ბორჯომში ორ დღიანი ტრენინგი გაიხსნა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ინიციატივითა და ორგანიზებით, ბორჯომში ორ დღიანი ტრენინგი გაიხსნა, თემაზე: "დეზინფორმაციის ზეგავლენა სამოქალაქო ინტეგრაციის პროცესზე და მისი პრევენციის მნიშვნელობა". ღონისძიებაში მონაწილეობენ ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებით კომპაქტურად დასახლებულ რეგიონებში მოქმედი ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები. მონაწილეები ორდღიანი ტრენინგის განმავლობაში გაეცნობიან დეზინფორმაციის სოციალური ზეგავლენის ნეგატიურ შედეგებს და იმსჯელებენ მათი გავრცელების პრევენციის სტრატეგიებზე.
ტრენინგი საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციასთან და კომუნიკაციების კომისიასთან თანამშრომლობით, აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოსა (USAID) და საქართველოს გაეროს ასოციაციის (UNAG), „ტოლერანტობის, სამოქალაქო ცნობიერებისა და ინტეგრაციის მხარდაჭერის პროგრამის“ (PITA) მხარდაჭერით ხორციელდება. ღონისძიება მისასალმებელი სიტყვით შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა გახსნა.
„დეზინფორმაცია 21-ე საუკუნის მნიშვნელოვანი გამოწვევაა, რასაც ხშირად მიმართავენ რათა გამოწვეულ იქნას საზოგადოებრივი აზრის პოლარიზება, წახალისებულ იქნას სიძულვილის ენა და ექსტრემიზმი, რასაც შეუძლია დააზიანოს დემოკრატიული პროცესები და შეამციროს მათ მიმართ ნდობა. საქართველოს სტაბილური დემოკრატიის განვითარებისთვის ჩვენი ხელისუფლების ერთ-ერთ მთავარ პრიორიტეტს კი წარმოადგენს ეთნიკური უმცირესობების უფლებების დაცვა და მათი ინტეგრაცია, შესაბამისად სახელმწიფო მინისტრის აპარატის აღნიშნული ინიციატივა ამ ტრენინგ-პროექტისა, მიზნად ისახავს ამ სფეროში ჩართული აქტორების ცნობიერების შემდგომ ამაღლებას, დეზინფორმაცისთან ბრძოლის და მისი პრევენციის თვალსაზრისით“-განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.

В Боржоми открылся двухдневный тренинг
По инициативе Аппарата государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия в Боржоми был открыт двухдневный тренинг на тему: «Влияние дезинформации на процесс гражданской интеграции и важность ее предотвращения». В мероприятии принимают участие представители неправительственных организаций, действующих в населенных этническими меньшинствами регионах. В ходе двухдневного тренинга участники узнают о негативных последствиях дезинформации и обсудят стратегии предотвращения их распространения.
Тренинг проводится в сотрудничестве с Администрацией Правительства Грузии и Комиссией по коммуникациям, при поддержке Агентства США по международному развитию (USAID) и Ассоциации ООН Грузии (UNAG), Программы поддержки толерантности, гражданского сознания и интеграции (PITA). Мероприятие открыла госминистр по вопросам примирения и гражданского равноправия Теа Ахвледиани.
«Дезинформация - серьезная проблема в 21 веке, часто направленная на поляризацию общественного мнения, поощрение разжигания ненависти и экстремизма, которые могут подорвать демократические процессы и снизить доверие к ним. Для развития стабильной демократии в Грузии одним из главных приоритетов нашего правительства является защита прав этнических меньшинств и их интеграция. Соответственно, упомянутая инициатива Аппарата государственного министра направлена ​​на повышение осведомленности участников с точки зрения борьбы с дезинформацией и ее предотвращения», - заявила Теа Ахвледиани.