შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი თეა ახვლედიანი დღეს გიგა ოთხოზორიას საფლავზე ოჯახის წევრებთან და ახლობლებთან ერთად იმყოფებოდა. აფხაზეთის საოკუპაციო ხაზთან საქართველოს მოქალაქის, 30 წლის გიგა ოთხოზორიას მკვლელობიდან 5 წელი შესრულდა. თეა ახვლედიანმა ოთხოზორიას ოჯახის წევრებს კიდევ ერთხელ მიუსამძიმრა და მთავრობის სახელით სრული თანადგომა აღუთქვა.
„დღეს ხუთი წელი შესრულდა გიგა ოთხოზორიას შემზარავი მკვლელობიდან, რაც თითოეული ჩვენგანის და სრულიად საქართველოს ტრაგედიაა. გიგა არის ოკუპაციის სისასტიკის და უსამართლობის მსხვერპლი, რამაც არაერთი ჩვენი სხვა გმირი შეიწირა. ყოვლად მიუღებელია მსგავსი განუკითხაობა და გიგას, ისევე როგორც ტატუნაშვილის, ბაშარულის და კვარაცხელიას მკვლელობაში მონაწილე პირების ამ დრომდე დაუსჯელობა. საქართველო არასდროს შეეგუება ოკუპაციას, რომლის დასრულებისთვის, ისევე როგორც ხელოვნურად გაყოფილი საზოგადოებების შერიგებისა და ოკუპირებულ ტერიტორიებზე, ისევე როგორც გამყოფი ხაზის მიმდებარედ მცხოვრები ჩვენი მოსახლეობის ღირსეული და უსაფრთხო ცხოვრების უზრუნველყოფისთვის, ნამდვილად სრული შემართებით და ძალისხმევით ვაგრძელებთ მუშაობას. საქართველოს ხელისუფლება იყენებს ყველა მის ხელთ არსებულ შესაძლებლობასა და ბერკეტს, რომ ჩვენი მოქალაქეების სიცოცხლის ხელყოფასთან დაკავშირებული პირები წარსდგნენ მართლმსაჯულების წინაშე. თქვენ იცით, მკვლელს დაუსწრებლად სასამართლოს მიერ მიესაჯა თავისუფლების აღკვეთა. მინდა კიდევ ერთხელ მივუსამძიმრო გიგა ოთხოზორიას დედას, მეუღლეს, შვილებს და ვუთხრა, რომ ნამდვილად სახელმწიფო არასდროს დაივიწყებს საკუთარ გმირებს“-განაცხადა თეა ახვლედიანმა.
გიგა ოთხოზორია ე.წ. მესაზღვრემ რაშიდ კანჯი ოღლიმ 2016 წლის 19 მაისს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე, სოფელ ხურჩაში ცეცხლსასროლი იარაღიდან გასროლით მოკლა. ქართულმა მართლმსაჯულებამ მას დაუსწრებლად 14 წლით თავისუფულების აღკვეთა მიუსაჯა.

Теа Ахвледиани посетила могилу Гиги Отхозория
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия посетила могилу Гиги Отхозория вместе с членами семьи и родственниками.
Прошло 5 лет со дня убийства 30-летнего Гиги Отхозория, гражданина Грузии. Теа Ахвледиани еще раз выразила соболезнования членам семьи Отхозория и пообещала поддержку со стороны государства.
«Сегодня исполняется пять лет со дня ужасающего убийства Гиги Отхозория, которое является трагедией для каждого из нас и для Грузии в целом. Гига - жертва жестокости и несправедливости оккупации, убившей многих других наших героев. Совершенно недопустимо, что до сих пор не понесли наказания лица, причастные к убийствам Гиги, Татунашвили, Башарули и Кварацхелия. Грузия никогда не смирится с оккупацией, для прекращения которой, а также для примирения искусственно разделенных обществ мы продолжим работать с полной отдачей и усилием. Правительство Грузии использует все возможности и рычаги для привлечения к ответственности виновных в гибели наших граждан. Вы знаете, убийца был приговорен к лишению свободы заочно. Хочу еще раз выразить соболезнования матери, жене, детям Гиги Отхозория и сказать, что государство никогда не забудет своих героев», - заявила Теа Ахвледиани.
19 мая 2016 года т.н. пограничник Рашид Канджи огли застрелил огнестрельным оружием Гигу Отхозория в селе Хурча. Органы правосудия Грузии приговорили обвиняемого к 14 годам лишения свободы заочно.