შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა საინფორმაციო კამპანიის პროექტის - „ახალგაზრდა ევროპელი ელჩების“ შემაჯამებელი ღონისძიება მისასალმებელი სიტყვით გახსნა
28 აპრილი 2021
სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიის პრიორიტეტების აღსრულების კონტექსტში, თეა ახვლედიანმა სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ინიციატივის მნიშვნელობაზე ისაუბრა და აღნიშნა პროექტის ფარგლებში მოხალისე ახალგაზრდების მიერ გაწეული ძალისხმევა. ხაზი გაესვა ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებულ სოფლებში მოქალაქეებისთვის, ქვეყნის საგარეო პოლიტიკური პრიორიტეტის- ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის განმარტებისა და ამ პროცესიდან მომდინარე სიკეთეებისა და არსებული შესაძლებლობების შესახებ ინფორმაციის მშობლიურ ენაზე გავრცელების მნიშვნელობას. ამასთანავე, თეა ახვლედიანმა მნიშვნელოვნად შეაფასა თანატოლგანმანათლებელთა როლი მიმდინარე დეზინფორმაციისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის პროცესზე მისი ნეგატიური ზემოქმედების ფონზე. სახელმწიფო მინისტრმა მადლიერება გამოთქვა პარტნიორი ორგანიზაციების მიმართ პროექტის განხორციელების მხარდაჭერისთვის.
„სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ინიციატივით განხორციელებულ ამ მნიშვნელოვან პროექტში მონაწილე ახალგაზრდები, ერთდროულად რამდენიმე სტრატეგიული მიზნის და პრიორიტეტული მიმართულების განხორციელებას ემსახურებოდნენ. რაც პირველ რიგში ეხმიანება საქართველოს ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის მნიშვნელობის განმარტებას ისევე, როგორც საქართველოს დასავლურ ორიენტაციასა და ევროკავშირთან დაკავშირებით გავრცელებული მითების მსხვრევას; ეს კი თავის მხრივ გულისხმობს გავრცელებულ დეზინფორმაციასთან ბრძოლას. და რაც მთავარია, ამ პროექტის ფარგლებში ჩვენი ორენოვანი ახალგაზრდების მიერ ხდებოდა ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელთა, მათ მშობლიურ ენაზე ინფორმირება და ცნობიერების გაზრდა. შეუძლებელი იქნებოდა ამ პროექტის განხორციელება ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს, საქართველოს გაეროს ასოციაციის და ნატოსა და ევროკავშირის საინფორმაციო ცენტრის მხარდაჭერის გარეშე, რისთვისაც მათ დიდ მადლობას ვუხდი“- განაცხადა თეა ახვლედიანმა.
დამსწრე საზოგადოებას სიტყვით მიმართა ასევე, სსიპ ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ საინფორმაციო ცენტრის დირექტორმა თამარა წულეისკირმა და აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს დემოკრატიის, ადამიანის უფლებების და მმართველობის პროგრამის ხელმძღვანელმა ადამ შმიდტმა.
პროექტი 2017 წელს დაიწყო და მისი მიზანი ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებისათვის საქართველოს ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის მნიშვნელობის შესახებ ცნობიერების ამაღლება და დასავლური ღირებულებების გაცნობაა. პროექტი ყოველწლიურად ორ ეტაპს ითვალისწინებს. პირველ ეტაპზე ხორციელდება მონაწილეების გადამზადება, რის შემდგომაც თანატოლგანმანათლებლები შეხვედრებს ატარებენ ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებით მჭიდროდ დასახლებულ რეგიონებში - სკოლების ადმინისტრაციასთან, მასწავლებლებთან, სტუდენტებთან, თემის ლიდერებთან. 2020-2021 წლებში 15 მუნიციპალიტეტის 46 სოფელში, 51 შეხვედრა ჩატარდა, რომელსაც 800-მდე მონაწილე დაესწრო.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Теа Ахвледиани открыла заключительное мероприятие проекта информационной кампании - «Молодые европейские послы».
Теа Ахвледиани рассказала о важности реализации приоритетов Государственной стратегии гражданского равноправия и интеграции и отметила усилия молодых волонтеров в рамках проекта. Была подчеркнута важность распространения информации о приоритетах внешней политики страны - европейской и евроатлантической интеграции - на родном для этнических меньшинств языке. Кроме того, Теа Ахвледиани отметила важную роль молодых людей в процессе борьбы с дезинформацией. Госминистр поблагодарила партнерские организации за поддержку в реализации проекта.
«Молодые люди, участвующие в этом важном проекте, инициированном Аппаратом госминистра, помогали в реализации сразу нескольких стратегических целей и приоритетов одновременно. Что в первую очередь служит объяснению важности европейской и евроатлантической интеграции Грузии для населения, а также развеиванию мифов о ЕС, что, в свою очередь, означает борьбу с дезинформацией. Самое главное, что в рамках этого проекта представители этнических меньшинств получили информацию на родном языке от нашей молодежи. Реализовать этот проект было бы невозможно без поддержки Агентства США по международному развитию, Ассоциации ООН в Грузии и Информационного центра НАТО и ЕС, за что я выражаю им свою благодарность» - заявила Теа Ахвледиани.
К участникам также обратились директор Информационного центра НАТО и ЕС при МИД Грузии Тамара Цулейскири и руководитель Программы демократии, прав человека и управления Агентства США по международному развитию (USAID) Адам Шмидт.
Проект реализуется с 2017 года и его цель - повысить осведомленность этнических меньшинств в Грузии о важности европейской и евроатлантической интеграции и ознакомить их с западными ценностями. Проект предусматривает два этапа. На первом этапе участники проходят обучение, после чего молодые люди проводят информационные встречи со студентами, учителями и лидерами общин в регионах населенных этническими меньшинствами. В 2020-2021 годах проведена 51 встреча в 46 селах, в которых приняли участие около 800 человек.
Заключительное мероприятие информационной кампании было организованно при поддержке Агентства США по международному развитию (USAID) и Ассоциации ООН в Грузии (UNAG), в рамках «Программы поддержки толерантности, гражданского сознания и интеграции» (PITA).