25 თებერვალი საქართველოს ისტორიის ერთ-ერთ ყველაზე ტრაგიკულ დღეს წარმოადგენს. სწორედ ამ დღეს, 100 წლის წინ, წითელი არმიის დანაყოფებმა საქართველოში დემოკრატიული გზით არჩეული ხელისუფლება დაამხეს და კომუნისტური რეჟიმი დაამყარეს, რითიც საბჭოთა რუსეთის მიერ დამოუკიდებელი ქვეყნის მრავალწლიანი ოკუპაცია დაიწყო. 1921 წელს სამხედრო ინტერვენციის გზით საბჭოთა რეჟიმმა არა მხოლოდ გაანადგურა საქართველოს სვლა თავისუფლებისა და დემოკრატიული განვითარებისკენ, არამედ ასეულ ათასობით მოქალაქის სიცოცხლე შეიწირა.
საბჭოთა იმპერიის ერთადერთმა სამართალმემკვიდრემ - რუსეთის ფედერაციამ არათუ განახორციელა რაიმე ქმედება ოკუპაციის შედეგების აღმოსაფხვრელად, არამედ მეტიც, რუსულმა პოლიტიკურმა ელიტამ საბჭოთა კავშირის დაშლა მე-20 საუკუნის ყველაზე დიდ ტრაგედიად შეაფასა.
დღეს, ისევე როგორც ერთი საუკუნის წინ, რუსეთი განაგრძობს საერთაშორისო სამართლის ფუნდამენტური პრინციპების უგულვებელყოფას, ადამიანის ფუნდამენტური უფლებების უხეშ დარღვევას და ევროპული ღირებულებებისა და ფასეულობების განადგურებას.
მიუხედევად იმისა, რომ საბჭოთა ოკუპაცია ისტორიას ჩაბარდა, სამწუხაროდ, დღევანდელ საქართველოს კვლავ უწევს რუსეთის აგრესიულ პოლიტიკასთან ბრძოლა.
ამის ნათელი მაგალითი არის 2008 წელს რუსეთის მიერ მორიგი სამხედრო ინტერვენციის განხორციელება და საქართველოს განუყოფელი ტერიტორიების - აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონების ოკუპაცია, სადაც დღემდე ადგილობრივი მოსახლეობა ფაქტობრივად მძევლად არის აყვანილი და ყოველდღიურად იტანჯება უსაფრთხოების, ჰუმანიტარული და ადამიანის უფლებათა კუთხით არსებული მძიმე მდგომარეობის გამო. ადგილზე მცხოვრები მოსახლეობის შევიწროვება, მათ შორის ეთნიკური ნიშნით, მავთულხლართებისა და სხვა ხელოვნური ბარიერების აღმართვა, რიგითი მოქალაქეების უკანონო დაკავება, თავისუფალ გადაადგილებაზე უმკაცრესი შეზღუდვების დაწესება, მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების აკრძალვა, ასევე იძულებით გადაადგილებული პირებისა ლტოლვილებისთვის დაბრუნების უფლების წართმევა არის მიმდინარე ოკუპაციის გამოვლინება, რომელზეც პასუხისმგებელია რუსეთის ფედერაცია. საბჭოთა ოკუპაციასთან ბრძოლაში დაღუპული გმირების მსგავსად, 2008 წლის ომს საქართველოს ასეულობით მოქალაქე ემსხვერპლა, ხოლო ღია საბრძოლო მოქმედებების შეწყვეტის შემდეგ, მიმდინარე ოკუპაციის მსხვერპლთა შორის არიან დავით ბაშარული, გიგა ოთხოზორია, არჩილ ტატუნაშვილი და ირაკლი კვარაცხელია, ასევე ყველა ის ადამიანი, რომელთა სიცოცხლე საოკუპაციო ხაზის ჩაკეტვასა და, მათ შორის, სასწრაფო სამედიცინო დახმარებაზე წვდომის შეზღუდვას შეეწირა.
საქართველოს ტერიტორიების ოკუპაცია და მათი ფაქტობრივი ანექსიისკენ მიმართული ინტენსიური ნაბიჯები ადასტურებს, რომ მეზობელი სახელმწიფოების მიმართ რუსეთის იმპერიალისტური პოლიტიკა და ამბიციური გეოპოლიტიკური ზრახვები არ შეცვლილა. რუსეთის ფედერაცია ყველა ხერხს მიმართავს, სამხედრო ოკუპაციის, ჰიბრიდული ომისა და ღია პროპაგანდის ჩათვლით, რათა შელახოს სუვერენული ქვეყნების დამოუკიდებლობა, ხელოვნური დაბრკოლებები შექმნას მათი დემოკრატიული განვითარების გზაზე და ამგვარად შეაფერხოს ევროპული და ევრო-ატლანტიკური ინტეგრაციის პროცესი, რაც ამ ქვეყნების სუვერენულ არჩევანს წარმოადგენს.
