იიდ-ალ-ფიტრი, ანუ რამაზან ბაირამი, მუსლიმთა უდიდესი დღესასწაულია და იგი ერთთვიანი მარხვის დასრულებას მოასწავებს,
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი საქართველოში მცხოვრებ მუსლიმებს ისლამური სამყაროს ყველაზე ბრწყივნალე დღესასწაულს - იიდ-ალ-ფიტრს, წმინდა რამაზანის თვის დამთავრებას ულოცავს:
„ჩვენს მუსლიმ თანამოქალაქეებს ვულოცავ რამაზან ბაირამს - მარხვის წმინდა თვის დასრულებას. მშვიდობა, ჯანმრთელობა და კეთილდღეობა მოეტანოს მას ყველა ოჯახისა და მთლიანად ქვეყნისათვის.
მუსლიმი საზოგადოება ჩვენი მრავალკონფესიური ქვეყნის განუყოფელი ნაწილია. ისტორიულად საქართველოში სხვადასხვა აღმსარებლობის ადამიანები ერთმანეთის მრწამსს პატივს სცემდნენ და ერთმანეთის გვერდით მშვიდობიანად და მეგობრულად თანაცხოვრობდნენ. ეს ტრადიცია გრძელდება და კიდევ უფრო ძლიერდება.
შექმნილ რთულ ვითარებაში, რაც COVID -19 ის გავრცელებით არის გამოწვეული. საქართველოს სახელმწიფო ძალისხმევას არ იშურებს, რათა ეფექტიანად მოხდეს დაავადების პრევენცია და მოსახლეობის სიცოცხლისა და ჯანმრთელობის უზრუნველყოფა. ჩვენი ამოცანაა, ქვეყანა რაც შეიძლება მალე დაწარმატებით დავაბრუნოთ შეუქცევადი განვითარების გზაზე. ამ პროცესში კი, თითოეული ჩვენი მოქალაქის ჩართულობისა და თანამშრომლობის, მოთმინებისა და სიბრძნის დიდი იმედი გვაქვს.
აღსანიშნავია ის ფაქტი, რომ საქართველოში მცხოვრებმა მუსლიმებმა გამოიჩინეს დიდი სამოქალაქო პასუხისმგებლობა დ აკორონავირუსის პანდემიის პირობებში რელიგიური, სახალხო დღესასწაულები გაცემული რეკომენდაციებისა და დაწესებულ რეგულაციების გათვალისწინებით აღნიშნეს, რისთვისაც მადლიერებას მათ მიმართ გამოვხატავ.
კიდევ ერთხელ ჩვენს თანამოქალაქე თითოეულ მუსლიმს მინდა ვუსურვო ჯანმრთელობა, მხნეობა, სიკეთე და კეთილდღეობა,” - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა.
იიდ-ალ-ფიტრი, ანუ რამაზან ბაირამი, მუსლიმთა უდიდესი დღესასწაულია და იგი ერთთვიანი მარხვის დასრულებას მოასწავებს. გადმოცემის თანახმად, ალლაჰმა სწორედ ამ თვეში შთააგონა მუჰამედს შუამავლისა და მოციქულის მისია და ყურანის პირველი გამოცხადებაც მოევლინა სამყაროს.

Кетеван Цихелашвили поздравляет проживающих в Грузии мусульман с великим праздником исламского мира - Ид-аль-Фитром, завершением священного месяца Рамазан
24 May 2020
Ид-аль-Фитр или Рамазан Байрам - это великий праздник мусульман, который означает завершение поста. Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили поздравляет проживающих в Грузии мусульман с великим праздником исламского мира - Ид-аль-Фитр, завершением священного месяца Рамазан.
«Я хочу поздравить наших соотечественников-мусульман с завершением священного месяца Рамазан. Желаю мира, здоровя и процветания вашим семьям и всей стране.
Мусульманская община является неотъемлемой частью нашей многоконфессиональной страны. Исторически в Грузии люди разных вероисповеданий уважали убеждения друг друга и жили бок о бок мирно и дружно. Эта традиция продолжается и становится еще крепче.
В нынешней сложной ситуации, вызванной распространением COVID-19, грузинское государство прилагает все усилия для эффективной профилактики этой болезни и обеспечения жизни и здоровья населения. Наша задача - как можно скорее и успешно вернуть страну на путь развития. В решении этого вопроса мы возлагаем большие надежды на терпение, мудрость, сотрудничество и участие всех наших граждан.
Примечательно, что проживающие в Грузии мусульмане проявили большую гражданскую ответственность, и в условиях пандемии коронавируса отмечали религиозные праздники в соответствии с опубликованными рекомендациями и установленными правилами, за что я им благодарна.
Еще раз, каждому мусульманину, проживающему в Грузии, каждой семье я хочу пожелать здоровья, добра и благополучия», - заявила Кетеван Цихелашвили.
Ид-аль-Фитр или Рамазан Байрам - это великий праздник мусульман, который означает завершение поста. Согласно преданию, именно в этом месяце Аллах внушил пророку Мухаммеду миссию посредника и апостола и впервые был ниспослан Коран.