საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატი შერიგების და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში აფხაზური ენის დღეს ულოცავს სრულიად საქართველოს
27 ოქტომბერი 2020
საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატი შერიგების და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში აფხაზური ენის დღეს ულოცავს სრულიად საქართველოს, განსაკუთრებით მათ, ვისთვისაც აფხაზური მშობლიური ენაა და ვისთვისაც აფხაზური ენისა და კულტურის შენარჩუნება მნიშვნელოვან ღირებულებას წარმოადგენს.
ქართულთან ერთად, აფხაზური სახელმწიფო ენაა და მას საქართველოს კონსტიტუცია იცავს.
აფხაზური ენის დაცვა და განვითარება აფხაზური კულტურისა და იდენტობის შენარჩუნების გზაა, რაც კონსტიტუციურ ვალდებულებასთან ერთად, აფხაზურ საზოგადოებასთან ჩვენი ერთიანობის სიმბოლოა და შერიგების და ჩართულობის პოლიტიკის ერთ-ერთ მნიშვნელოვან პრინციპს წარმოადგენს.
აფხაზურ ენას, დღესდღეობით, განსაკუთრებულად სჭირდება გაფრთხილება იმ ვითარების ფონზე, რომელიც აფხაზეთის რეგიონშია შექმნილი: რუსეთის ოკუპაციის და მიმდინარე რუსიფიკაციის პირობებში, სამწუხაროდ, აფხაზური ენა გაქრობის სერიოზული საფრთხის წინაშეა. მისი გადარჩენისა და განვითარებისკენ მიმართულია საქართველოს ხელისუფლების, ისევე როგორც აკადემიური, სამეცნიერო, კულტურული წრეების ძალისხმევა, რაც მომავალშიც გაგრძელდება.
დღეს შექმნილია კვლევითი ინსტიტუტები, აფხაზურ ენაზე გამოიცემა ლიტერატურული ნაწარმოებები, დაწყებითი და ზოგადი, ისევე როგორც უმაღლესი განათლების დონეზე გახსნილია აფხაზური ენის და კულტურის შესწავლის ახალი შესაძლებლობები.
აღნიშნული მიზნის გარშემო საჭიროა საზოგადოების შემდგომი გაერთიანება, რაც უნიკალური აფხაზური ენის შენარჩუნებას და უფრო ფართო პოპულარიზაციას შეუწყობს ხელს.
აფხაზურ საზოგადოებასთან ჩვენ გვაკავშირებს ერთიანი ისტორია და კულტურა, რომლის შენარჩუნება და განვითარება არის ერთიან, ძლიერ ქვეყანაში მშვიდობიანი თანაცხოვრების ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ფაქტორი.

Аппарат Госминистра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия поздравляет всю Грузию с Днем абхазского языка
27 October 2020
Аппарат Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия поздравляет всю Грузию с Днем абхазского языка. Особенно тех, для кого абхазский является родным и для кого сохранение абхазского языка и культуры имеет большую ценность.
Наряду с грузинским, абхазский является государственным языком и защищен Конституцией Грузии. Защита и развитие абхазского языка - это способ сохранения абхазской культуры и самобытности, что вместе с конституционным обязательством является символом нашего единства с абхазским обществом и одним из важных принципов политики примирения и вовлеченности.
Сегодня абхазский язык нуждается в защите, особенно на фоне сложившейся в абхазском регионе ситуации: в условиях российской оккупации и продолжающейся русификации. К сожалению, абхазский язык находится под серьезной угрозой исчезновения. На его сохранение и развитии направлены усилия правительства Грузии, академических, научных и культурных кругов.
Сегодня созданы научно-исследовательские институты, изданы литературные произведения на абхазском языке, открыты новые возможности для изучения абхазского языка и культуры на уровне начального и высшего образования. Вокруг этой цели необходимо дальнейшее объединение общества, что будет способствовать сохранению и более широкой популяризации уникального абхазского языка.
У нас общая история и культура с абхазским обществом, сохранение и развитие которых является одним из важных факторов мирного сосуществования в единой, сильной стране.