კონფლიქტის სრულმასშტაბიანი მოგვარება ქვეყნის უმთავრეს ამოცანად რჩება. ამ მიზნის მისაღწევად, საქართველოს მთავრობა განაგრძობს თანმიმდევრული, პრაგმატული და მხოლოდ მშვიდობიანი მოგვარების პოლიტიკის გატარებას. აღნიშნულ პროცესში, ტერიტორიების დეოკუპაციასთან ერთად, განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის განხორციელებას, რომელიც ოკუპირებულ რეგიონებში მცხოვრებ მოსახლეობაზე ზრუნვას, ხელოვნურად გაყოფილ საზოგადოებებს შორის დიალოგს, ნდობის აღდგენისა და თანამშრომლობის განვითარებას გულისხმობს.
რუსეთის დესტრუქციულ პოლიტიკასთან გასამკლავებლად, ასევე კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობის ფუნდამენტური უფლებების უზრუნველსაყოფად, საქართველოსთვის უაღრესად მნიშვნელოვანია საერთაშორისო პარტნიორების მტკიცე მხარდაჭერის გაგრძელება. ამ კუთხით, ძალზე მნიშვნელოვანი იყო ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს უპრეცედენტო გადაწყვეტილება, რომელიც რუსეთს, როგორც საქართველოს ტერიტორიებზე ეფექტური კონტროლის განმახორციელებელ ძალას აკისრებს სრულ პასუხისმგებლობას აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონებში მიმდინარე ადამიანის უფლებათა უხეშ დარღვევებზე.
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატი პატივს მიაგებს საქართველოს დამოუკიდებლობისა და ტერიტორიული მთლიანობისთვის ბრძოლაში გმირულად დაღუპული ადამიანების ხსოვნას.

100 лет со Дня советской оккупации
25 февраля - один из самых трагических дней в истории Грузии. Именно в этот день, 100 лет назад, Красная Армия свергла демократически избранное правительство Грузии и установила коммунистический режим, положив начало многолетней оккупации независимой страны Советской Россией. В 1921 году в результате военного вмешательства советский режим не только разрушил путь Грузии к свободе и демократическому развитию, но и унес жизни сотен тысяч граждан.
Единственный правопреемник советской империи, Российская Федерация, не предприняла никаких действий, чтобы обратить вспять последствия оккупации, более того, российская политическая элита назвала распад Советского Союза величайшей трагедией 20-го века.
Сегодня, как и 100 лет назад, Россия продолжает игнорировать основополагающие принципы международного права, грубо нарушать основные права человека и разрушать европейские ценности.
К сожалению, несмотря на окончание советской оккупации, Грузия все еще вынуждена бороться с агрессивной политикой России.
Ярким примером этого является еще одно военное вмешательство России в 2008 году и оккупация неделимых территорий Грузии - Абхазии и Цхинвали, где местное население до сих пор остается заложниками и ежедневно страдает из-за сложной ситуации с точки зрения безопасности и прав человека. Преследование местного населения, в том числе по этническому признаку, установка колючей проволоки и других искусственных заграждений, незаконное задержание граждан, жесткие ограничения свободы передвижения, запрет на обучение на родном языке, а также лишение права на возвращение для ВПЛ является проявлением продолжающейся оккупации, за которую несет ответственность РФ. Подобно героям, погибшим во время советской оккупации, сотни граждан Грузии были убиты в войне 2008 года, а после прекращения боевых действий жертвами оккупации стали Давид Башарули, Гига Отхозория, Арчил Татунашвили и Ираклий Кварацхелия.
Оккупация грузинских территорий и интенсивные шаги по их фактической аннексии подтверждают, что империалистическая политика России и амбициозные геополитические намерения в отношении соседних стран не изменились. РФ использует все средства, включая военную оккупацию, гибридную войну и открытую пропаганду, чтобы подорвать суверенитет суверенных государств, создать искусственные препятствия на пути их демократического развития и тем самым помешать процессу европейской и Евроатлантической интеграции.
Полное урегулирование конфликта остается ключевой задачей Грузии. С этой целью правительство продолжает проводить последовательную, прагматичную и исключительно мирную политику. В этом процессе особое значение придается реализации политики примирения и вовлеченности, которая включает заботу о населении, проживающем в оккупированных регионах, налаживание диалога и укрепление доверия между искусственно разделенными обществами.
Чтобы противостоять деструктивной политике России, а также для обеспечения основных прав населения, пострадавшего от конфликта, для Грузии чрезвычайно важно и впредь получать поддержку со стороны международных партнеров. В связи с этим, очень важным было беспрецедентное решение Европейского суда по правам человека, согласно которому Россия, как сила, осуществляющая эффективный контроль над территориями Грузии, несет полную ответственность за грубые нарушения прав человека в регионах Абхазии и Цхинвали.
Аппарат государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия чтит память людей, героически погибших в борьбе за независимость и территориальную целостность Грузии.