თეა ახვლედიანმა საქართველოში გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის ელჩთან, ჰუბერტ ქნირშთან შეხვედრა გამართა
16 სექტემბერი 2020
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა საქართველოში გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის ელჩთან, ჰუბერტ ქნირშთან შეხვედრა გამართა.
მხარეებმა ვრცლად განიხილეს საქართველოს ორივე ოკუპირებულ რეგიონებში უსაფრთხოების, ჰუმანიტარული და ადამიანის უფლებათა კუთხით არსებული ვითარება, ისევე როგორც თავისუფალ გადაადგილებაზე დაწესებული შეზღუდვებით შექმნილი გამოწვევები, რაც პანდემიის დროს კიდევ უფრო დამძიმდა. განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა ე.წ. „გადასასვლელი პუნქტის“ ხანგრძლივი ჩაკეტვის შედეგად ახალგორის რაიონში გამოწვეულ ჰუმანიტარულ კრიზისზე. სახელმწიფო მინისტრმა შეშფოთება გამოთქვა საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ მავთულხლართებისა და სხვა ხელოვნური ბარიერების აღმართვის მიმდინარე უკანონო პროცესის გამო, მათ შორის დიდ ხურვალეთში, ატოცსა და ზემო ნიქოზში, რაც სავალალოდ აისახება ადგილობრივი მცხოვრებლების უსაფრთოხებისა და ჰუმანიტარულ მდგომარეობაზე. ამასთან, სახელმწიფო მინისტრმა ელჩის ყურადღება გაამახვილა საქართველოს მოქალაქეების უკანონო დაკავების ფაქტებზე და ხაზი გაუსვა საერთაშორისო პარტნიორების მხრიდან ძალისხმევის გაგრძელების აუცილებლობას, ამჟამად უკანონოდ დაკავებული პირების დაუყოვნებელი გათავისუფლების უზრუნველსაყოფად.
თეა ახვლედიანმა, ასევე, ისაუბრა სამშვიდობო ინიციატივის „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ განხორციელების მნიშვნელობაზე, რომელიც მიზნად ისახავს ოკუპირებულ რეგიონებში მცხოვრები მოსახლეობის სოციო-ეკონომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესებას, მათ შორის ბიზნეს პროექტების მხარდაჭერის და გამყოფი ხაზით გაყოფილ საზოგადოებებს შორის ვაჭრობის წახალისების გზით, განათლების შესაძლებლობების განვითარებასა და სხვადასხვა მომსახურებაზე ხელმისაწვდომობის გაზრდას, ასევე დაშორიშორებულ საზოგადოებებს შორის დიალოგისა და ნდობის აღდგენის ხელშეწყობას. თავის მხრივ, გერმანიის ელჩმა დადებითად შეაფასა კონფლიქტის მშვიდობიანი გადაწყვეტისკენ მიმართული საქართველოს ძალისხმევა და ამ პროცესში ქართულ მხარეს სრული მხარდაჭერა აღუთქვა.
კიდევ ერთხელ დადასტურდა გერმანიის ურყევი მხარდაჭერა საქართველოს სუვერენიტეტისა და საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში ტერიტორიული მთლიანობის მიმართ.
შეხვედრის ბოლოს მხარეებმა სამომავლო გეგმებზე იმსჯელეს და შემდგომ მჭიდრო თანამშრომლობაზე შეთანხმდნენ.

Теа Ахвледиани встретилась с Послом Германии в Грузии Хубертом Книршем
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия встретилась с Послом Федеративной Республики Германия в Грузии Хубертом Книршем.
Теа Ахвледиани поблагодарила немецкого дипломата за твердую позицию в отношении суверенитета и территориальной целостности Грузии, а также за поддержку мирной политики страны и ее усилий по примирению и восстановлению доверия между разделенными войной обществами.
Стороны подробно обсудили безопасность и ситуацию с правами человека в обоих оккупированных регионах Грузии, а также проблемы, связанные с ограничениями на свободное передвижение, которые еще больше усугубились во время пандемии. Особое внимание было уделено гуманитарному кризису, вызванному длительным закрытием так называемого пропускного пункта в Ахалгорском районе. Госминистр выразила обеспокоенность продолжающимся незаконным процессом возведения колючей проволоки и других искусственных заграждений вдоль оккупационной линии, в том числе в селах Диди Хурвалети, Атоци и Земо Никози, что отрицательно сказывается на безопасности и гуманитарной ситуации местных жителей. В то же время, она обратила внимание посла на факты незаконного задержания граждан Грузии и подчеркнула необходимость продолжения усилий международных партнеров для немедленного освобождения незаконно задержанных лиц.
Теа Ахвледиани отметила важность реализации мирной инициативы Грузии «Шаг к лучшему будущему», которая направлена ​​на улучшение социально-экономического положения населения в оккупированных регионах, включая поддержку бизнес-проектов, поощрение торговли, восстановление доверия и содействие диалогу между разделенными обществами. В свою очередь, посол Германии положительно оценил усилия Грузии по мирному урегулированию конфликта и пообещал полную поддержку грузинской стороне в этом процессе.
Посол еще раз подтвердил непоколебимую поддержку Германии суверенитета и территориальной целостности Грузии.