შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი თეა ახვლედიანი საქართველოში ავსტრიის რესპუბლიკის ახალდანიშნულ ელჩს, თომას მიულმანს შეხვდა.
შეხვედრაზე სახელმწიფო მინისტრმა მადლიერება გამოთქვა ავსტრიის მხრიდან საქართველოს მთავრობის სამშვიდობო პოლიტიკის ურყევი მხარდაჭერისთვის. ასევე, აღინიშნა ავსტრიის ძალისხმევა ომით გაყოფილ მოსახლეობას შორის შერიგებისა და ნდობის აღდგენის პროცესში.
სახელმწიფო მინისტრმა ელჩს გააცნო საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში უსაფრთხოებისა და ადამიანის უფლებათა კუთხით არსებული ვითარება, რომელიც პანდემიის დროს კიდევ უფრო დამძიმდა. მან ყურადღება გაამახვილა უკანონო დაკავების ფაქტებზე და ხაზი გაუსვა საერთაშორისო პარტნიორების ჩართულობის გაგრძელების აუცილებლობას საქართველოს უკანონოდ დაკავებული მოქალაქეების, მათ შორის, ირაკლი ბებუას და ზაზა გახელაძის დაუყოვნებელი გათავისუფლების მიზნით. ამასთან, ხაზგასმით აღინიშნა საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ თავისუფალი გადაადგილების უზრუნველყოფის აუცილებლობა, რათა ადგილობრივ მოსახლეობას ჰქონდეს შეუფერხებელი წვდომა კვალიფიციურ სამედიცინო მომსახურებაზე, საარსებო წყაროებსა და სხვა ფუნდამენტურ უფლებებზე.
თეა ახვლედიანმა ისაუბრა საქართველოს შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკაზე, რომელიც მიმართულია კონფლიქტის მშვიდობიანი გზით მოგვარებისა და ომით გაყოფილ საზოგადოებას შორის ნდობის აღდგენისკენ. აღნიშნულ კონტექსტში, სახელმწიფო მინისტრმა ელჩს მიაწოდა დეტალური ინფორმაცია სამშვიდობო ინიციატივის „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ განხორციელების მიმდინარეობაზე. თავის მხრივ, ავსტრიელი დიპლომატი კიდევ ერთხელ მიესალმა საქართველოს სამშვიდობო ინიციატივებს და მათი განხორციელების პროცესში ქართულ მხარეს სრული მხარდაჭერა აღუთქვა.
შეხვედრის ბოლოს, სახელმწიფო მინისტრმა ავსტრიულ მხარესთან მჭიდრო თანამშრომლობის გაგრძელებისთვის მზადყოფნა გამოთქვა და ახალდანიშნულ ელჩს მის საქმიანობაში წარმატებები უსურვა.

Теа Ахвледиани встретилась с новым послом Австрии в Грузии Томасом Мюльманном
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Теа Ахвледиани встретилась с новым послом Австрийской Республики в Грузии Томасом Мюльманном.
На встрече госминистр поблагодарила дипломата за неизменную поддержку мирной политики Грузии. Она также отметила усилия Австрии по примирению и восстановлению доверия между разделенным войной населением.
Теа Ахвледиани проинформировала посла о ситуации с безопасностью и правами человека в оккупированных регионах Грузии, которая ухудшилась во время пандемии. Она обратила внимание на факты незаконного задержания и подчеркнула необходимость продолжения участия международных партнеров для освобождения незаконно задержанных граждан Грузии, в том числе Ираклия Бебуа и Зазы Гахеладзе. Была подчеркнута необходимость обеспечить свободное передвижение населения, проживающего вдоль оккупационной линии, чтобы у них был беспрепятственный доступ к квалифицированным медицинским услугам и другим основным правам.
Госминистр рассказала о политики примирения и вовлеченности правительства Грузии, направленной на мирное урегулирование конфликта и восстановление доверия между обществами. Она предоставила послу подробную информацию о реализации мирной инициативы Грузии «Шаг к лучшему будущему». Со своей стороны, австрийский дипломат еще раз приветствовал мирные инициативы Грузии и заверил грузинскую сторону в полной поддержке их реализации.
В завершение встречи госминистр выразила готовность к продолжению тесного сотрудничества с австрийской стороной и пожелала дипломату успехов в работе.