„ეს არის ერთ-ერთი ყველაზე ტრაგიკული თარიღი საქართველოს უახლეს ისტორიაში, არა მარტო ოჯახისთვის, რომლის მიმართაც დღეს კიდევ ერთხელ გამოვხატეთ თანაგრძნობა, არამედ თითოეული ჩვენგანისთვის, მთელი ჩვენი საზოგადოებისთვის,"- ამის შესახებ შერიგებისა და სამოქლაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა სოფელ წილკანში განაცხადა, სადაც არჩილ ტატუნაშვილის გარდაცვალების 2 წლისთავთან დაკავშირებით ჩავიდა.
წილკანში, არჩილ ტატუნაშვილის ოჯახში დღეს საქართველოს პრემიერ-მინისტრი გიორგი გახარია, შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი და პრემიერ-მინისტრის მრჩეველი სოზარ სუბარი იმყოფებოდნენ.
მთავრობის მეთაურმა არჩილ ტატუნაშვილის ოჯახის წევრებთან შეხვედრის შემდეგ, არჩილ ტატუნაშვილის სახელობის სკვერი დაათვალიერა, რომელიც სოფელ წილკანში დღეს გაიხსნა
"არჩილ ტატუნაშვილი უკანონოდ დააკავეს, აწამეს და მოკლეს, რასაც მოჰყვა ძალიან გრძელი 26 დღე, როდესაც ჩვენ ვცდილობდით, მისი ცხედარი გადმოგვცემოდა და ღირსეულად მიგვებარებინა მიწისთვის. არჩილ ტატუნაშვილი არის გმირი, რომელიც გვახსოვს და გვემახსოვრება, რომელმაც ფაქტობრივად თავი გასწირა ღირსებით, გაუტეხლობით იმ მთავარი მიზნისთვის, რომელსაც ჩვენ აუცილებლად უნდა მივაღწიოთ და მსხვერპლის გარეშე, რადგანაც დაუშვებელია, ასეთი ვაჟკაცები ხდებოდნენ საოკუპაციო რეჟიმის მსხვერპლნი. ის მსხვერპლია, ის გმირია და მართლაც საუბედუროდ, ყველაფერთან ერთად, ეს წარმოადგენს სწორედ საოკუპაციო რეჟიმის სახეს, დანაშავეები არიან ფაქტობრივად დაუსჯელნი. დამნაშავეების პასუხიასგებაში მიცემა არის უმთავრესი საკითხი, რომელიც შეიძლება არ მოსწონს მავანს, მაგრამ სხვაგვარად აბსოლუტურად წარმოუდგენელია, ეს არის ძალიან პრინციპული საკითხი. ჩვენი ახალგაზრდები – არჩილ ტატუნაშვილი, გიგა ოთხოზორია, დავით ბაშარული, ირაკლი კვარაცხელია ის ადამიანები არიან, რომლებიც ამ რეჟიმის მსხვერპლნი გახდნენ ბოლო წლების განმავლობაში. რა თქმა უნდა, ჩვენ დღის წესრიგიდან არ მოვხსნით თემას, რომ დამნაშავეებმა აგონ პასუხი, კონკრეტულმა პირებმა, ვისაც რამე თანამონაწილეობა მიუძღვით ამ საშინელ დანაშაულში. საუბედუროდ, ეს არის იმ მოცემულობის ნაწილი, რომელიც ასე ღიად დადგა ჩვენს ქვეყანაში 2008 წლიდან მოყოლებული, რომელთანაც დაკავშირებულია უამრავი უმძიმესი დარღვევა ადამიანის უფლებებისა და ყველაზე უზენაესის, სიცოცხლის ხელყოფაც, როგორც ეს არჩილის შემთხვევაში მოხდა“, – განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
არჩილ ტატუნაშვილის გარდაცვალებიდან დღეს ორი წელი გავიდა. იგი 2018 წლის 22 თებერვალს ოკუპირებულ ახალგორში უკანონოდ დააკავეს, რის შემდეგაც ოკუპირებულ ცხინვალში გარდაიცვალა.
ოკუპირებული ცხინვალის დე-ფაქტო ხელისუფლება ცხედრის ოჯახისთვის გადაცემას თითქმის ერთი თვის განმავლობაში აჭიანურებდა. ამ პერიოდის განმავლობაში, არჩილ ტატუნაშვილის საქმესთან დაკავშირებით შესაბამისი სახელმწიფო უწყებები და საერთაშორისო პარტნიორები ინტენსიურად მუშაობდნენ.
არჩილ ტატუნაშვილის ცხედარი ოკუპირებული ცხინვალიდან 20 მარტს გადმოასვენეს და 24 მარტს მუხათგვერდის ძმათა სასაფლაოზე სამხედრო პატივით დაკრძალეს. იგი გარდაცვალების შემდეგ ღირსების ორდენით დაჯილდოვდა.

Премьер-министр Грузии вместе с Кетеван Цихелашвили посетили семью Татунашвили
«Это одна из самых трагических дат в новейшей истории Грузии, не только для семьи, которой мы еще раз вырозили наши соболезнования, но и для каждого из нас, всего нашего общества», - об этом заявила государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили в селе Цилкани, которое она посетила на вторую годовщину смерти Арчила Татунашвили.
Премьер-министр Грузии Георгий Гахария, министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили и советник премьер-министра Созар Субари находились сегодня в селе Цилкани.
После встречи с членами семьи, глава правительства посетил сквер имени Арчила Татунашвили, который открылся в селе Цилкани.
«Арчил Татунашвили был незаконно арестован, подвергнут пыткам и убит. За этим последовали очень долгие 26 дней, когда мы пытались получить назад его тело, чтобы достойно предать его земле. Арчил Татунашвили - герой, которого мы помним и будем помнить. Он фактически пожертвовал собой ради главной цели, которую мы должны достичь без жертв, поскольку недопустимо, чтобы такие люди становились жертвами оккупационного режима. Он - жертва, он - герой, и, к сожалению, виновные фактически не наказаны. Привлечение к ответственности виновных является основным вопросом, который может не нравится некоторым, но по другому не может и быть, это очень принципиально. Наши молодые люди - Арчил Татунашвили, Гига Отхозория, Давид Башарули, Ираклий Кварацхелия - люди, которые стали жертвами этого режима за последние годы. Конечно, мы не будем снимать этот вопрос с повестки дня, чтобы все виновные были привлечены к ответственности, все те, кто участвовал в этих страшных преступлениях. К сожалению, это часть той реальности, с которой столкнулась наша страна начиная с 2008 года, когда происходят грубейшие нарушения прав человека и посягательство на жизни людей, как и в случае с Арчилом», - заявила Кетеван Цихелашвили.
Два года прошло со дня смерти Арчила Татунашвили. Он был незаконно задержан в Ахалгори 22 февраля 2018 года, после чего скончался в оккупированном Цхинвали.
Де-факто власти оккупированного Цхинвали почти на месяц задержали передачу тела семье. В течение этого периода соответствующие государственные органы и международные партнеры интенсивно работали над делом Арчила Татунашвили.
Тело Татунашвили вывезли из оккупированного Цхинвали 20 марта. Его похоронили с воинскими почестями 24 марта на братском кладбище в Мухатгверди. Он был посмертно награжден орденом Чести.