ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლობით მჭიდროდ დასახლებულ რეგიონებში კორონავირუსის გავრცელების პრევენცია/გამკლავების მიზნით, სამოქალაქო საზოგადოების საკონსულტაციო საბჭოს მესამე დისტანციური სხდომა გაიმართა. საბჭოს შეხვედრას სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა უხელმძღვანელა.
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის განცხადებით, საზოგადოება ახლა იმყოფება არა ნეიტრალურ გარემოში, არამედ ჰიბრიდული ომის პირობებში, როდესაც დეზინფორმაცია ძალიან აქტიურად არის ჩართული სხვადასხვა თემებზე, დაწყებული ლუგარის ლაბორატორიით, დასრულებული ეთნიკური განსხვავებულობის მანიპულირების მცდელობით.
ვიდეო კონფერენციაზე კორონავირუსთან ბრძოლისთვის ეთნიკური უმცირესობების საჭიროებებისა და გამოწვევებთან დაკავშირებით აპარატის მიმდინარე საქმიანობის შესახებ იმსჯელეს. ქეთევან ციხელაშვილმა აღნიშნა, რომ ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლების ინფორმირება მათთვის მშობლიურ ენაზე ინტენსიურ რეჟიმში გრძელდება.
“გვქონდა ხანგრძლივი და ძალიან პროდუქტიული ონლაინ შეხვედრა საკონსულტაციო საბჭოსთან, სადაც საბჭოს წევრებს, რომლებიც არიან ორგანიზაციების წარმომადგენლები, აქტიურად ჩართულნი, სწორედ სამოქალაქო ინტეგრაციის პროცესში და მუშაობენ თანასწორობის საკითხებზე, გავაცანით ყველა ის აქტივობა, რასაც ახორციელებს სახელმწიფო, მათ შორის ძალიან ინტენსიური საინფორმაციო კამპანია COVID-19-თან ბრძოლის ფარგლებში, რომლის ამოცანაა საქართველოს თითოეულ მოქალაქემდე, განურჩევლად ეთნიკური და რელიგიური წარმომავლობისა მიიტანოს მაქსიმალურად ინფორმაცია. პირველი, რა თქმა უნდა, არსებული საფრთხეების თაობაზე, ყველა იმ რეკომენდაციის თაობაზე, რასაც გასცემს ჯანდაცვის სისტემა, საგანგებო მდგომარეობის ფარგლებში ამოქმედებული წესების თაობაზე. იცით თქვენ, რომ ზოგიერთ რაიონში და დასახლებაში არის კიდევ უფრო მკაცრი საკარანტინო ზომები არსებული ეპიდემიოლოგიური სიტუაციიდან გამომდინარე, რომ მოსახლეობა იყოს დაცული.
ყველა საშუალება მიმოვიხილეთ, მათ შორის დაწყებული ონლაინ რეჟიმით, დასრულებული კარდაკარ ბეჭდური მასალების დარიგებით, StopCoV.ge-ს რამდენიმე ენაზე ფუნქციონირებით, მშობლიურ ენაზე Sms-ების სახით სხვადასხვა გზავნილის მიწოდებით, ადგილზე უკვე ადგილობრივი ხელისუფლების აქტივობებით, რომლებიც ყოველდღიურად ხორციელდება იმისთვის, რომ თითეული მოქალაქე იყოს მაქსიმალურად ინფორმაციით შეიარაღებული, რადგან ეს არის ძალიან მნიშვნელოვანი წინაპირობა საკუთარი თავის დაცვის და საზოგადოების დაცვის.
"ვისაუბრეთ ასევე იმაზე, თუ როგორ შეიძლება კიდევ უფრო აქტიურად იყვნენ მოქალაქეები ჩართულნი ამ კრიტიკულ ფაზაზე, როდესაც ვიწყებთ უკვე ეკონომიკური გახსნის პროცესსაც. ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ თითოეულ მოქალაქესთან მივიდეს არა მხოლოდ ინფორმაცია, არამედ ყველა სერვისი, რაზეც საუბრობდა კიდეც პრემიერ-მინისტრი რამდენიმე დღის წინ.
ვისაუბრეთ, გამოწვევებსა და პრობლემებზეც, რომლებიც არსებობს და რომლებიც აუცილებლად უნდა დაიძლიოს. მითუფრო იმ ფონზე, როდესაც ჩვენ არ ვიმყოფებით ნეიტრალურ გარემოში, ვართ ფაქტობრივად, ჰიბრიდული ომის პირობებში, როდესაც დეზინფორმაცია ძალიან აქტიურად არის ჩართული სხვადასხვა თემებზე, დაწყებული ლუგარის ლაბორატორიით, დასრულებული ეთნიკური განსხვავებულობის მანიპულირების მცდელობით.
