მსოფლიოში კოვიდ-19 პანდემიის გავრცელებისთანავე, საქართველოს ხელისუფლებამ დაიწყო ვირუსთან ეფექტიანი და კოორდინირებული ბრძოლა, გავრცელების მაქსიმალური პრევენციის, შენელებისა და გავრცელების მართვის მიმართულებით. შედეგად, საქართველო დღეს COVID-19-თან ბრძოლის კუთხით, ერთ-ერთი წარმატებული მაგალითია, რასაც მრავალი საერთაშორისო შეფასებაც ადასტურებს.
ამ ვითარებაში, ოკუპირებული აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონებში მცხოვრები მოსახლეობა, სამწუხაროდ, განსაკუთრებული საფრთხის წინაშე დადგა, ადგილზე მძიმე ჰუმანიტარული მდგომარეობისა და ხელოვნური იზოლაციის გათვალისწინებით. სწორედ ამიტომ, კორონავირუსის გავრცელების პირველივე დღეებიდან, საქართველოს ხელისუფლებამ განაცხადა, რომ ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრებ ადამიანებს ამ გამოწვევასთან მარტო არ დატოვებს და მათი დახმარებისთვის სრული მზადყოფნა გამოთქვა. ამ განცხადებას მყისიერად მოჰყვა კონკრეტული ქმედებები, რაც ძირითადად ოთხ მიმართულებას მოიცავს:
• ცნობიერების ამაღლების მიზნით, უმოკლეს ვადაში აფხაზურ და ოსურ ენებზე ითარგმნა და საერთაშორისო პარტნიორებისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების დახმარებით გავრცელდა საინფორმაციო მასალა კოვიდ-ინფექციასთან გამკლავების მიზნით რეკომენდაციებისა და პრევენციული ზომების შესახებ, მათ შორის დაავადებათა კონტროლის ეროვნული ცენტრის მომზადებული პროტოკოლები და სახელმძღვანელოები; ასევე, ინფორმაცია ოფიციალურ ვებ-გვერდზე www.stopcov.ge ხელმისაწვდომი გახდა აფხაზურ და ოსურ ენებზე;
• გამოცდილების გაზიარების მიზნით, ადგილობრივი ექიმებისთვის რეგულარულ რეჟიმში მიმდინარეობს ონლაინ-კონსულტაციის გაწევა და შესაბამისი რჩევების მიცემა ქართველი სპეციალისტების მიერ; საქართველოს ხელისუფლების მხარდაჭერით, აფხაზეთის რეგიონში განხორციელდა ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის მისია, ადგილზე არსებული მდგომარეობის შეფასებისა და რეკომენდაციების შემუშავებისთვის;
• პანდემიასთან გასამკლავებლად, საქართველოს ხელისუფლებისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების მიერ აფხაზეთის რეგიონს რეგულარულად მიეწოდება სამედიცინო აღჭურვილობა, მედიკამენტები და ჰიგიენური საშუალებები.
• მიმდინარეობს კორონავირუსით ინფიცირებული ადამიანების მკურნალობა საქართველოს კონტროლირებად ტერიტორიაზე. კერძოდ, ოკუპირებულ აფხაზეთში პანდემიის გავრცელების დღიდან, ცენტრალური ხელისუფლების კონტროლირებად ტერიტორიაზე სამკურნალოდ 4 პაციენტი, მათ შორის ორი სამედიცინო სფეროს წარმომადგენელი იქნა გადმოყვანილი. მათგან ერთი უკვე გამოჯანმრთელდა, ხოლო სამის მკურნალობა გრძელდება.
შესაბამისი სახელმწიფო უწყებების მიერ ერთობლივად მომზადდა ოკუპირებული რეგიონებიდან პაციენტების მართვის გეგმა, ხოლო ენგურის ხიდთან გაიხსნა საველე ჰოსპიტალი, სადაც განთავსებული ექიმები ოკუპირებული ტერიტორიიდან გადმოსულ თითოეულ პაციენტს უზომავენ სიცხეს და ჩივილების შესაბამისად ხდება მათი გადაყვანა სხვადასხვა სამედიცინო დაწესებულებაში.
ინფიცირებული პაციენტების მკურნალობის მიზნით, რეკორდულ დროში აღიჭურვა და მუშაობა დაიწყო რუხის საავადმყოფომ, რომელიც აშენდა ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრები მოსახლეობისთვის უფასო სამედიცინო მომსახურებაზე გამარტივებული წვდომის უზრუნველსაყოფად.
პანდემიისა და დაწესებული შეზღუდვების მიუხედავად, მთავრობას არ შეუჩერებია სხვადასხვა სამედიცინო მომსახურების გაწევა აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონებში მცხოვრები ადამიანებისთვის. 22 მარტიდან დღემდე საქართველოს ოკუპირებული რეგიონებიდან ცენტრალური ხელისუფლების კონტროლირებად ტერიტორიაზე 1000-მდე ადამიანი გადმოვიდა, აქედან 316 სასწრაფო სამედიცინო დახმარების საჭიროების მქონე პაციენტი სხვადასხვა დიაგნოზით პირდაპირ საავადმყოფოებში გადაიყვანეს, ხოლო 589 პირს საკარანტინე პერიოდის გავლის შემდეგ შესაბამისი სამედიცინო დახმარება გაეწია.
