ოკუპირებული ტერიტორიებიდან თბილისში მყოფ სტუდენტებს საკვები და პირველადი საჭიროების საშუალებები გადაეცათ
5 მაისი 2020
COVID-19-ით გამოწვეული კრიზისის შედეგების შესამსუბუქებლად მოქალაქეების სოციალურ-ეკონომიკური მხარდაჭერა როგორც ცენტრალურ, ასევე ადგილობრივ დონეებზე გრძელდება.
საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან გადმოსული და თბილისში მცხოვრები სტუდენტები ადამიანის უფლებების და გენდერული თანასწორობის საკითხებში პრემიერ-მინისტრის მრჩეველმა, ლელა აქიაშვილმა, შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე ლია გიგაურმა და არასამთავრობო ორგანიზაცია „სექტორი 3“-ის ხელმძღვანელმა, ქეთევან ჩაჩავამ მოინახულეს. ისინი გაეცნენ მათ საჭიროებებს ადგილზე და საკვები და პირველადი საჭიროების საშუალებების მარაგი გადასცეს. სტუდენტებს ასევე მიეწოდათ ინფორმაცია კორონავირუსის გავრცელების პრევენციის შესახებ.
პირველადი საკვებისა და ჰიგიენური საშუალებების მარაგი ასევე დაურიგდებათ საქართველოს სხვა რეგიონებში მცხოვრებ სტუდენტებს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან. საქართველოს მთავრობა COVID-19-ით გამოწვეული კრიზისისას, მოწყვლადი ჯგუფების სოციალური საჭიროებების იდენტიფიცირების, პროგრამების შემუშავების და გამოწვევების აღმოფხვრის მიზნით, ადგილობრივ არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციებთან აქტიურად თანამშრომლობს

Студенты с оккупированных территорий, проживающие в Тбилиси были обеспечены едой и предметами первой необходимости.
С целью смягчения последствий кризиса, вызванного COVID-19, продолжается социально-экономическая поддержка граждан как на центральном, так и местном уровне.
Советник премьер-министра Грузии по правам человека и гендерному равноправию Лела Акиашвили, Заместитель государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Лия Гигаури и руководитель неправительственной организации "Сектор 3" Кетеван Чачава посетили студентов с оккупированных территорий Грузии, проживающих в Тбилиси. Они ознакомились с их потребностями и передали продукты питания и предметы первой необходимости. Студентам также была предоставлена информация о превенции распространения коронавируса.
Основные продукты питания и предметы гигиены также будут переданы студентам с оккупированных территорий Грузии, которые проживают в других регионах. Правительство Грузии активно сотрудничает с местными НПО и международными организациями для выявления социальных потребностей уязвимых групп, разработки программ помощи и устранения проблем, связанных с COVID-19.