შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატისა და წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის ერთობლივი ძალისხმევით, ორმხრივი, ქართულ-აფხაზური საკოორდინაციო მექანიზმის ფარგლებში 1990-იანი წლების შეიარაღებული მოქმედებების შედეგად უგზო-უკვლოდ დაკარგული 13 იდენტიფიცირებული პირის გადმოსვენება მოხერხდა. კონფლიქტის დროს დაღუპულთა ცხედრები სამების საკათედრო ტაძარში დაასვენეს და სამოქალაქო პანაშვიდი 2 დღის განმავლობაში გაგრძელდება. კონფლიქტის შედეგად უგზო-უკვლოდ დაკარგული 13 პირიდან ხვალ ოთხ მებრძოლს დიღმის ძმათა სასაფლაოზე, დანარჩენ მებრძოლებსა და მშვიდობიან მოქალაქეებს კი, ოჯახების გადაწყვეტილებით სხვადასხვა ლოკაციაზე, მათ შორის საგვარეულო სასაფლაოებზე გადაასვენებენ.
"პირველ რიგში მსურს ღრმა და გულწრფელი თანაგრძნობა გამოვხატო საქართველოს ერთიანობისთვის დაღუპულთა ოჯახების მომართ, იმ ტრაგედიის გამო, რომელსაც ძალიან ხშირად სამწუხაროდ თან სდევდა ოჯახის წევრის ბედისა და ადგილსამყოფელის გაურკვევლობა. დღეს ეს მრავალწლიანი გაურკვევლობა და მოლოდინი დასრულდა 13 ოჯახისთვის და ჩვენ იმედს ვიტოვებთ, რომ ეს მცირედით მაინც ანუგეშებს მათ ტკივილს. საქართველოში 90იანი წლების შეიარაღებული მოქმედებების და 2008 წლის ომის შედეგად უგზო-უკვლოდ დაკარგულად მიიჩნევა 2300-ზე მეტი ადამიანი, რომელთა ბედის და ადგილსამყოფელის დადგენა არის სახელმწიფო პოლიტიკის ნაწილი, რაც წითელი ჯვრის საერთაშორისო ორგანიზაციის მხარდაჭერითა და უშუალო ჩართულობით ხორციელდება. ჩვენ იმედს ვიტოვებთ, რომ სამომავლოდაც ერთობლივი ძალისხმევითა და საზოგადოების ფართო ჩართულობით შევძლებთ კიდევ უფრო მეტი უგზო-უკვლოდ დაკარგულის მოძიებას და მათი ოჯახების დახმარებას. აქვე უნდა აღვნიშნო, რომ სახელმწიფო მინისტრის აპარატი ცენტრალურ ხელისუფლებას წარმოადგენს ქართულ-აფხაზური ჰუმანიტარული საკოორდინაციო მექანიზმის ფარგლებში და აქვე მინდა გამოვიყენო ეს შესაძლებლობა და მადლობა გადავუხადო ამ მექანიზმის თითოეულ მონაწილეს გაწეული საქმიანობისთვის"-განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.
ნეშტების ამოცნობა წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის ანთროპოლოგიური კვლევის შედეგად მოხერხდა. 1990-იანი წლების შეიარაღებული მოქმედებებისა და 2008 წლის აგვისტოს ომში უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა მოძიების მექანიზმების ფარგლებში პირველი იდენტიფიცირება და გადმოსვენება 2013 წელს განხორციელდა. ამ დრომდე მექანიზმების ფარგლებში ნაპოვნია 583 ადამიანის ნეშტი, მათგან იდენტიფიცირებულია 206.

Совместными усилиями Аппарата государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия и Международного комитета Красного Креста в рамках двустороннего грузино-абхазского координационного механизма были идентифицированы останки 13 человек, пропавших без вести в результате конфликта 1990-х годов. Тела погибших во время конфликта были перенесены в Собор Святой Троицы, где гражданская панихида продлится 2 дня. Четверо из 13 человек, будут похоронены на братском кладбище в Дигоми, остальные солдаты и гражданские лица по решению их семей будут похоронены на семейных кладбищах.
«Прежде всего, я хотела бы выразить свои глубокие и искренние соболезнования семьям тех, кто погиб за единство Грузии. Эта трагедия часто сопровождалась незнанием судьбы и местонахождения членов семьи. Сегодня эта многолетняя неопределенность и ожидание закончились для 13 семей, и мы надеемся, что это хоть немного облегчит их боль. В результате вооруженных действий в 1990-е годы и войны 2008 года в Грузии пропавшими без вести считаются более 2300 человек, определение их судеб и местонахождения является частью государственной политики, которая реализуется при поддержке и непосредственном участии Международного комитета Красного креста. Мы надеемся, что в будущем, совместными усилиями мы сможем найти еще больше пропавших без вести и помочь их семьям. Аппарат государственного министра представляет центральное правительство в рамках Грузино-абхазского гуманитарного координационного механизма, и я хотела бы воспользоваться этой возможностью, чтобы поблагодарить каждого участника этого механизма за их работу», - заявила Теа Ахвледиани.
Останки были идентифицированы в результате антропологического исследования Международного комитета Красного Креста. Первая идентификация и передача пропавших без вести лиц была осуществлена в 2013 году. На данный момент обнаружены останки 583 человек, 206 из них идентифицированы.