კორონავირუსთან დაკავშირებული მასალები აზერბაიჯანულ და სომხურენოვან ენებზე გავრცელდა
კორონავირუსთან დაკავშირებული მასალები აზერბაიჯანულ და სომხურენოვან ენებზე უკვე გავრცელდა მარნეულის, ბოლნისის, რუსთავის, გარდაბანის, თეთრიწყაროს, წალკას, დმანისის, ახალციხის, ახალქალაქის, ნინოწმინდის, ასპინძის, ადიგენის და ბორჯომის მუნიციპალიტეტებში.
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატმა მარნეულისა და ბოლნისის მუნიციპალიტეტების სოფლებში გასავრცელებლად, აზერბაიჯანულ და სომხურენოვანი ფლაერები და პოსტერები დღეს მარნეულის ბლოკ-პოსტთან ჩაიტანა. მასალები სომხურად და აზერბაიჯანულად მოიცავს კორონავირუსთან დაკავშირებულ ინფორმაციებს, წესებს, რეკომენდაციებსა და შეზღუდვებს. მხოლოდ დღეს, საქართველოს გაეროს ასოციაციის მხარდაჭერით დაიბეჭდა და დარიგდა აზერბაიჯანულენოვანი 32 000 ფლაერი და 1200 პოსტერი და სომხურენოვანი 16000 ფლაერი და 600 პოსტერი.
ასევე, აზერბაიჯანულ და სომხურ ენებზე ინფორმაციის გავრცელება აქტიურად მიმდინარეობს ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ ყველა რეგიონში. დღეს ნინოწმინდაში გაიგზავნა სომხურენოვანი 16000 ფლაერი- და 600 პოსტერი.
ამჟამად განმეორებით იბეჭდება ბროშურები/პოსტერები, რომელიც უახლოეს პერიოდში დამატებით მიეწოდება ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებით დასახლებულ ყველა რეგიონსა და მუნიციპალიტეტს.
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწობის საკითხებში საქართელოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატი აქტიურად არის ჩართული კორონავირუსის გავრცელების პრევენციის მიზნით ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებისათვის სხვადასხვა შესაძლო საშუალებებით ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფაში. ითარგმნა ვიდეო-რგოლები. შეგახსენებთ, რომ გუშინ სახელმწიფო მინისტრის მოადგილემ ლია გიგაურმა, ქვემო ქართლის რწმუნებულს შოთა რეხვიაშვილს და მარნეულის მერს ზაურ დარგალს მარნეულისა და ბოლნისის მუნიციპალიტეტებში გასავრცელებლად მარნეულის ბლოკ-პოსტთან გადასცა 2000-2000 ეგზემპლარი სოხურენოვანი და აზერბაიჯანულენოვანი გაზეთების „ვრასტანისა“ და „გურჯისტანის“ სპეციალური გამოცემები საგანგებო მდგომარეობისა და კარანტინის წესების შესახებ. ასევე ჩვეულებრივი საგაზეთო გამოცემები კორონავირუსთან დაკავშირებული რეკომენდაციებისა და წესების შესახებ.
ინფორმაციისთვის, უკვე ამოქმედებულია საქართველოს მთავრობის მიერ შექმნილი ვებ-გვერდის www.StopCoV.ge - ს აზერბაიჯანულენოვანი ვერსია და რამდენიმე დღეში საიტი ამოქმედდება სომხურ ენაზეც.

Материалы, связанные с коронавирусом, уже распространены на азербайджанском и армянском языках в муниципалитетах Марнеули, Болниси, Рустави, Гардабани, Тетрицкаро, Цалка, Дманиси, Ахалцихе, Ахалкалаки, Ниноцминда, Аспиндза, Адигени и Боржоми.
Аппарат Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия доставил к блокпосту в Марнеули флаеры и плакаты на азербайджанском и армянском языках, для распространения в муниципалитетах Марнеули и Болниси. Материалы содержат информацию, правила, рекомендации и ограничения, связанные с заболеванием Коронавирус. Сегодня, при поддержке Организации Объединенных Наций в Грузии было напечатано и распространено 32 000 листовок и 1200 плакатов на азербайджанском и 16 000 листовок и 600 плакатов на армянском языках.
Также распространение информации на азербайджанском и армянском языках активно происходит во всех регионах проживания этнических меньшинств. Сегодня в Ниноцминда было отправлено 16 000 листовок и 600 плакатов на армянском языке.
В настоящее время дополнительно печатаются брошюры / плакаты, которые вскоре будут распространены во всех регионах и муниципалитетах, населенных этническими меньшинствами.
Для предотвращения распространения коронавируса, Аппарат Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия активно участвует в информировании этнических меньшинств. Были переведены различные видеоролики. Напомним, что вчера заместитель государственного министра Лия Гигаури, передала губернатору Квемо Картли Шоте Рехвиашвили и мэру Марнеули Зауру Даргали по 2000 экземпляров специальных выпусков газет «Врастан» и «Гурджистан» для распространения в селах Марнеули и Болниси.
Правительством Грузии уже создана азербайджано-язычная версия веб-сайта www.StopCoV.ge, а через несколько дней также будет создана и армяно-язычная версия.