დაზარალებული მოსახლეობის საჭიროებებზე რეაგირების დროებითი სამთავრობო კომისიის 21-ე სხდომა გაიმართა
საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციაში გამყოფი ხაზის მიმდებარედ სოფლებში დაზარალებული მოსახლეობის საჭიროებებზე რეაგირების დროებითი სამთავრობო კომისიის 21-ე სხდომა გაიმართა.
სხდომა ვიცე-პრემიერმა და რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრმა მაია ცქიტიშვილმა და შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა გახსნეს.
სხდომის ფარგლებში განიხილეს რამდენიმე მნიშვნელოვანი საკითხი. მათ შორის განსაკუთრებით აღსანიშნავია, გამყოფი ხაზების მიმდენარე სოფლებში მცხოვრები სტუდენტების 2020-2021 სასწავლო წლის დაფინანსების გაგრძელება, ასევე ამავე სოფლების მოსახლეობის ზამთრის პერიოდში გათბობის უზრუნველყოფის მიზნით ფინანსური დახმარების გაწევა.
სხდომაში როგორც კომისიის წევრი ცალკეული უწყებების წარმომადგენლები, ისე ცალკეული მუნიციპალიტეტების მერები და სახელმწიფო რწმუნებულები მონაწილეობდნენ.
სახელმწიფო მინისტრის აპარატმა კომისიაზე ცალკეული მუნიციპალიტეტების სოფლებში არსებულ საჭიროებებთან დაკავშირებული საკითხები დასვა, რაზეც შეხვედრაზე იმსჯელეს. კომისიის ფარგლებში ამ პრობლემების გადაჭრის გზები და საშუალებები განისაზღვრა.
„ეს იყო კომისიის თანათავმჯდომარის და სახელმწიფო მინისტრის რანგში ჩემთვის პირველი სხდომა, რომელზეც განვიხილეთ გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში მცხოვრები მოსახლეობის ყველაზე აქტუალური საჭიროებები. ჩემი დანიშვნის პირველივე დღეებიდან მე ვიმყოფებოდი ამ სოფლებში, სადაც პირადად შევხვდი მოსახლეობას, გავესაუბრე მათ საჭიროებებზე და ეგ საკითხებიც ასევე განხილულ იქნა დღევანდელ სხდომაზე. ამასთან გადაწყდა, რომ 2020-21 წლებისთვის გაგრძელდება ამ სოფლებში მცხოვრები სტუდენტების განათლების დაფინანსება, ისევე როგორც ზამთრის პერიოდში გათბობის უზრუნველყოფისთვის ფინანსური დახმარება,“- განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა

Состоялось 21-е заседание временной правительственной комиссии по реагированию на потребности пострадавшего населения
17 October 2020
В Администрации Правительства Грузии состоялось 21-е заседание временной правительственной комиссии по реагированию на потребности пострадавшего населения сёл, прилегающих к разделительной линии.
Встречу открыла вице-премьер, министр регионального развития и инфраструктуры Майя Цкитишвили и госминистр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Теа Ахвледиани.
В ходе заседания были обсуждены несколько важных вопросов. Среди них - продолжение финансирования на 2020-2021 учебный год студентов, проживающих в селах вдоль разделительной линий, оказание финансовой помощи для обеспечения отопления жителей этих же сел.
В заседании приняли участие представители различных государственных органов, мэры отдельных муниципалитетов и губернаторы. Госминистр подняла на комиссии вопросы, связанные с потребностями отдельных сел.
«Это была моя первая встреча в ранге сопредседателя комиссии и госминистра, на которой мы обсудили потребности населения, проживающего в сёлах, прилегающих к разделительной линии. С первых же дней моего назначения я посетила эти деревни и встретилась с людьми, выслушала их нужды. На сегодняшнем заседании было решено продолжить финансирование на 2020-2021 учебный год студентов, проживающих в этих селах, а также оказание финансовой помощи для обеспечения отопления жителей этих же сел в зимний период», - заявила Теа Ахвледиани.