ქეთევან ციხელშვილმა საქართველოში გაერთიანებული სამეფოსა და დიდი ბრიტანეთის ელჩთან ჯასტინ მაკკენზ სმიტთან ვიდეო-შეხვედრა გამართა.
23 აპრილი 2020
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელშვილმა საქართველოში გაერთიანებული სამეფოსა და დიდი ბრიტანეთის საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩთან ჯასტინ მაკკენზ სმიტთან დისტანციური წესით, ვიდეო-შეხვედრა გამართა.
ქეთევან ციხელაშვილმა ბრიტანეთის ელჩს ინფორმაცია მიაწოდა როგორც სამოქალაქო ინტეგრაციის მიმართულებით სახელმწიფოს მიერ კორონავირუსის გავრცელების პრევენციისთვის გადადგმულ ნაბიჯებზე, მიმდინარე და დაგეგმილ საქმიანობაზე, ისე აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონების მიმართულებით განხორციელებულ და დაგეგმილ ღონისძიებებზე.
შეხვედრაზე განიხილეს COVID-19-ის ფონზე, საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე და გამყოფ ხაზებზე შექმნილი ვითარება, განგრძობითი ოკუპაციის პირობებში არსებული საფრთხეები და გამოწვევები.
საუბარი, ასევე, შეეხო აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში დიდი ბრიტანეთის ჩართულობის და მიმდინარე პროექტების მნიშვნელობას. ხაზი გაესვა ბრიტანეთისა და საქართველოს ხანგრძლივ პარტნიორობას კონფლიქტის მოგვარების საკითხებში. ქეთევან ციხელაშვილმა ჯასტინ მაკკენზი სმიტს მხარდაჭერისთვის მადლობა გადაუხადა. სახელმწიფო მინისტრმა და ელჩმა არსებულ საჭიროებებზე, სამომავლო თანამშრომლობის მიმართულებებზე და პერსპექტივებზეც ისაუბრეს.
თავის მხრივ, დიდი ბრიტანეთის ელჩმა კიდევ ერთხელ დაადასტურა გაერთიანებული სამეფოს ურყევი მხარდაჭერა საქართველოს სუვერენიტეტის, ტერიტორიული მთლიანობისა და ოკუპირებული რეგიონების არაღიარების პოლიტიკის მიმართ.

Кетеван Цихелашвили провела видео-встречу с послом Соединенного Королевства и Великобритании в Грузии Джастином Маккензи Смитом
23 April 2020
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили провела видео-встречу с послом Соединенного Королевства и Великобритании в Грузии Джастином Маккензи Смитом.
Кетеван Цихелашвили проинформировала посла Великобритании о принятых, текущих и планируемых мероприятиях для предотвращения распространения коронавируса как в направлении гражданской интеграции, так и относительно Абхазии и Цхинвальского региона.
На встрече обсуждались сложившаяся ситуация, опасности и вызовы на оккупированных территориях Грузии и вдоль разделительных линий на фоне COVID-19.
В ходе переговоров также была отмечена важность участия Великобритании в текущих проектах в Абхазии и Цхинвальском регионе. Было подчеркнуто давнее партнерство между Великобританией и Грузией в сфере урегулирования конфликта. Кетеван Цихелашвили поблагодарила Джастина Маккензи Смита за поддержку. Госминистр и посол также обсудили текущие потребности, перспективы и направления будущего сотрудничества.
Со своей стороны, посол Великобритании ещё раз подтвердил поддержку суверенитета и территориальной целостности Грузии со стороны Соединённого Королевства.