ბორჯომში სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის ახალი სტრატეგიული დოკუმენტის 2021-2024 შემუშავების მიზნით, სამოქალაქო საზოგადობის აქტორებთან გასვლითი სამუშაო შეხვედრა მიმდინარეობს. შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატი 2021-2024 წლების სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიის დოკუმენტზე მუშაობას აგრძელებს.
სხდომას ესწრებიან როგორც სამთავრობო უწყებების, ასევე სახალხო დამცველის, ეთნიკური უმცირესობებისა და არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლები. მიუხედავად პანდემიით გამოწვეული პრობლემებისა, აქტიურად მიმდინარეობს ახალი სტრატეგიის პრიორიტეტების განსაზღვრა.
"ვაგრძელებთ შეხვედრების ციკლს, რომელიც ემსახურება ეთნიკური უმცირესობების სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიის შექმნას. ჩვენი მიზანია, რაც შეიძლება სკრუპულოზურად გავაანალიზოთ ყველა ის პროცესი, რომელიც ძველი სტრატეგიის ფარგლებში მიმდინარეობდა, მათი საუკეთესო შედეგები, ასევე რა თქმა უნდა ის გამოწვევები, რომლებიც დაგვრჩა და მხოლოდ და მხოლოდ შეფასების საფუძველზე დავსახოთ ახალი მიზნები. შეხვედრაში ჩართულნი არიან ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელი პირები, ის არასამთავრობო ორგანიზაციები, რომლებიც მუშაობენ ამ საკითხებზე, ასევე ადგილობრივი მედიასაშუალებები, რომელთათვისაც მნიშვნელოვანია ამ თემების გაშუქება და აქვთ გამოცდილება. შესაბამისად ჩვენ ვთვლით, რომ ასეთი მონაწილეობითი პროცესი მოგვცემს იმის საშუალებას, რომ რაც შეიძლება მეტად ეფექტური და შედეგზე ორიენტირებული ქმედითი პოლიტიკა განვსაზღვროთ და შესაბამისი სტრატეგიული დოკუმენტი იყოს გაცილებით უფრო მაღალი ხარისხის, ვიდრე მიმდინარე სტრატეგიის დოკუმენტი"-განაცხადა შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის მოვალეობის შემსრულებელმა ლია გიგაურმა.
ღონისძიების მხარდამჭერია აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოსა (USAID) და საქართველოს გაეროს ასოციაციის (UNAG), „ტოლერანტობის, სამოქალაქო ცნობიერებისა და ინტეგრაციის მხარდაჭერის პროგრამა“ (PITA).

В целях разработки нового документа о Государственной стратегией гражданского равноправия и интеграции на 2021-2024 годы в Боржоми проводится рабочая встреча с представителями гражданского общества. Аппарат государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия продолжает работу над документом о Государственной стратегии гражданского равноправия и интеграции на 2021-2024 годы.
В встрече принимают участие представители государственных органов, а также представители аппарата Народного защитника, этнических меньшинств и неправительственного сектора. Несмотря на проблемы, вызванные пандемией, продолжается работа над определением приоритетов новой стратегии.
«Мы продолжаем цикл встреч, в рамках выработки Государственной стратегии гражданского равноправия и интеграции для этнических меньшинств. Наша цель - тщательно проанализировать все процессы, которые происходили в рамках текущей стратегии, их результаты и исходя из этого, установить новые цели. На встрече присутствуют представители этнических меньшинств, неправительственных организаций, работающих над этими вопросами, а также местные СМИ, для которых важно освещать эти вопросы. Поэтому мы считаем, что такой процесс позволит нам определить наиболее эффективную, ориентированную на результат политику, соответственно стратегический документ будет более высокого качества, чем нынешний», - заявила исполняющая обязанности государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Лия Гигаури.
Мероприятие проходит при поддержке Агентства США по международному развитию (USAID), Ассоциации ООН Грузии (UNAG) в рамках «Программы поддержки толерантности, гражданского сознания и интеграции» (PITA).