შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი სამუშაო ვიზიტით სამეგრელოს რეგიონს სტუმრობდა. თეა ახვლედიანმა ენგურჰესის კაშხალი მოინახულა და ადგილზე სარემონტო-სარეაბილიტაციო სამუშაოების შედეგებს გაეცნო. სახელმწიფო მინისტრმა ხაზი გაუსვა ენგურჰესის იმ უდიდეს მნიშვნელობას, რომელიც მას გააჩნია მთელი ქვეყნის, მათ შორის ოკუპირებული აფხაზეთის ელექტრო მომარაგებისა და ჩვენი ქვეყნის ენერგო დამოუკიდებლობისათვის.
საოკუპაციო ხაზის ორივე მხარეს მცხოვრები მოსახლეობის, მათ შორის ქალების და ახალგაზრდების წინაშე არსებული გამოწვევების გასაცნობად თეა ახვლედიანმა შეხვედრები გამართა, როგორც ზუგდიდის და წალენჯიხის მუნიციპალიტეტებთან არსებულ გენდერული საბჭოების წარმომადგენლებთან, ასევე სტუდენტებთან, რომლებიც ოკუპირებულ ტერიტორიაზე ცხოვრობენ. მინისტრმა ახალგაზრდებთან ჩართულობისა და შერიგების პოლიტიკის მიმართულებით არსებულ და სამომავლო გეგმებზე ისაუბრა და შერიგების პოლიტიკის განხორციელების პროცესში ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები ახალგაზრდების ჩართულობის მნიშვნელობას გაუსვა ხაზი. სახელმწიფო მინისტრი სოფელ რუხში, ენგურის ხიდზეც იმყოფებოდა, ადგილზე არსებულ ვითარებას გაეცნო და აფხაზეთიდან გადმოსულ მოსახლეობასა და სხვადასხვა უწყებების წარმომადგენლებს შეხვდა, რომლებიც ადგილზე გადმოსული მოქალაქეებისთვის საჭირო სერვისების მიწოდებას უზრუნველყოფენ.
„სამეგრელოს რეგიონში ჩემი სამუშაო ვიზიტი ოკუპაციის მსხვერპლის გიგა ოთხოზორიას მკვლელობიდან 5 წლისთავს უკავშირდებოდა. ამავდროულად, ვიზიტი ძირითადად მიზნად ისახავდა აფხაზეთის ოკუპირებულ რეგიონში, ისევე როგორც გამყოფი ხაზის მიმდებარედ მცხოვრები მოსახლეობის წინაშე, მათ შორის ქალთა წინაშე არსებული საჭიროებების და გამოწვევების ადგილზე გაცნობას და მათი მოგვარების გზების განხილვას. ქალთა როლის გაძლიერება და გაზრდა სამშვიდობო პროცესში, სწორედ ჩვენს ერთ-ერთ პრიორიტეტს წარმოადგენს. პრიორიტეტია ახალგაზრდების გაძლიერებაც და ჩართულობა. ვფიქრობ, რომ ძალიან მნიშვნელოვანი და საინტერესო დისკუსია გვქონდა ზუგდიდის სახელმწიფო უნივერსიტეტში სტუდენტებთან და რექტორთან. ამავდროულად, ადგილზე გავეცანით ჩვენი მოქალაქეების გადაადგილებასთან და სერვისების მიწოდებასთან დაკავშირებულ პროცესს ენგურის ხიდზე. დღევანდელი ვიზიტი სრულდება ენგურჰესის კაშხალზე, სადაც გავეცანით გვირაბის გადაუდებელი სარემონტო-სარეაბილიტაციო სამუშაოების შედეგებს და დღეისათვის უკვე ენგურჰესი მუშაობს სრული დატვირთვით. მინდა აღვნიშნო, ენგურჰესის უდიდესი მნიშვნელობა, როგორც ენერგეტიკული და ეკონომიკური, ასევე ხელოვნურად გაყოფილ საზოგადოებებს შორის საუკეთესო თანამშრომლობის მაგალითის კუთხით“- განაცხადა თეა ახვლედიანმა.

Государственный министр по примирению и гражданскому равноправию посетила регион Самегрело с рабочим визитом. Теа Ахвледиани посетила плотину Ингури ГЭС и на месте ознакомилась с результатами ремонтно-восстановительных работ. Госминистр подчеркнула большое значение Ингури ГЭС для электроснабжения всей страны, в том числе оккупированной Абхазии, и энергетической независимости нашей страны.
Теа Ахвледиани встретилась с представителями советов по гендерным вопросам муниципалитетов Зугдиди и Цаленджиха, а также со студентами, проживающими на оккупированных территориях, чтобы узнать о проблемах, с которыми сталкивается население, живущее по обе стороны оккупационной линии. Госминистр рассказала о приоритетах и планах на будущее политики примирения и вовлеченности и подчеркнула важность роли молодежи, проживающей на оккупированных территориях, в реализации политики примирения. Госминистр также посетила Ингурский мост, ознакомилась с ситуацией на местах и встретился с представителями различных ведомств.
«Моя рабочая поездка в Самегрело была связана с 5-й годовщиной убийства Гиги Отхозория. В то же время визит был в основном направлен на ознакомление с потребностями и проблемами, с которыми сталкиваются женщины, проживающие в оккупированном регионе Абхазия и вблизи оккупационной линии. Усиление и повышение роли женщин в мирном процессе - один из наших приоритетов. Думаю, у нас состоялась очень важная и интересная дискуссия со студентами и ректором Зугдидского государственного университета. В то же время, мы ознакомились с оказанием услуг нашим гражданам на мосту Ингури. Сегодняшний визит завершается на плотине Ингури ГЭС, где мы ознакомились с результатами ремонтно-восстановительных работ тоннеля. Я хотела бы подчеркнуть большое значение Ингури ГЭС как наилучшего примера сотрудничества между разделенными обществами», - заявила Теа Ахвледиани.