„პანდემიის დაწყების პირველივე დღეებიდან, არა ერთხელ იქნა გაცხადებული ჩვენი მთავრობის მიერ, რომ მოსახლეობა საოკუპაციო ხაზს მიღმა არ დარჩებოდა პირისპირ ამ გამოწვევასთან და ამ განცხადების შემდეგ გადადგმული იქნა მყისიერი ნაბიჯები. კერძოდ, აფხაზურ და ოსურ ენებზე დაუყოვნებლივ მომზადდა და გავრცელდა შესაბამისი საინფორმაციო მასალა, მათ შორის დაავადებათა კონტროლის ცენტრის პროტოკოლები. საქართველოს ხელისუფლების მხარდაჭერით აფხაზეთის რეგიონს ეწვია ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის მისია, ადგილზე არსებული მდგომარეობის შეფასების და რეკომენდაციის შემუშავებისთვის; ადგილობრივი ექიმებისთვის დღემდე რეგულარულად მიმდინარეობს ონლაინ კონსულტაციების გაწევა და შესაბამისი რჩევების მიცემა ქართველის სპეციალისტების მიერ. აფხაზეთის რეგიონს რეგულარულად მიეწოდება სამედიცინო აღჭურვილობა, მედიკამენტები, ჰიგიენური საშუალებები და რა თქმა უნდა მიმდინარეობს კორონავირუსით ინფიცირებული ადამიანების გადმოყვანა და მკურნალობა საქართველოს კონტროლირებად ტერიტორიაზე. ამასთან, აქვე მინდა აღვნიშნო, რომ გამყოფ ხაზებთან მცხოვრები ადამიანებისთვის, მათ შორის სოციალურად დაუცველი მრავალშვილიანი ოჯახებისთვის, შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე და ობოლი ბავშვებისთვის, ჩვენი საერთაშორისო პარტნიორების მხარდაჭერით ჩვენ ვახორციელებთ სოციალური დახმარების პროექტებს და რა თქმა უნდა როგორც კოვიდპანდემიის წინააღმდეგ ბრძოლის, ასევე ამ დახმარებების გახორციელების კუთხით ჩვენ განვაგრძობთ აუცილებლად ძალისხმევას.
აქვე მინდა გამოვთქვა უკიდურესად დიდი წუხილი, ცხინვალის რეგიონში შექმნილ მდგომარეობასთან დაკავშირებით, რადგან ის სრულ იზოლაციაში რჩება და საქართველოს ხელისუფლების მიერ არაერთხელ გამოხატული დახმარების მზაობა არის კვლავ და კვლავ უარყოფილი დაოკუპაციო რეჟიმის მხრიდან. ეს არის ძალიან სავალალო და აქვე მინდა გამოვიყენო ეს ტრიბუნა და მოვუწოდო იმ ადამიანებს, რომლებიც დგანან ამ გადაწყვეტილებების უკან, რომ ჰუმანიტარული მიზნით მისცენ იქ მყოფ მოქალაქეებს სხვადასხვა საჭიროებაზე თავისუფალი წვდომის შესაძლებლობა.
მიმდინარე წლის 22 მარტიდან დღემდე, ოკუპირებული ტერიტორიებიდან ჩვენ მიღებული გვყავს 250-მდე კოვიდპაციენტი მკურნალობის მიზნით; ასევე გვყავდა დაახლოებით 2500-მდე ადამიანი კოვიდსასტუმროებში, თვითიზოლაციასა თუ კარანტინში. ასევე როგორც თქვენთვის ცნობილია, ოკუპირებული აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონში მცხოვრებ მოქალაქეებს, სახელმწიფო უფასო რეფერალური პროგრამის ფარგლებში ემსახურება, რამაც განაპირობა ნამდვილად ბევრი ადამიანის სიცოცხლის გადარჩენა. აღნიშნული პროგრამით მხოლოდ წელს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან ისარგებლა დაახლოებით 900-მა ადამიანმა.

«С самых первых дней пандемии наше правительство неоднократно заявляло, что население за оккупационной линией не будет оставлено перед лицом этой проблемы, и сразу после этого объявления были предприняты конкретные шаги. В частности, были немедленно подготовлены и распространены соответствующие информационные материалы на абхазском и осетинском языках, в том числе протоколы Центра по контролю заболеваний. При поддержке правительства Грузии регион Абхазию посетила Миссия Всемирной организации здравоохранения для оценки ситуации на местах и разработки рекомендаций. По-прежнему регулярно проводятся онлайн - консультации грузинскими специалистами для местных врачей. Абхазский регион регулярно снабжается медицинским оборудованием, медикаментами, предметами гигиены и, конечно же, людей, зараженных коронавирусом, перевозят и лечат на территории, контролируемой Грузией. Я также хотела бы отметить, что при поддержке наших международных партнеров мы реализуем проекты социальной помощи для проживающего вдоль разделительной линии населения, в том числе для социально уязвимых многодетных семьях, детей с ограниченными возможностями и сирот.
Я также хотела бы выразить свою глубокую озабоченность ситуацией в Цхинвальском регионе, поскольку он остается в полной изоляции, а предлагаемая грузинскими властями помощь неоднократно отвергалась оккупационным режимом. Это очень прискорбно и я хотела бы использовать эту трибуну и призвать людей, стоящих за этими решениями, предоставить свободный доступ для удовлетворения различных потребностей граждан в гуманитарных целях.
С 22 марта этого года мы приняли на лечение до 250 пациентов с оккупированных территорий, также в COVID-гостиницах было размещено около 2 500 человек. Как известно, граждан оккупированной Абхазии и Цхинвальского региона государство обслуживает в рамках бесплатной реферальной программы, которая спасла немало жизней. Только в этом году программой воспользовались около 900 человек с оккупированных территорий.
Что касается приема ковидинфицированных пациентов с оккупированных территорий, то этот процесс координируется соответствующими государственными органами Грузии.
Существует несколько возможностей для приема пациентов с COVID-инфекцией с оккупированных территорий: лица, обращающиеся за лечением, как индивидуально, так и с помощью местных медицинских организаций или международных организаций и неправительственного сектора, могут связаться с горячими линиями Министерства здравоохранения Грузии, а также с нами, Аппаратом госминистра. Для этой цели также используются механизм экстренной медицинской эвакуации Международного комитета Красного Креста и горячая линия Миссии Наблюдателей ЕС».