ საერთაშორისო თანამეგობრობასთან ერთად გადავდგათ დინამიური ნაბიჯები კონფლიქტის რეალური მოგვარებისკენ“- განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
მხარეებმა განიხილეს ორი ქვეყნის სამშვიდობო პოლიტიკა და კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების კუთხით გაწეული ძალისხევა.
სახელმწიფო მინისტრმა სტუმარს ცხინვალის რეგიონსა და აფხაზეთში არსებულ ვითარებაზე მიაწოდა ინფორმაცია. აღინიშნა, რომ კონფლიქტების მიმართულებით, საქართველოს და უკრაინას საერთო გამოწვევები აქვთ.
შეხვედრის ბოლოს, მხარეებმა მზადყოფნა გამოთქვეს თანამშრომლობის გაღრმავებაზე ორმხრივ და მრავალმხრივ ფორმატებში.

Кетеван Цихелашвили встретилась со Специальным представителем Президента Украины в Автономной Республике Крым Антоном Кориневичем
19 February 2020
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили встретилась со Специальным представителем Президента Украины в Автономной Республике Крым Антоном Кориневичем.
“Мы ещё раз подтвердили нашу поддержку Украине в несправедливой борьбе за свободу, которую она ведёт в последние годы. Военная эскалация России абсолютно неприемлема, это создает еще больший риск для стабильности и безопасности в регионе. Было подчеркнуто, что необходимо вести процесс в мирном направлений. У нас общие вызовы, у нас общий мирный подход и нам было интересно услышать их видения. Еще раз, проблемы, с которыми сталкиваются наши государства, не являются, к сожалению, случайностью. Россия тот актор, который присутствует во всех сферах. Это вызов нашей общей безопасности, и важно, чтобы мы вместе с нашими европейскими и американскими партнерами и всем международным сообществом предприняли динамичные шаги в направлении реального урегулирования конфликта,»-заявила Кетеван Цихелашвили.
Стороны обсудили мирную политику двух стран и предпринятые усилия для урегулирования конфликта.
Госминистр ознакомила гостя с ситуацией в Цхинвальском регионе и Абхазии. Было отмечено, что у Грузии и Украины общие проблемы с точки зрения конфликтов.
В конце встречи стороны выразили готовность углублять сотрудничество в двустороннем и многостороннем форматах.