შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის (EUMM) ხელმძღვანელთან, მარეკ შჩიგელთან გაცნობითი ხასიათის ონლაინ შეხვედრა გამართა.
შეხვედრაზე კორონავირუსის პანდემიის ფონზე საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ არსებული ვითარება განიხილეს, ხაზი გაესვა რთულ ჰუმანიტარულ მდგომარეობას, რომელთან გამკლავებაც, მავთულხლართების ორივე მხარეს მცხოვრებ მოსახლეობას ყოველდღიურად უწევს. აქცენტი გაკეთდა საოკუპაციო ხაზზე მავთულხლართებისა და სხვადასხვა ხელოვნური ბარიერების უკანონო აღმართვის პროცესთან დაკავშირებით. ისაუბრეს ადმიანის უფლებათა დარღვევის ფაქტებზე, განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო ახალგორისა და გალის რაიონში არსებულ მძიმე მდგომარეობასა და მაცხოვრებელთა ეთნიკური ნიშნით შევიწროებას.
სახელმწიფო მინისტრმა პანდემიის პირობებში ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის მნიშვნელოვან როლზე ისაუბრა საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ სტაბილურობისა და უსაფრთხოების უზურუნველყოფის კუთხით. შეხვედრაზე საუბარი შეეხო სამომავლო თანამშრომლობის გაღრმავების საკითხსაც. ქეთევან ციხელაშვილმა ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელს თანამშრომლობისთვის მადლობა გადაუხადა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили провела ознакомительную онлайн-встречу с Мареком Щигелем, главой Миссии Наблюдателей Европейского Союза (EUMM).
На встрече обсуждалась текущая ситуация вдоль разделительных линий на фоне пандемии коронавируса, была подчеркнута сложная гуманитарная ситуация, с которой люди ежедневно сталкиваются по обе стороны колючей проволоки. Акцент был сделан на незаконное возведение колючей проволоки и различных искусственных заграждений вдоль линии оккупации. Обсудили факты нарушения прав человека, особое внимание было уделено сложной ситуации в Ахалгорском и Гальском районах.
Государственный министр отметила важную роль Миссии Наблюдателей ЕС в обеспечении стабильности и безопасности вдоль оккупационной линии на фоне пандемии COVID-19. Кетеван Цихелашвили поблагодарила главу Миссии Наблюдателей ЕС за поддержку и высказалась за продолжение и углубление сотрудничества.