შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატმა მუშაობა დაიწყო 2021-2024 წლების სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიის დოკუმენტზე. მიუხედავად პანდემიით გამოწვეული პრობლემებისა, აქტიურად მიმდინარეობდა 2015-2020 სტრატეგიის და სამოქმედო გეგმის შესრულების საბოლოო ანგარიშის მომზადება, რომლის მიღწევებისა და გამოწვევების გათვალისწინებით, ვიწყებთ ქვეყნის სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის პოლიტიკის პრიორიტეტების განსაზღვრას.
საქართველოს მთავრობა პოლიტიკის დოკუმენტის შექმნაში დიდ მნიშვნელობას ანიჭებს ფართო მონაწილეობას- თავად ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლების, არასამთავრობო სექტორის, სამოქალაქო აქტივისტებისა და ყველა სხვა დაინტერესებული პირების ჩართულობას, რაც სოციალური თანაცხოვრებისა და დემოკრატიული საზოგადოების განვითარების წინაპირობად მიგვაჩნია.
ჩვენ ღია ვართ რეკომენდაციებსთვის. ყველა დაინტერესებულ პირს ვთხოვთ, მიმდინარე წლის 20 აგვისტომდე წერილობით გაგვიზიაროს მოსაზრებები სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიის პრიორიტეტებთან დაკავშირებით, ასევე შეგიძლიათ მოგვწეროთ:
1. შესაბამისი მოკლე დასაბუთება (მათ შორის რაოდენობრივი, ხარისხობრივი მაჩვენებლებიც) თუ რატომ უნდა იყოს გათვალისწინებული თქვენ მიერ წარმოდგენილი კონკრეტული პრიორიტეტი/მიმართულება, მიზანი თუ ამოცანა სამომავლო სტრატეგიაში;
2. ნებისმიერი კვლევა, ანგარიში, კონცეფცია, რომელიც თქვენ, თქვენს ორგანიზაციას, საინიციატივო ჯგუფს განგიხორციელებიათ ბოლო 5 წლის განმავლობაში ეთნიკური უმცირესობების საკითხებთან დაკავშირებით;

Началась разработка Государственной стратегии по гражданскому равноправию и интеграции на 2021-2024 годы
8 July 2020
Аппарат государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия начал работу над Государственной стратегией по гражданскому равноправию и интеграции на 2021-2024 годы. Несмотря на проблемы, вызванные пандемией, активно велась работа над итоговым отчетом по выполнению стратегии и плана действий на 2015–2020 годы. Учитывая достижения и вызовы, мы начали процесс определения приоритетов политики по гражданскому равноправию и интеграции.
Правительство Грузии большое значение придает участию представителей этнических меньшинств, неправительственных секторов, активистов гражданского общества и всех других заинтересованных сторон в создании политического документа, что является предпосылкой социального сосуществования и развития демократического общества.
Процесс очень открытый и мы готовы получить и рассмотреть рекомендации. Все заинтересованные стороны могут поделиться своими взглядами относительно приоритетов Стратегии и в письменном виде до 16 июля предоставить свои предложения, в частности:
1. Соответствующее краткое обоснование (включая количественные, качественные показатели) относительно того, почему следует учитывать представленные вами конкретные приоритеты/ направления, цели или задачи в будущей стратегии;
2. Материал (исследование, отчет, концепция), который был подготовлен конкретной организацией или инициативной группой за последние 5 лет по тематике этнических меньшинств;