თეა ახვლედიანმა შეხვედრა გამართა ევროპის საბჭოს პოლიტიკურ საკითხთა დირექტორის მოადგილესთან დანილ ხოშაბოსთან
11 თებერვალი 2021
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა შეხვედრა გამართა ევროპის საბჭოს პოლიტიკურ საკითხთა დირექტორის მოადგილესთან დანილ ხოშაბოსთან, ევროპის საბჭოს პოლიტიკურ საკითხთა დეპარტამენტის პოლიტიკურ მრჩეველთან ჯონ დორბერთან და საქართველოში ევროპის საბჭოს ოფისის ხელმძღვანელთან ნატალია ვუტოვასთან.
შეხვედრის მიზანს წარმოადგენდა ევროპის საბჭოს გენერალური მდივნის 23-ე კონსოლიდირებული ანგარიშისთვის საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებულ ვითარებასთან, ასევე სამშვიდობო პოლიტიკის განხორციელების პროცესთან დაკავშირებით დეტალური ინფორმაციის მიწოდება.
სახელმწიფო მინისტრმა ვრცლად მიმოიხილა საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში უსაფრთხოების, ჰუმანიტარული და ადამიანის უფლებათა კუთხით არსებული მძიმე მდგომარეობა. განსაკუთრებული აქცენტი გაკეთდა საქართველოს მოქალაქეების უკანონო დაკავების ფაქტებზე და ხაზი გაესვა საერთაშორისო პარტნიორების მხრიდან ძალისხმევის გაგრძელების აუცილებლობას, ყველა უკანონოდ დაკავებული პირის უპირობო გათავისუფლების უზრუნველსაყოფად. აღნიშნულ კონტექსტში, სახელმწიფო მინისტრი მიესალმა ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის საქართველოზე თანამომხსენებლების მიერ გაკეთებულ მხარდამჭერ განცხადებას, რომელიც გმობს საქართველოს მოქალაქის ზაზა გახელაძისთვის 12 წლით და 6 თვით უკანონო პატიმრობის მისჯის გადაწყვეტილებას და მის დაუყოვნებლივ გათავისუფლებას მოითხოვს.
ამასთან ერთად, სახელმწიფო მინისტრმა ისაუბრა სამშვიდობო ინიციატივის „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ განხორციელების პროცესსა და ამ კუთხით მიღწეულ შედეგებზე.
თეა ახვლედიანმა ხაზი გაუსვა საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში მცხოვრები მოსახლეობის ფუნდამენტური უფლებების დაცვისკენ მიმართული საერთაშორისო ძალისხმევის, მათ შორის ევროსაბჭოს გენერალური მდივნის კონსოლიდირებული ანგარიშების მნიშვნელობას.
„ევროპის საბჭოს გენერალური მდივნის კონსოლიდირებული ანგარიშის მომხსენებლებთან შეხვედრაზე სიღრმისეულად განვიხილეთ საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში არსებული რთული ვითარება, განსაკუთრებით ადამიანის უფლებების უხეში დარღვევის ფაქტები და ჰუმანიტარული კრიზისი, რომელიც შექმნილია განსაკუთრებით ახალგორის მიმართულებით.
განსაკუთრებული აქცენტი გაკეთდა ასევე საქართველოს მოქალაქეების უკანონო დაკავებებზე. ამ კონტექსტში საერთაშორისო საზოგადოების წინაშე კიდევ ერთხელ დაფიქსირდა მათი კონსოლიდირებული ძალისხმევის და გაძლიერებული მხარდაჭერის მნიშვნელობა, რათა დაუყოვნებლივ და უპირობოდ მოხდეს დღესდღეობით საქართველოს ყველა მოქალაქის გათავისუფლება, რომლებიც იმყოფებიან უკანონო პატიმრობაში, როგორც აფხაზეთის, ასევე ცხინვალის რეგიონის მიმართულებით. ამავე კონტექსტში მადლიერება გამოვხატეთ ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის მიმართ, რომელმაც ახლახანს თავისი მხარდამჭერი განცხადებით დაგმო ზაზა გახელაძისთვის უკანონოდ გამოტანილი სასჯელი.
აქვე მინდა აღვნიშნო, რომ შეხვედრისას განვიხილეთ სამშვიდობო ინიციატივის და ჩვენი ჩართულობის და შერიგების პოლიტიკის განხორციელების პროცესში მიღწეული პროგრესი და მინდა ვთქვა, რომ ამ შეხვედრას ჰქონდა ძალიან დიდი მნიშვნელობა იმ თვალსაზრისით, რომ კიდევ ერთხელ გახდა ცხადი და თვალსაჩინო, რომ საქართველოს ოკუპირებული რეგიონები და იქ არსებული ვითარება აქტუალურ საკითხებს შორის არის საერთაშორისო დღის წესრიგში“ - განაცხადა თეა ახვლედიანმა

Теа Ахвледиани встретилась с заместителем директора Департамента по политическим вопросам Совета Европы Даниилом Хошабо
11 February 2021
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Теа Ахвледиани встретилась с заместителем директора Департамента по политическим вопросам Совета Европы Даниилом Хошабо, политическим советником Департамента по политическим вопросам Совета Европы Джоном Дорбером и главой офиса Совета Европы в Грузии Натальей Вутовой.
Целью встречи было предоставление подробной информации о ситуации на оккупированных территориях Грузии, а также о процессе реализации политики мира для 23-его отчета Генерального секретаря Совета Европы.
Госминистр представила подробный обзор сложной ситуации в области безопасности и прав человека в оккупированных регионах. Особое внимание было уделено фактам незаконного задержания граждан Грузии и необходимости продолжения усилий международных партнеров по обеспечению безоговорочного освобождения всех незаконно задержанных лиц. Теа Ахвледиани приветствовала заявление содокладчиков Парламентской ассамблеи Совета Европы по Грузии, в котором они осудили решение о незаконном приговоре Зазе Гахеладзе и потребовали его немедленного освобождения. Кроме того, госминистр рассказала о процессе реализации мирной инициативы Грузии «Шаг к лучшему будущему» и достигнутых в этом отношении результатах.
«Во время встречи мы подробно обсудили сложную ситуацию в оккупированных регионах Грузии, особенно гуманитарный кризис и факты грубых нарушений прав человека.
Особое внимание было уделено незаконному задержанию граждан Грузии. В этом контексте была подчеркнута важность консолидированных усилий международного сообщества для немедленного и безоговорочного освобождения всех граждан Грузии, незаконно задержанных как в Абхазии, так и в Цхинвальском регионе. В этом же контексте мы выразили благодарность Парламентской ассамблее Совета Европы, которая недавно осудила незаконный приговор Зазе Гахеладзе.
В ходе встречи мы обсудили прогресс, достигнутый в реализации политики примирения и вовлеченности, а также мирную инициативу Грузии», - заявила Теа Ахвледиани.