სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სამთავრობო კომისიის სამუშაო ჯგუფისათვის სემინარი გაიმართა თემაზე: „პოლიტიკის დოკუმენტების შემუშავების, მონიტორინგისა და შეფასების წესი“
26 აპრილი 2021
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ინიციატივითა და ხელმძღვანელობით გაიმართა ორდღიანი სემინარი თემაზე „პოლიტიკის დოკუმენტების შემუშავების, მონიტორინგისა და შეფასების წესი“. სემინარი მისასალმებელი სიტყვით სახელმწიფო მინისტრის მრჩეველმა ლია გიგაურმა და საქართველოს გაეროს ასოციაციის პროგრამა „PITA”-ს ხელმძღვანელმა ლაშა ჯუღელმა გახსნეს.
ლია გიგაურმა ისაუბრა სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის 2021-2030 წწ. სახელმწიფო სტრატეგიის სამოქმედო გეგმის მოქმედი სტანდარტების შესაბამისად შემუშავების მნიშვნელობაზე და მისი განხორციელების პროცესში სამთავრობო კომისიის, მასთან არსებული სამუშაო ჯგუფის როლსა და პასუხისმგებლობებზე. მან დეტალურად მიმოიხილა სტრატეგიის პროექტში გაწერილი მონიტორინგის მექანიზმები, ხაზი გაუსვა სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის პოლიტიკის მიღწევებსა და არსებულ გამოწვევებს, რომელთა გადაჭრაც გათვალისწინებულია სამოქმედო გეგმით.
სემინარს უძღვებოდა საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის პოლიტიკის დაგეგმვისა და კოორდინაციის სამმართველოს უფროსი გიორგი ბობღიაშვილი. ორდღიანი შეხვედრის ფარგლებში მონაწილეებს მიეწოდათ დეტალური და ამომწურავი ინფორმაცია საქართველოს მთავრობის N629 დადგენილებით დამტკიცებული „პოლიტიკის დოკუმენტების შემუშავების, მონიტორინგისა და შეფასების წესი“-ს შესახებ. სამუშაო შეხვედრის ფარგლებში მონაწილეებს ჰქონდათ შესაძლებლობა პრაქტიკული სავარჯიშოებით გაცნობოდნენ შედეგზე ორიენტირებული სამოქმედო გეგმის შემუშავების, მონიტორინგისა და შეფასების მეთოდების, ანგარიშგების წარმოების ძირითად პრინციპებს.
სამუშაო შეხვედრა გაიმართა საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციასთან თანამშრომლობით, აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოსა (USAID) და საქართველოს გაეროს ასოციაციის (UNAG) „ტოლერანტობის, სამოქალაქო ცნობიერებისა და ინტეგრაციის პროგრამის“ (PITA) მხარდაჭერით.

По инициативе Аппарата государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия был проведен двухдневный семинар на тему «Правила разработки, мониторинга и оценки политических документов». Семинар открыли заместитель госминистра Лия Гигаури и руководитель программы ассоциации ООН «PITA» Лаша Джугели.
Лия Гигаури рассказала о важности разработки Государственной стратегии гражданского равноправия и интеграции на 2021-2030 годы в соответствии с действующими стандартами, а также о роли и обязанностях Правительственной комиссии и ее рабочей группы в процессе ее реализации. Она подробно рассмотрела механизмы мониторинга, изложенные в проекте стратегии, подчеркнула достижения и проблемы Политики гражданского равноправия и интеграции.
Семинар вел Георгий Бобгиашвили, руководитель отдела планирования и координации политики Администрации правительства Грузии. В ходе двухдневной встречи участникам была предоставлена подробная информация о №629 Постановлении Правительства Грузии «Правила разработки, мониторинга и оценки политических документов». В ходе семинара участники имели возможность познакомиться с основными принципами разработки плана действий, методами мониторинга и оценки, а также ведения отчетности.
Семинар был организован в сотрудничестве с Администрацией правительства Грузии при поддержке Агентства США по международному развитию (USAID) и Ассоциации ООН в Грузии (UNAG), в рамках «Программы поддержки толерантности, гражданского сознания и интеграции» (PITA).