ვისაუბრეთ იმ ზომებზე, რომელთა მეშვეობითაც ჩვენ უნდა თავიდან ავირიდოთ ნებისმიერი ასეთი სახის მცდელობა პირველ რიგში სწორედ საზოგადოების გონიერებიდან და ტრადიციიდან გამომდინარე, რომელიც ეფუძნება თანასწორობას“- განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის ინიციატივით ეთნიკური უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებული რეგიონების განვითარებისა და გაძლიერების, სამოქალაქო ჩართულობის ხელშეწყობის მიზნით სამოქალაქო საზოგადოებასთან საკონსულტაციო საბჭო ერთი წლის წინ შეიქმნა.
საბჭოში სამოქალაქო საზოგადოების, მათ შორის ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლები შედიან, რომლებიც ეთნიკური უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებული რეგიონების განვითარებასა და გაძლიერებასთან დაკავშირებული აქტივობების შემუშავების, არსებული გამოწვევების დასაძლევი საპასუხო ნაბიჯების განხილვისა და მოსახლეობის ინტერესების კიდევ უფრო მეტად გათვალისწინების მიზნით, სახელმწიფო მინისტრთან ინტენსიურად თანამშრომლობენ.

Состоялось третье дистанционное заседание Консультативного совета
В целях предотвращения распространения коронавируса в регионах компактного проживания представителей  этнических меньшинств, состоялось третье дистанционное заседание Общественного консультативного совета. Заседание прошло под председательством госминистра Кетеван Цихелашвили.
По словам Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия, общественность сейчас находится не в нейтральной среде, а в состоянии гибридной войны, когда дезинформация очень активно затрагивает различные темы, начиная с лаборатории Лугара и заканчивая попытками манипулировать этническим разнообразием.
На видео-конференции обсуждалась текущая деятельность Аппарата в отношении потребностей и проблем этнических меньшинств в борьбе с коронавирусом. Кетеван Цихелашвили отметила, что информирование представителей этнических меньшинств на их родном языке продолжается в интенсивном режиме.
Мы провели продолжительную и очень продуктивную онлайн-встречу с Консультативным советом. Членам Совета, которыми являются представители организаций, которые активно  участвуют в процессах гражданской интеграции, мы предоставили информацию о проводимых государством мероприятиях, в том числе об интенсивной информационной кампании по борьбе с COVID-19, целью которой является информирование как можно больше граждан Грузии независимо от их этнической или религиозной принадлежности. Прежде всего, о существующих угрозах, обо всех рекомендациях системы здравоохранения, о правилах, действующих во время чрезвычайного положения. Вы знаете, что в разных районах и населенных пунктах существуют различные по строгости карантинные меры в зависимости от эпидемиологической ситуации.
Мы рассмотрели все используемые инструменты, такие как доступ к информации в онлайн режиме, распространение печатных материалов, функционирование сайта StopCoV.ge на нескольких языках, рассылка различных SMS-сообщений на родных языках, ежедневно проводимые местными самоуправлениями мероприятия, чтобы гарантировать наличие большей информации у граждан, поскольку это является очень важной предпосылкой для защиты каждого из нас  и общества в целом.
Мы также говорили о том, как граждане могут быть еще более активно вовлечены в этот критический период, когда мы начинаем процесс открытия экономики. Очень важно, чтобы не только информация, но и все услуги, о которых премьер-министр говорил несколько дней назад, были доступны для каждого гражданина.
Мы говорили о тех существующих проблемах и вызовах, которые необходимо преодолеть, особенно в свете того факта, что мы сейчас находимся не в нейтральной среде, а в состоянии гибридной войны, когда дезинформация очень активно затрагивает различные темы, начиная с лаборатории Лугара и заканчивая попытками манипулировать этническим разнообразием. Мы обсудили основанные на мудрости и традициях общества меры, с помощью которых мы должны предотвратить любые такие попытки», - заявила Кетеван Цихелашвили.
Общественный консультативный совет был создан год назад по инициативе Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия, с целью содействия развитию и укреплению регионов компактного проживания представителей этнических меньшинств, поощрения вовлеченности населения в общественную жизнь.
В Совет входят представители гражданского общества, в том числе этнических меньшинств, которые интенсивно сотрудничают с госминистром в разработке мероприятий, связанных с развитием и укреплением регионов в целях реагирования на существующие вызовы и учета интересов населения.