ჩვენ ვიყენებთ ყველა არსებულ ფორმალურ და არაფორმალურ შესაძლო საკომუნიკაციო არხს, რათა შევინარჩუნოთ აქტიური კომუნიკაცია აფხაზეთის რეგიონში მცხოვრები საზოგადოების ყველა შესაბამის რგოლთან, მათ შორის სამედიცინო სფეროს წარმომადგენლებთან იმისთვის, რომ რეგულარულად მივიღოთ ინფორმაცია საოკუპაციო ხაზის მიღმა არსებული საჭიროებებისა და გამოწვევების შესახებ.
სამწუხაროდ, ახალგორის მიმართულებით ე.წ. „გადასასვლელი პუნქტის“ დახურვის შედეგად, ამ დრომდე სრულიად ჩაკეტილი და ხელოვნურად იზოლირებული რჩება ცხინვალის რეგიონი. ხელისუფლებამ იმთავითვე გამოთქვა ადგილობრივი მოსახლეობის დახმარების მზადყოფნა როგორც საჯაროდ, ისე საერთაშორისო პარტნიორებისა და ცხელი ხაზის მეშვეობით, თუმცა ამ დრომდე ამის შესაძლებლობა არ არსებობს. აღნიშნულიდან გამომდინარე, წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტს - ადგილზე მოქმედ ერთადერთ საერთაშორისო ორგანიზაციას, ეთხოვა მოსახლეობის ჰუმანიტარული და სამედიცინო დახმარების გაზრდა, რასაც კონკრეტული შედეგები მოჰყვა. უწყვეტ რეჟიმში გაგრძელდება ძალისხმევა, რათა ადგილობრივ მოსახლეობას მიეცეს თავისუფალი გადაადგილების შესაძლებლობა და კვალიფიციურ სამედიცინო მომსახურებაზე წვდომა.
საქართველოს ხელისუფლება მის ხელთ არსებული ყველა ბერკეტით პანდემიამდეც მუდმივ რეჟიმში მუშაობდა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები პირების საჭიროებებზე რეაგირების მიზნით. ჩვენ მომავალშიც არ დავიშურებთ ძალისხმევას და ვიზრუნებთ კონფლიქტით დაზარალებულ მოსახლეობაზე გამყოფი ხაზის ორივე მხარეს.

После вспышки пандемии Covid-19 во всем мире власти Грузии начали эффективную и скоординированную борьбу с вирусом.
Как только пандемия распространилась по миру, правительство Грузии начало эффективную и скоординированную борьбу с вирусом, чтобы предотвратить, замедлить и контролировать его распространение. В результате, сегодня Грузия является одним из самых успешных примеров в борьбе с Covid-19, что подтверждается многими международными оценками.
В этой ситуации, население проживающее в оккупированной Абхазии и Цхинвальском регионе, к сожалению, находится в особой опасности, ввиду тяжелого гуманитарного положения и искусственной изоляции. Именно поэтому власти Грузии с первых дней распространения коронавируса заявили, что не оставят людей, проживающих на оккупированных территориях, наедине с этим вызовом и выразили полную готовность им помочь. За этим заявлением сразу же последовали конкретные действия, которые в основном включают четыре направления:
Соответствующими государственными органами был подготовлен План управления пациентами из оккупированных регионов, а рядом с мостом через Ингури открылся полевой госпиталь, где врачи измеряют температуру каждого пациента и переводят их в различные медицинские учреждения в соответствии с жалобами.
Для лечения инфицированных пациентов была оборудована больница в селе Рухи, которая начала работу в рекордно короткие сроки, чтобы облегчить доступ к бесплатной медицинской помощи для населения, проживающего на оккупированных территориях.
Несмотря на пандемию и введенные ограничения, правительство не прекращает оказывать различные медицинские услуги людям, проживающим в Абхазии и Цхинвальском регионе. С 22 марта до 1000 человек перешли на контролируемую центральным правительством территорию. Из них 316 пациентов, нуждающихся в неотложной медицинской помощи, доставлены непосредственно в больницы, а 589 человек получили соответствующую медицинскую помощь после 14-дневного карантина.
Мы используем все доступные формальные и неформальные каналы связи для поддержания активного общения со всеми соответствующими слоями общества в Абхазском регионе, в том числе с представителями медицинской сферы, для регулярного получения информации о потребностях и проблемах.
К сожалению, в результате закрытия так называемого «пропускного пункта» в направлении Ахалгори, Цхинвальский регион остается полностью изолированным. Правительство сразу же выразило готовность оказать помощь местному населению, однако, пока это невозможно. На основании этого, Международный комитет Красного Креста - единственная международная организация, действующая на оккупированной территории, увеличил гуманитарную и медицинскую помощь населению, что привело к конкретным результатам. Продолжаются усилия, чтобы местные жители смогли свободно передвигаться и получать доступ к квалифицированной медицинской помощи.
Правительство Грузии и до пандемии работало над тем, чтобы удовлетворить потребности людей, живущих на оккупированных территориях, используя все имеющиеся в его распоряжении рычаги. Мы также не пожалеем усилий и в будущем для заботы о пострадавшем от конфликта населении по обе стороны разделительной линии.