შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის მოადგილემ ლია გიგაურმა მარნეულისა და ბოლნისის მუნიციპალიტეტების სოფლებში გასავრცელებლად, გაზეთ „ვრასტანისა“ და „გურჯისტანის“ სპეციალური გამოცემები მარნეულის ბლოკ-პოსტთან, ქვემო ქართლის რწმუნებულს შოთა რეხვიაშვილს გადასცა. გამოცემები მოსახლეობისთვის სომხურ და აზერბაიჯანულ ენებზეა ხელმისაწვდომი და ორივე მუნიციპალიტეტში დარიგდება.
მასალები მოიცავს საგანგებო მდგომარეობისა და კარანტინის დროს ქცევის წესებს, ინფორმაციას COVID-19-ის შესახებ, რეკომენდაციებს, საქართველოს მთავრობის დადგენილებებს N180 და N181, საქართველოს პრემიერ-მინისტრისა და შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის განცხადებებს. სახელმწიფო მინისტრის მოადგილის ლია გიგაურის განცხადებით, აპარატი ყოველდღიურ რეჟიმში, როგორც აზერბაიჯანულად, ასევე სომხურად თარგმნის და ავრცელებს კორონავირუსთან დაკავშირებულ ინფორმაციას, დადგენილებებს, შეზღუდვებს, წესებს, რეკომენდაციებსა და მოთხოვნებს.
„COVID-19-ის გავრცელების პრევენციისთვის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია ინფორმაციის დროულად გავრცელება და რაც მთავარია გათავისება. მოგეხსენებათ ისიც, რომ მარნეულის და ბოლნისის მუნიციპალიტეტებში ჩვენ გვყავს მოქალაქეები, რომლებიც არ საუბრობენ ქართულად და საუბრობენ აზერბაიჯანულ და სომხურ ენებზე, სწორედ ამიტომ, ჩვენი აპარატის ინიციატივით, ყველა ის ინფორმაცია, რეკომენდაცია თუ დადგენილებები, რომელიც უნდა გაითვალისწინოს მოსახლეობამ, ინტენსიურად ითარგმნება მათ მშობლიურ ენაზე და ვრცელდება.
იმის გამო, რომ გამოცხადდა საგანგებო მდგომარეობა, კარანტინის მოთხოვნები რომ მივიტანოთ მოსახლეობამდე, სპეციალური გამოშვებები გამოიცა „ვრასტანის“ და „გურჯისტანის“ ეს არის სომხურენოვანი და აზერბაიჯანულენოვანი გაზეთები, რომელშიც გაწერილია, როგორც 180-ე და 181-ე დადგენილებების მოთხოვნილებები, ასევე შეზღუდვებთან ერთად არის ის რეკომენდაციებიც, რომლებიც უნდა დაიცვას თითოეულმა მოქალაქემ. რეკომენდაციების დაცვა არის ყველას პასუხისმგებლობა, არამხოლოდ საკუთარი ახლობლების, ოჯახის წევრების წინაშე, არამედ მთელი ქვეყნის წინაშე.

Лия Гигаури передала губернатору Квемо Картли Шоте Рехвиашвили специальные выпуски газет «Врастан» и «Гурджистан» для распространения в селах Марнеули и Болниси
24 March 2020
Заместитель государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Лия Гигаури передала губернатору Квемо Картли Шоте Рехвиашвили специальные выпуски газет «Врастан» и «Гурджистан» для распространения в селах Марнеули и Болниси. Публикации доступны населению на армянском и азербайджанском языках и будут распространяться в обоих муниципалитетах.
В материалах содержится информация о заболевании COVID-19 и правилах поведения в чрезвычайных ситуациях и во время карантина, представлены рекомендации, правительственные постановления N180 и N181, заявления Премьер-министра Грузии и Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия. По словам заместителя государственного министра Лии Гигаури, Аппарат ежедневно переводит и распространяет информацию, резолюции, ограничения, правила, рекомендации и требования, касающиеся коронавируса как на азербайджанском, так и на армянском языках.
«Своевременное распространение информации крайне важно для предотвращения заболевания COVID-19. В муниципалитетах Марнеули и Болниси есть граждане, которые не говорят по-грузински и говорят на азербайджанском и армянском языках. Поэтому, по инициативе нашего Аппарата, вся информация, рекомендации или постановления, которые должны приниматься во внимание населением, переводятся и распространяются на их родных языках.
В связи с чрезвычайным положением, чтобы довести требования карантина до общественности, газеты «Врастан» и «Гурджистан» издали специальные выпуски. Это армянские и азербайджанские газеты, в которых изложены требования постановления N180 и N181, а также рекомендации, которым должен следовать каждый гражданин. Соблюдение рекомендаций является обязанностью каждого не только перед своими близкими и семьями, но и перед всей страной. Мы ежедневно распространяем переведённую информацию в виде листовок и постеров, с помощью других электронных средств и призываем население Марнеули и Болниси следовать этим рекомендациям на благо нашей страны», -заявила Лия Гигаури.