ქეთევან ციხელშვილმა საქართველოში გაერთიანებული სამეფოსა და დიდი ბრიტანეთის ელჩთან ჯასტინ მაკკენზ სმიტთან ვიდეო-შეხვედრა გამართა.
23 აპრილი 2020
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელშვილმა საქართველოში გაერთიანებული სამეფოსა და დიდი ბრიტანეთის საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩთან ჯასტინ მაკკენზ სმიტთან დისტანციური წესით, ვიდეო-შეხვედრა გამართა.
ქეთევან ციხელაშვილმა ბრიტანეთის ელჩს ინფორმაცია მიაწოდა როგორც სამოქალაქო ინტეგრაციის მიმართულებით სახელმწიფოს მიერ კორონავირუსის გავრცელების პრევენციისთვის გადადგმულ ნაბიჯებზე, მიმდინარე და დაგეგმილ საქმიანობაზე, ისე აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონების მიმართულებით განხორციელებულ და დაგეგმილ ღონისძიებებზე.
შეხვედრაზე განიხილეს COVID-19-ის ფონზე, საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე და გამყოფ ხაზებზე შექმნილი ვითარება, განგრძობითი ოკუპაციის პირობებში არსებული საფრთხეები და გამოწვევები.
საუბარი, ასევე, შეეხო აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში დიდი ბრიტანეთის ჩართულობის და მიმდინარე პროექტების მნიშვნელობას. ხაზი გაესვა ბრიტანეთისა და საქართველოს ხანგრძლივ პარტნიორობას კონფლიქტის მოგვარების საკითხებში. ქეთევან ციხელაშვილმა ჯასტინ მაკკენზი სმიტს მხარდაჭერისთვის მადლობა გადაუხადა. სახელმწიფო მინისტრმა და ელჩმა არსებულ საჭიროებებზე, სამომავლო თანამშრომლობის მიმართულებებზე და პერსპექტივებზეც ისაუბრეს.
თავის მხრივ, დიდი ბრიტანეთის ელჩმა კიდევ ერთხელ დაადასტურა გაერთიანებული სამეფოს ურყევი მხარდაჭერა საქართველოს სუვერენიტეტის, ტერიტორიული მთლიანობისა და ოკუპირებული რეგიონების არაღიარების პოლიტიკის მიმართ.

Ketevan Tsikhelashvili held a video meeting with the Ambassador of the United Kingdom to Georgia Justin McKenzie Smith
23 April 2020
Ketevan Tsikhelashvili, the State Minister for Reconciliation and Civic Equality, held a video meeting with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Kingdom to Georgia Justin McKenzie Smith.
Ketevan Tsikhelashvili briefed the British Ambassador on the steps taken by the state to prevent the spread of coronavirus, the current and planned activities, as well as the measures taken in the direction of Abkhazia and Tskhinvali regions.
The meeting also was focused on the situation in the occupied territories and along the dividing lines, existing threats and challenges.
The talks also touched upon the importance of UK involvement and ongoing projects in Abkhazia and the Tskhinvali region. The long-standing partnership between Britain and Georgia on resolving the conflict was underlined.
Ketevan Tsikhelashvili thanked Justin McKenzie Smith for support. The State Minister and the Ambassador also spoke about future cooperation and prospects.