''ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებისათვის პროფესიული და უმაღლესი განათლების ხელმისაწვდომობის მხარდაჭერა“ ფარგლებში ტრენერთა ტრენინგი დაიწყო.
15 ოქტომბერი 2020
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ინიციატივით, პროექტის ,,ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებისათვის პროფესიული და უმაღლესი განათლების ხელმისაწვდომობის მხარდაჭერა“ ფარგლებში ტრენერთა ტრენინგი დაიწყო.
სამი დღის განმავლობაში ახალგაზრდები უმაღლესი და პროფესიული განათლების მიმართულებით არსებული შესაძლებლობების შესახებ გადამზადდებიან. კურსის გავლის შემდგომ თანატოლგანმანათლებელები შეხვედრებს ჩაატარებენ ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებით მჭიდროდ დასახლებული რეგიონების (სამცხე-ჯავახეთი, ქვემო ქართლი, კახეთი) სკოლების ადმინისტრაციებთან, მოსწავლეებთან, მასწავლებლებთან და ინფორმაციას მიაწვდიან უმაღლესი და პროფესიული განათლების, სტაჟირების პროგრამის, ევროპაში განათლების მიღების შესაძლებლობების შესახებ.
ღონისძიება მისასალმებელი სიტყვით შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა გახსნა. შეკრებილებს სიტყვით ასევე მიმართეს აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID/Georgia) დემოკრატიის, ადამიანის უფლებების და მმართველობის პროგრამის ხელმძღვანელმა ადამ შმიდტმა და სამოქალაქო ინტეგრაციისა და ეროვნებათშორისი ურთიერთობების ცენტრის თავმჯდომარემ შალვა ტაბატაძემ.
პროექტი 2018 წლიდან შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ინიციატივით, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროსთან, აშშ-ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტოსა და საქართველოს გაეროს ასოციაციის „ტოლერანტობის, სამოქალაქო ცნობიერებისა და ინტეგრაციის (PITA) პროგრამასთან და სამოქალაქო ინტეგრაციისა და ეროვნებათაშორისი ურთიერთობების ცენტრთან (CCIIR) თანამშრომლობით ხორციელდება

Начался тренинг для тренеров на тему «Поддержка доступа к профессиональному и высшему образованию для представителей этнических меньшинств»
15 October 2020
По инициативе аппарата Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия начался  тренинг для тренеров на тему «Поддержка доступа к профессиональному и высшему образованию для представителей этнических меньшинств».
В течение трех дней молодые люди пройдут  подготовку по существующим возможностям в области высшего и профессионального образования. После завершения курса они проведут встречи с администрациями школ, учащимися и учителями Самцхе-Джавахети, Квемо Картли и Кахети и предоставят им информацию о высшем и профессиональном образовании, программе стажировки, возможностях образования в Европе.
Мероприятие открыла Госминистр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Теа Ахвледиани. Перед собравшимися также выступили руководитель Программы демократии, прав человека и управления Агентства США по международному развитию (USAID) Адам Шмидт, глава Центра гражданской интеграции и межэтнических отношений Шалва Табатадзе.
Проект реализуется с 2018 года по инициативе аппарата Госминистра, при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта Грузии, Агентства США по международному развитию, Ассоциации ООН в Грузии в рамках Программы USAID «Программа поддержки толерантности, гражданского сознания и интеграции» (PITA) и Центра гражданской интеграции и межэтнических отношений (CCIIR).