შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა სამხრეთ კავკასიაში ეუთო-ს შვედეთის თავმჯდომარეობის სპეციალურ წარმომადგენელთან, ჟენევის მოლაპარაკებების თანათავმჯდომარესთან, ანიკა სოდერთან შეხვედრა გამართა.
შეხვედრაზე განხილულ იქნა საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში უსაფრთხოების, ჰუმანიტარული და ადამიანის უფლებათა კუთხით არსებული მდგომარეობა, ასევე 2021 წლის 28 აპრილს ერგნეთში გამართული ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის (IPRM) შეხვედრის შედეგები.
განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო უკანონო პატიმრობაში მყოფი საქართველოს მოქალაქეების, მათ შორის ზაზა გახელაძის საკითხს. მხარეების მიერ ხაზგასმით აღინიშნა სხვადასხვა ფორმატის გამოყენებით, მათ შორის იპრმ-ის ფარგლებში ერთობლივი ძალისხმევის გაგრძელების აუცილებლობას, უკანონოდ დაკავებული პირების დაუყოვნებელი გათავისუფლების უზრუნველსაყოფად.
„დღეს ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების ეუთოს თანათავმჯდომარესთან გამართულ შეხვედრაზე, სიღრმისეულად განვიხილეთ კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების და განსაკუთრებით, შერიგების და ჩართულობის პოლიტიკის განხორციელების ყველა აქტუალური მიმართულება და პრიორიტეტი. მოგეხსენებათ, ჩვენ რეგულარულად ვმართავთ შეხვედრებს საერთაშორისო პარტნიორებთან და ინტენსიური კომუნიკაციაში ვიმყოფებით მათთან. ამ შეხვედრას განსაკუთრებული მნიშვნელობა ჰქონდა იმ თვალსაზრისით, რომ სულ ორიოდე დღის წინ ერგნეთში გაიმართა ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის შეხვედრა და ჩვენ განვიხილეთ IPRM-ის დღის წესრიგში მდგარი ყველა მნიშვნელოვანი თემა. განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა ჩვენი მოქალაქების უკანონო დაკავებებზე და მნიშვნელოვანი აქცენტით განვიხილეთ ზაზა გახელაძის შემთხვევა რა თქმა უნდა და კიდევ ერთხელ დავაყენეთ მისი უპირობო და დაუყოვნებელი გათავისუფლების საკითხი. საპასუხოდ ქალბატონმა ანიკა სოდერმა წარმოადგინა ამომწურავი ინფორმაცია მათი მხრიდან განხორციელებული ძალისხმევის თაობაზე, მათ შორის მოსკოვსა და ცხინვალთან მიმდინარე მოლაპარაკებებსა და საუბრებზე, ასევე თანათავმჯდომარეების მხრიდან დაგეგმილ სამომავლო ნაბიჯებზე. ჩვენ აუცილებლად ერთობლივი ძალისხმევით და ჩვენს ხელთ არსებული ყველა ბერკეტისა და ინსტრუმენტის გამოყენებით, აუცილებლად განვაგრძობთ ინტენსიურ მუშაობას ამ მიმართულებით, რათა დაუყოვნებლივ იქნან გათავისუფლებულები ჩვენი მოქალაქეები უკანონო პატიმრობიდან,“ - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.
ამასთან ერთად, მხარეებმა ხაზი გაუსვეს გამყოფ ხაზზე თავისუფალი გადაადგილების აღდგენის საჭიროებას, რათა ადგილობრივ მოსახლეობას საკუთარ სასოფლო-სამეურნეო ნაკვეთებზე, საარსებო წყაროებსა და სასწრაფო სამედიცინო დახმარებაზე შეუფერხებელი წვდომა მიეცეს.
