ვაგრძელებთ მუშაობას ჩვენი უკანონოდ დაკავებული მოქალაქეების დაუყოვნებლივი და უპირობო გათავისუფლებისთვის
21 აგვისტო 2020
ვაგრძელებთ მუშაობას ჩვენი უკანონოდ დაკავებული მოქალაქეების დაუყოვნებლივი და უპირობო გათავისუფლებისთვის“-ამის შესახებ შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა გამყოფ ხაზთან უკანონოდ დაკავებული ხვიჩა მღებრიშვილისთვის ცხინვალის ე.წ. სასამართლოს მიერ უკანონოდ პატიმრობის შეფარდების შესახებ განაცხადა.
„საქართველოს მთავრობა რეგულარულ და ინტენსიურ ძალისხმევას ახორციელებს გამყოფი ხაზის გასწვრივ მიმდინარე პროვოკაციული და უკანონო ქმედებების აღსაკვეთად. სამწუხაროდ, დღეს გაჟღერდა და დადასტურდა ინფორმაცია უკანონო სასამართლოს მიერ მიღებული უკანონო გადაწყვეტილების თაობაზე ხვიჩა მღებრიშვილთან დაკავშირებით. ამგვარი ქმედებები ცალსახად უშლის ხელს ადგილზე სტაბილურობის განმტკიცებას და მშვიდობას და ჩვენ გავაგრძელებთ მუშაობას საერთაშორისო ჩართულობით, როგორც ხვიჩა მღებრიშვილის ასევე სხვა ჩვენი უკანონოდ დაკავებული მოქალაქეების დაუყოვნებელი და უპირობო გათავისუფლების მიზნით“

«Мы продолжаем работать над немедленным и безоговорочным освобождением наших незаконно задержанных граждан»
21 August 2020
«Мы продолжаем работать над немедленным и безоговорочным освобождением наших незаконно задержанных граждан», - об этом заявила Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия в ответ на незаконный приговор так называемого Цхинвальского суда в отношении Хвичи Мгебришвили.
«Правительство Грузии прилагает все усилия для предотвращения провокационных и противоправных действий вдоль разделительной линии. К сожалению, сегодня подтвердилась информация о незаконном решении суда в отношении Хвичи Мгебришвили. Подобные действия однозначно препятствуют укреплению стабильности и мира на местах. Мы продолжим работу с привлечением международных организаций для немедленного и безоговорочного освобождения Хвичи Мгебришвили и других наших незаконно задержанных граждан», - отметила Теа Ахвледиани.