სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სამთავრობო კომისიის სხდომა გაიმართა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ხელმძღვანელობით სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სამთავრობო კომისიის სხდომა გაიმართა, რომელიც სახელმწიფო მინისტრის მოადგილემ ლია გიგაურმა გახსნა. შეხვედრის მონაწილეებს ასევე მიესალმა აშშ-ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს მისიის ხელმძღვანელი პიტერ ვიბლერი.
ლია გიგაურმა ისაუბრა სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის პოლიტიკის ხედვაზე, მიზნებსა და ამოცანებზე. მან ყურადღება გაამახვილა აღნიშნული პოლიტიკის ფარგლებში მიღწეულ პროგრესზე, არსებულ გამოწვევებსა და სამომავლო გეგმებზე. სხდომის ფარგლებში სახელმწიფო მინისტრის მოადგილემ წარმოადგინა „სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიისა და 2015-2020 წწ. სამოქმედო გეგმის განხორციელების შეფასების“ შედეგები. ასევე, მონაწილეებს გააცნო „სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის 2021-2026წწ. სახელმწიფო სტრატეგიის“ პროექტი. აღნიშნული დოკუმენტები მომზადდა სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ხელმძღვანელობით, დაინტერსებული აქტორების ჩართულობითა და აშშ-ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს მხარდაჭერით.
„დღეს ჩვენ სამთავრობო კომისიის სხდომაზე შესათანხმებლად წარმოვადგინეთ სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიის პროექტი. აღნიშნული სტრატეგია შემუშავდა სხვადასხვა აქტორის ჩართულობით, მათ შორის არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და სახელმწიფო უწყებების აქტიური მონაწილეობით, ასევე იმ ადამიანების ჩართულობით, რომლებიც დაინტერესებულნი არიან ქვეყანაში ინკლუზიური, სამართლებრივი და რაც მთავარია მრავალკულტურული გარემოს განმტკიცებით. აღნიშნული სტრატეგია პასუხობს ყველა იმ გამოწვევას, რომელიც წინა სტრატეგიის ფარგლებში დარჩა შესასრულებელი, ამავდროულად აძლიერებს მიღწევებს. დღევანდელი სხდომა ემსახურებოდა ამ სტრატეგიის პროექტის შეთანხმებას, რამდენადაც ჩვენ უნდა წარვუდგინოთ ის ფართო საზოგადოებას, შემდეგ კი, მთავრობას დასამტკიცებლად” - განაცხადა ლია გიგაურმა.
ღონისძიება აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოსა (USAID) და საქართველოს გაეროს ასოციაციის (UNAG), „ტოლერანტობის, სამოქალაქო ცნობიერებისა და ინტეგრაციის მხარდაჭერის პროგრამის“ (PITA) მხარდაჭერით გაიმართა.

Состоялось заседание Правительственной комиссии по вопросам гражданского равноправия и интеграции под председательством Аппарата государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия, которое открыла заместитель госминистра Лия Гигаури. С приветственной речью выступил и глава миссии Агентства США по международному развитию Питер Виблер.
Лия Гигаури рассказала о целях и задачах политики гражданского равноправия и интеграции. Она сосредоточила внимание на прогрессе, достигнутом в рамках этой политики, текущих задачах и планах на будущее. В ходе встречи заместитель госминистра представила отчет о реализации Государственной стратегии гражданского равноправия и интеграции и Плана действий на 2015-2020 годы. Также участникам был представлен проект «Государственной стратегии гражданского равноправия и интеграции на 2021-2026 годы». Эти документы были подготовлены под руководством Аппарата госминистра при участии заинтересованных сторон и при поддержке Агентства США по международному развитию.
«Сегодня на заседании Правительственной комиссии мы представили на утверждение проект государственной стратегии гражданского равноправия и интеграции. Эта стратегия была разработана с привлечением различных НПО и государственных учреждений, а также людей, заинтересованных в укреплении инклюзивной, правовой и, что наиболее важно, многокультурной среды в стране. Сегодняшнее заседание послужило согласованию проекта этой стратегии, поскольку мы должны представить его общественности, а затем правительству на утверждение», - заявила Лия Гигаури.
Мероприятие прошло при поддержке Агентства США по международному развитию (USAID) и Ассоциации ООН в Грузии (UNAG), в рамках «Программы поддержки толерантности, гражданского сознания и интеграции» (PITA).