კიდევ ერთხელ აღინიშნა ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების, ისევე როგორც იპრმ-ის ფორმატებისა და მოლაპარაკებებში კონსტრუქციული ჩართულობის მნიშვნელობა ზემოხსენებული და სხვა ჰუმანიტარული საკითხების გადაწყვეტის მიზნით.
მხარეებმა ასევე „ქალების, მშვიდობისა და უსაფრთხოების“ დღის წესრიგზე იმსჯელეს და გაცვალეს ხედვები სამშვიდობო პროცესში ქალთა აქტიური ჩართულობის გაძლიერების ხელშესაწყობად.
შეხვედრაზე სახელმწიფო მინისტრმა ეუთო-ს სპეციალურ წარმომადგენელს გააცნო შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის განხორციელების პროცესში განსაზღვრული სამომავლო გეგმები და ახალი ინიციატივები. საუბარი ასევე შეეხო სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის პოლიტიკის განხორციელების პროცესს.
თავის მხრივ, ეუთო-ს სპეციალურმა წარმომადგენელმა დადებითად შეაფასა სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ინიციატივები და მათი განხორციელების პროცესში სრული მხარდაჭერა აღუთქვა. მხარეები შემდგომ მჭიდრო თანამშრომლობაზე შეთანხმდნენ.

Теа Ахвледиани встретилась с сопредседателем Женевских дискуссий Аникой Седер по вопросу незаконного задержания Зазы Гахеладзе
29 April 2021
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Теа Ахвледиани встретилась со спецпредставителем Шведского председательства ОБСЕ на Южном Кавказе, сопредседателем Женевских дискуссий Аникой Седер.
На встрече обсуждалась текущая ситуация с точки зрения безопасности и прав человека в оккупированных регионах Грузии, а также результаты встречи в рамках Механизма по предотвращению инцидентов и реагированию на них (IPRM), которое состоялось 28 апреля 2021 года в Эргнети.
Особое внимание было уделено проблеме незаконно задержания граждан Грузии, в том числе Зазы Гахеладзе. Стороны подчеркнули необходимость продолжения совместных усилий по обеспечению немедленного освобождения незаконно задержанных с использованием различных форматов, включая IPRM.
«На сегодняшней встрече с сопредседателем Женевских международных дискуссий мы подробно обсудили все текущие направления и приоритеты реализации политики мирного урегулирования конфликта. Как вы знаете, мы проводим регулярные встречи с международными партнерами и ведем активную коммуникацию с ними. Эта встреча имела особое значение в том смысле, что буквально пару дней назад в Эргнети состоялось встреча в рамках Механизма по предотвращению инцидентов и реагированию на них. Особое внимание было уделено незаконным задержаниям наших граждан, и мы, конечно, обсудили дело Зазы Гахеладзе и в очередной раз подняли вопрос о его безоговорочном и немедленном освобождении. Со своей стороны Аника Содер предоставила исчерпывающую информацию об их усилиях, в том числе о переговорах с Москвой и Цхинвали, а также о будущих шагах, запланированных сопредседателями. Мы обязательно продолжим интенсивную работу в этом направлении совместными усилиями и всеми имеющимися в нашем распоряжении рычагами и инструментами, чтобы наши граждане могли быть немедленно освобождены из-под незаконного задержания», - заявила Теа Ахвледиани.
Кроме того, стороны подчеркнули необходимость восстановления свободного передвижения вдоль разделительной линии, чтобы предоставить местным жителям беспрепятственный доступ к своим сельскохозяйственным угодьям, средствам к существованию и неотложной медицинской помощи. Стороны также обменялись мнениями о содействии активному участию женщин в мирном процессе.
На встрече госминистр проинформировала Специального представителя ОБСЕ о планах на будущее и новых инициативах, выдвинутых в ходе реализации политики примирения и вовлеченности. Также был затронут процесс реализации политики гражданского равноправия и интеграции.
Со своей стороны, спецпредставитель ОБСЕ высоко оценил инициативы Аппарата госминистра и заверил в полной поддержке в их реализации.