2021 წლის 12 მაისს ევროპის საბჭოს მინისტრთა კომიტეტის სხდომაზე მიღებულ იქნა მორიგი გადაწყვეტილება „ევროპის საბჭო და კონფლიქტი საქართველოში“
13 მაისი 2021
2021 წლის 12 მაისს ევროპის საბჭოს მინისტრთა კომიტეტის სხდომაზე მიღებულ იქნა მორიგი გადაწყვეტილება „ევროპის საბჭო და კონფლიქტი საქართველოში“.
მინისტრთა კომიტეტი ხაზს უსვამს, რომ რუსეთის ფედერაცია განაგრძობს კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების პროცესის შეფერხებას და საფრთხეს უქმნის მთელი რეგიონის უსაფრთხოებასა და სტაბილურობას.
გადაწყვეტილებაში გამოთქმულია სერიოზული შეშფოთება საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე - აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონებში ჰუმანიტარული და ადამიანის უფლებათა კუთხით გაუარესებული მდგომარეობის და ფუნდამენტური უფლებების უხეში დარღვევის, მათ შორის სიცოცხლის ხელყოფის, ეთნიკური დისკრიმინაციის, გამყოფი ხაზის გასწვრივ მავთულხლართებისა და სხვა ხელოვნური ბარიერების აღმართვის, თავისუფალ გადაადგილებაზე მკაცრი შეზღუდვების დაწესების, მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების აკრძალვის, ასევე პირადი უსაფრთხოების, ჯანდაცვაზე ხელმისაწვდომობისა და საკუთრების უფლებების უგულვებელყოფის გამო.
განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილებულია საქართველოს მოქალაქეთა დაკავებების უკანონო პრაქტიკაზე; კერძოდ, მინისტრთა კომიტეტი გამოხატავს ღრმა შეშფოთებას ზაზა გახელაძისთვის 12 წლით და 6 თვით უკანონო პატიმრობის მისჯის გამო და მოუწოდებს რუსეთის ფედერაციას, როგორც აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონებზე ეფექტური კონტროლის განმახორციელებელ ძალას, დაუყოვნებლივ უზრუნველყოს მისი და სხვა უკანონოდ დაკავებული პირების გათავისუფლება.
გადაწყვეტილებაში უკიდურესი შეშფოთებით აღნიშნულია, რომ კვლავაც დაუსჯელნი რჩებიან საქართველოს ოთხი მოქალაქის - დავით ბაშარულის, გიგა ოთხოზორიას, არჩილ ტატუნაშვილისა და ირაკლი კვარაცხელიას მკვლელობაზე პასუხისმგებელი პირები.
მიესალმება რა ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს მიერ 2021 წლის 21 იანვარს მიღებულ გადაწყვეტილებას საქმეზე „საქართველო რუსეთის წინააღმდეგ“, მინისტრთა კომიტეტი ერთმნიშვნელოვნად განსაზღვრავს რუსეთის პასუხისმგებლობას საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში შექმნილ უმძიმეს მდგომარეობაზე და ხაზს უსვამს მისი საერთაშორისო სამართლებრივი ვალდებულებების შესრულების აუცილებლობას.
გადაწყვეტილება აღნიშნავს ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებებისა და ინციდენტების პრევენციის და რეაგირების მექანიზმების მნიშვნელობას, ადგილზე უსაფრთხოების, სტაბილურობისა და ადამიანის უფლებების დაცვის უზრუნველსაყოფად და ამ კონტექსტში მოუწოდებს გალის მექანიზმის აღდგენისკენ.
აღსანიშნავია, რომ გადაწყვეტილება გამოხატავს მხარდაჭერას საქართველოს მთავრობის სამშვიდობო ინიციატივის „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ და მისი ინსტრუმენტების მიმართ.
მიღებულ გადაწყვეტილებაში მინისტრთა კომიტეტი კიდევ ერთხელ ადასტურებს საქართველოს სუვერენიტეტისა და საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში ტერიტორიული მთლიანობის მტკიცე მხარდაჭერას.
აღსანიშნავია, რომ გადაწყვეტილებას „ევროპის საბჭო და კონფლიქტი საქართველოში“ მინისტრთა კომიტეტი 2014 წლიდან იღებს, რაც ცხადყოფს, რომ საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში არსებული მდგომარეობა საერთაშორისო თანამეგობრობის ყურადღებას იპყრობს და საერთაშორისო დღის წესრიგში ერთ-ერთ მნიშვნელოვან განსახილველ საკითხს წარმოადგენს.

12 мая 2021 года на заседании Комитета министров Совета Европы было принято очередное решение «Совет Европы и конфликт в Грузии».
Комитет министров подчеркивает, что Российская Федерация продолжает препятствовать процессу мирного урегулирования конфликта и представляет угрозу безопасности и стабильности всего региона.
В решении выражается серьезная озабоченность по поводу ухудшения гуманитарной ситуации и ситуации с правами человека в Абхазии и Цхинвальском регионе, а также грубых нарушениях основных прав человека, этнической дискриминации, возведении колючей проволоки и других искусственных заграждений вдоль разделительной линии, введении строгих ограничений на свободное передвижение, запрета на получение образования на родном языке, доступа к медицинскому обслуживанию и пренебрежению правами собственности.
Особое внимание уделяется практике незаконного задержания граждан Грузии. В частности, Комитет министров выражает глубокую озабоченность по поводу приговора Зазы Гахеладзе к 12 годам и 6 месяцам лишения свободы и призывает РФ как силу, осуществляющую эффективный контроль над оккупированными регионами, освободить его и других задержанных немедленно.
В документе с особой озабоченностью отмечается, что виновные в убийстве четырех граждан Грузии - Давида Башарули, Гига Отхозория, Арчила Татунашвили и Ираклия Кварацхелиа - остаются безнаказанными.
Комитет министров однозначно определяет ответственность России за тяжелейшее положение в оккупированных регионах Грузии и призывает ее к выполнению международных обязательств.
В решении подчеркивается важность Женевских международных дискуссий и механизма по предотвращению инцидентов и реагированию на них для обеспечения безопасности и стабильности на местах.
В решении выражается поддержка мирной инициативы правительства Грузии «Шаг к лучшему будущему» и ее инструментов.
Комитет министров подтверждает свою решительную поддержку суверенитета и территориальной целостности Грузии в пределах ее международно признанных границ.
Решения «Совет Европы и конфликт в Грузии» принимаются Комитетом министров с 2014 года, что свидетельствует о том, что ситуация в оккупированных регионах Грузии привлекает внимание международного сообщества и является одним из важнейших вопросов международной повестки дня.