სახალხო დამცველთან არსებული ეროვნულ უმცირესობათა საბჭოს დისტანციური შეხვედრა გაიმართა
სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიის და შესაბამისი ხუთწლიანი გეგმის შემუშავების პროცესში ჩართულობის მიზნით, რომელსაც ვადა 2020 წელს ეწურება, სახალხო დამცველთან არსებული ეროვნულ უმცირესობათა საბჭოს დისტანციური შეხვედრა გაიმართა. ვიდეო კონფერენციას სახელმწიფო მინისტრის მოვალეობის შემსრულებელმა ლია გიგაურმა უხელმძღვანელა.
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატი სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიის ახალ დოკუმენტზე მუშაობას აგრძელებს. როგორც ლია გიგაურმა შეხვედრის დაწყებისას აღნიშნა, ძალიან მნიშვნელოვანია სტრატეგიის დოკუმენტის შექმნის პროცესში არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და სამოქალაქო სექტორის წარმომადგენლები ჩაერთონ.
დისტანციურ სხდომაზე ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლობით მჭიდროდ დასახლებულ რეგიონებში საჭიროებებსა და გამოწვევებთან დაკავშირებით იმსჯელეს. სახელმწიფო მინისტრის აპარატის თანამშრომლებმა საბჭოს წევრებს ინფორმაცია მიაწოდეს უკვე გაწეული, მიმდინარე და დაგეგმილი აქტივობების შესახებ. საუბარი შეეხო სამოქალაქო და პოლიტიკურ ცხოვრებაში ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელთა თანაბარი და სრულფასოვანი მონაწილეობის უზრუნველყოფის საკითხების, თანაბარი სოციალური და ეკონომიკური პირობებისა და შესაძლებლობების შექმნის, ხარისხიანი განათლების ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფისა და სახელმწიფო ენის ცოდნის გაუმჯობესების, ეთნიკურ უმცირესობათა კულტურის შენარჩუნებისა და ტოლერანტული გარემოს უზრუნველყოფის მიმართულებით სახელწმიფო უწყებათაშორისი კომისიის ფარგლებში გადადგმულ ნაბიჯებსა და სამომავლო გეგმებს.
აგრეთვე განიხილეს მცირერიცხოვან და მოწყვლად ეთნიკურ უმცირესობათა მხარდაჭერის მიმართულებით განხორციელებული ღონისძიებები, მედიასა და ინფორმაციაზე ხელმისაწვდომობისა და გენდერული თანასწორობის უზრუნველყოფის საკითხები.

Для участия в процессе разработки государственной стратегии гражданского равноправия и интеграции, а также соответствующего пятилетнего плана, срок действия которого истекает в 2020 году, была проведена дистанционная встреча Совета национальных меньшинств при Народном защитнике Грузии. Видеоконференция проходила под председательством исполняющего обязанности государственного министра Лии Гигаури.
Аппарат государственного министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия продолжает работу над новым документом о государственной стратегии в области гражданского равноправия и интеграции. Как отметила Лиа Гигаури в начале встречи, очень важно привлечь представителей неправительственных организаций и гражданского сектора к процессу разработки стратегического документа.
На онлайн заседании обсуждались потребности и проблемы регионов, населенных этническими меньшинствами. Сотрудники Аппарата государственного министра предоставили членам Совета информацию об уже проведенных, текущих и планируемых мероприятиях. На встрече обсуждались вопросы обеспечения равноправного и полноценного участия этнических меньшинств в гражданской и политической жизни государства, создания равных социальных и экономических условий и возможностей, обеспечения доступа к качественному образованию и совершенствованию навыков государственного языка, предпринятым и планируемым шагам в рамках Государственной межведомственной комиссии по направлению сохранения культуры этнических меньшинств и обеспечения толерантной среды.
Также обсуждались меры по поддержке малочисленных и уязвимых этнических меньшинств, вопросы связанные с доступом к средствам массовой информации и обеспечением гендерного равноправия.