თეა ახვლედიანი - გაყოფილ საზოგადოებებს შორის სავაჭრო-ეკონომიკური ურთიერთობების ხელშესაწყობად „მშვიდობის ფონდი უკეთესი მომავლისთვის“ ამოქმედდა
„სამშვიდობო ინიციატივის ფარგლებში წელს სრულფასოვნად ამოქმედდა ფინანსური მექანიზმი „მშვიდობის ფონდი უკეთესი მომავლისთვის“, რომელმაც პანდემიის მიუხედავად წარმატებით ჩაატარა პირველი საგრანტო კონკურსი. გაყოფილ საზოგადოებებს შორის სავაჭრო-ეკონომიკური ურთიერთობების ხელშესაწყობად, უკვე შერჩეულია 14 საუკეთესო ბიზნეს-პროექტი, რომელთა დაფინანსება მომავალი წლიდან დაიწყება. აღსანიშნავია, რომ ფონდი გრანტებს საერთაშორისო პარტნიორების დაფინანსებით გასცემს; ამ კუთხით მზადყოფნა უკვე დაადასტურა გერმანიამ და შვეიცარიამ.
რაც შეეხება საგანმანთლებლო მექანიზმს - სკოლისშემდგომი მოსამზადებელი და სხვა საშეღავათო პროგრამების შედეგად, წელს საქართველოს უმაღლეს სასწავლებლებში ოკუპირებული რეგიონებიდან ჩაირიცხა სამჯერ მეტი, 400-მდე სტუდენტი. ეს უპრეცედენტო პროგრამა მორგებულია ახალგაზრდების საჭიროებებზე და ითვალისწინებს სწავლების დაფინანსებას, სტიპენდიასა და საცხოვრებლით უზრუნველყოფას“ - განაცხადა შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.

Теа Ахвледиани - «Фонд мира для лучшего будущего» был создан для облегчения торгово-экономических отношений между разделенными обществами
30 December 2020
«В рамках мирной инициативы в этом году был полностью запущен финансовый механизм «Фонд мира для лучшего будущего», который несмотря на пандемию, успешно провел первый грантовый конкурс. Для развития торгово-экономических отношений между разделенными обществами уже отобраны 14 лучших бизнес-проектов, финансирование которых начнется в следующем году. Примечательно, что фонд предоставляет гранты при финансировании от международных партнеров, готовность в этом плане уже подтвердили Германия и Швейцария.
Что касается механизма обучения - в результате внеклассных подготовительных и других льготных программ в этом году в вузы Грузии поступило в три раза больше студентов из оккупированных регионов, до 400 человек. Эта беспрецедентная программа разработана с учетом потребностей молодых людей и предусматривает финансирование образования, стипендий и жилья» - заявила Теа Ахвледиани.